Zase o stupínek lépe. Erbanová ve Stavangeru skončila na pětistovce čtvrtá

V sobotu byla na pětistovce ve Stavangeru pátá a vytvořila si sezonní maximum ve Světovém poháru. To ale Karolíně Erbanové vydrželo pouze den. Česká rychlobruslařka hned o den později v Norsku na stejné distanci zajela ještě o stupínek lépe a skončila čtvrtá. Z vítězství se radovala Japonka Nao Kodairaová, úřadující mistryně světa vyhrála i čtvrtý závod na 500 metrů v sezoně. Erbanová se v pohárovém hodnocení posunula na pátou příčku.

Karolína Erbanová
zdroj: AP autor: Peter Dejong

"Jsem spokojená," řekla Erbanová, která zajela čas 38,03 sekundy. O setinu zaostala za pátečním výkonem, kterým si vytvořila sezonní maximum. Ve výsledkové listině si však pětadvacetiletá česká reprezentantka oproti předchozímu závodu o jedno místo polepšila.

"Asi vteřinu mě zamrzelo, že jsem nebyla na bedně. Byla by to pěkná odměna. Pak jsem se na to koukla trochu s nadhledem. Kouknu se na časy, které jsem zajela, a stabilitu, kterou v závodění mám, což je pro mě v této části sezony hodně dobré," uvedla Erbanová, která měla v minulosti pomalejší začátky sezony a do optimální formy se dostala až po Vánocích.

Bezprostředně po dojetí byla Erbanová v čele průběžného pořadí, následně ji ale předstihla Ruska Angelina Golikovová a v poslední rozjížďce poté i Kadairaová a Korejka I Sang-hwa. Členku nizozemského týmu Afterpay nakonec od medaile dělilo osm setin sekundy - o dvě setiny více než v pátek.

Rychlobruslařka Erbanová byla ve Stavangeru na 500 metrů čtvrtá

Premiéru v divizi A na trati 1500 metrů zažila Nikola Zdráhalová, která s časem 1:59,50 obsadila 17. místo. O 1,4 sekundy zaostala za svým osobním rekordem, který si vytvořila před týdnem v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Miho Takagiová z Japonska.

Česká rychlobruslařská jednička a královna dlouhých tratí Martina Sáblíková do programu SP ve Stavangeru nezasáhla. Trojnásobná olympijská vítězka by se měla představit jen v nedělním závodě na 5000 metrů.

Závody Světového poháru v rychlobruslení ve Stavangeru:

Ženy:

500 m: 1. Kodairaová (Jap.) 37,07, 2. Golikovová (Rus.) 37,85, 3. I Sang-hwa (Kor.) 37,95, 4. Erbanová (ČR) 38,03.

Průběžné pořadí SP: 1. Kodairaová 400, 2. I Sang-hwa 270, 3. Herzogová (Rak.) 235, ...5. Erbanová 186.

1500 m: 1. Takagiová (Jap.) 1:55,30, 2. Bergsmaová (USA) 1:56,48, 3. Van Beeková (Niz.) 1:57,51, ...17. Zdráhalová (ČR) 1:59,50, divize B: 23. Kerschbaummayr 2:05,11, Dřímalová (všechny ČR) nedokončila.

Průběžné pořadí SP (po 2 závodech): 1. Takagiová 200, 2. Van Beeková 140, 3. Bergsmaová 125, ...20. Zdráhalová 29, 28. Sáblíková (ČR) 10.

Muži:

500 m: 1. Mulder (Niz.) 34,62, 2. Jamanaka (Jap.) 34,65, 3. Otterspeer (Niz.) 34,76.

Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Holmefjord Lorentzen (Nor.) 281, 2. Mulder 246, 3. Otterspeer 232.

1500 m: 1. Lunde Pedersen (Nor.) 1:45,07, 2. Mantia (USA) 1:45,28, 3. Henriksen (Nor.) 1:45,37, ...divize B: 25. Druszkiewicz (ČR) 1:52,57.

Průběžné pořadí (po 2 závodech): 1. Mantia 130, 2. Krol (Niz.) 120, 3. Lunde Pedersen 118.