ČEZ Extraliga 2023/2024

Tři ze čtyř. Kamil Stoch porazil všechny soupeře i v Innsbrucku

Stejně jako na Nový rok v Ga-Pa neprošli čeští skokané do druhého kola. V Innsbrucku skočil nejlépe Čestmír Kožíšek (41.). I třetí podnik Turné čtyř můstků vyhrál Kamil Stoch. Naopak šance dosud druhého muže Richarda Freitaga zhatil pád na doskoku.

Štursa skákal v Innsbrucku povzbudivě a s přehledem postoupil z kvalifikace. V prvním kole ale předvedl velmi špatný skok a navázal na svůj výkon z Ga-Pa. V Německu na Nový rok zvládl 102 metrů, na rakouské půdě to bylo ještě o čtyři méně a pro Constantina Schmida nebyl problém postoupit. Štursa skončil stejně jako v druhém podniku Turné na 50. příčce.

Nedařilo se ani Kožíškovi, který měl silného soupeře v Markusi Eisenbichlerovi. Druhý z českých reprezentantů skočil 115 metrů a jeho výkon nestačil na lepší než 39. místo. Po třech závodech Turné tak z českých závodníků dokázal do druhého kola projít pouze Roman Koudelka v úvodním závodě v Oberstdorfu.

Pohroma potkala Freitaga, který v prvním kole předvedl další daleký skok. Dopadl však do hlubokého předklonu, rozjely se mu lyže a upadl. Šance průběžně druhého závodníka Turné skončily na dopadové ploše. Freitag odešel po svých, do druhého kola však německý skokan nenastoupil. Areál opustil v sanitce.

Stále vedoucí muž průběžného pořadí SP si podle německého trenéra stěžoval na bolest v boku. "Jsem rád, že to není koleno, ale samozřejmě je škoda, že tak skvělý skokan nemůže být odměněn," řekl Werner Schuster a kritizoval rozhodčí, že v dešti závod pustili. "Už to bylo moc. Obával jsem se už v kvalifikaci a v těchto podmínkách se skákat nemělo," konstatoval.

O tom, zda bude v Turné pokračovat, se Freitag rozhodne v pátek. "Momentálně je o.k., jen má ještě bolesti. Po první kontrole teď můžu odvolat poplach, ale musíme ještě den počkat, jak se to do rána vyvine," řekl týmový lékař německých skokanů Mark Dorfmüller. "Když bude nějaká šance, určitě to bude chtít zkusit," dodal.

Závod suverénně vyhrál Kamil Stoch, který se tak ještě přiblížil výkonu Svena Hannawalda z roku 2002. Slavný Němec tehdy vyhrál všechny čtyři podniky, Stochovi k vyrovnání rekordu zbývá zvítězit v posledním závodu v Bischofshofenu. Polský skokan vedl už po prvním kole a ve druhém svůj náskok ještě navýšil na bezmála patnáct bodů.

O druhou příčku bojovali Daniel Andre Tande s Markusem Eisenbichlerem, kteří dostali v prvním kole na desetinu stejné bodové ohodnocení. Navrch měl nakonec po skoku dlouhém 125 metrů Tande, neboť Eisenbichler svůj pokus pokazil (117 m). Třetí skončil Andreas Wellinger, který se dosud na Turné hledal. V Innsbrucku ale předvedl dva daleké skoky a je to právě Wellinger, kdo je s odstupem 34 bodů nejbližším soupeřem vedoucímu Stochovi.

Ve druhém kole neviděli diváci pod innsbruckým můstkem rakouskou ikonu Gregora Schlierenzauera, kterému 117 metrů nestačilo na postup ani mezi pěti šťastnými poraženými. Neúspěchem skončil závod i pro Simona Ammanna, jemuž se letos na Turné nedaří. Nadějné vyhlídky na celkové umístění si pokazil Tilen Bartol, který také skončil už v 1. kole.

Závod SP a Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Innsbrucku (Rakousko):

1. Stoch (Pol.) 270,1 b. (130+128,5 m), 2. Tande (Nor.) 255,6 (129,5+125), 3. Wellinger (Něm.) 253,5 (133+126), 4. Stjernen (Nor.) 241,1 (125+127), 5. Damjan (Slovin.) 239,9 (127+120), 6. D. Kobajaši (Jap.) 239,4 (123+121,5), 7. Johansson (Nor.) 237,3 (124,5+123), 8. Eisenbichler 236,1 (128,5+117), 9. Leyhe (oba Něm.) 235,1 (123,5+119), 10. Hayböck (Rak.) 234,7 (123,5+122,5), ...41. Kožíšek 102,9 (115), 50. Štursa 70,0 (98).

Průběžné pořadí Turné (po 3 ze 4 závodů): 1. Stoch 833,2, 2. Wellinger 768,7, 3. D. Kobajaši 765,7, 4. Tande a Kubacki (Pol.) oba 749,7, 6. Eisenbichler 749,3, ...34. Koudelka 314,4, 35. Kožíšek 313,7, 45. Štursa 207,9.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 23 závodů): 1. Freitag (Něm.) 711, 2. Stoch 623, 3. Wellinger 509, 4. Tande 463, 5. D. Kobajaši 374, 6. Kraft (Rak.) 349, ...49. Štursa 3, 53. Koudelka 1.