Premiérová sláva. Weiratherová se raduje z malého glóbu ze super-G

Aspen (USA) - Poprvé v kariéře se z malého křišťálového glóbu raduje Tina Weiratherová. Ve finálovém závodu v Aspenu lichtenštejnská lyžařka porazila v superobřím slalomu Ilku Štuhecovou a předstihla ji v pořadí disciplíny. Vítězem mužského super-G v Aspenu byl hannes Reichelt, králem disciplíny je ale Kjetil Jansrud.

Tina Weiratherová s malým křišťálovým glóbem
zdroj: ČTK/AP autor: Brennan Linsley

Weiratherová vyhrála konečné pořadí super-G o pouhých pět bodů před Štuhecovou, která v Aspenu skončila druhá, a znovu oddálila korunovaci americké slalomářky Mikaely Shiffrinové celkovou královnou seriálu.

Štuhecová přijela do Aspenu už s jistým glóbem za kombbinaci, ve středu přidala druhou trofej za sjezd, ale v super-G těsný náskok 15 bodů neudržela. Souboj s Weiratherovou ve finále prohrála o 35 setin. "Druhé místo není špatné, vždyť mám další stupně vítězů," řekla smířeně Štuhecová.

Weiratherová získala v Aspenu první křišťálový glóbus

Weiratherová rozšířila rodinnou sbírku křišťálových trofejí. Její slavná matka Hanni Wenzelová vyhrála mimo jiné dvakrát celkově Světový pohár, otec Harti Weirather má z roku 1981 glóbus za sjezd. Další tři glóby má strýc Andreas Wenzel, dohromady jich tedy celá rodina vlastní už dvanáct. "Byly to strašné nervy, opravdu hrozné čekání. Ale když už bylo jasné, že mám glóbus, začala jsem brečet," řekla Weiratherová.

Shiffrinová má před posledními dvěma závody prakticky nedostižný náskok 198 bodů, protože už zbývají jen technické disciplíny obří slalom a slalom, v němž dominuje. Naproti tomu Štuhecová je sjezdařka a je možné, že do slalomu ani nenastoupí.

Závěrečné super-G mužů v Aspenu vyhrál rakouský exmistr světa Hannes Reichelt a půl roku po operaci páteře oslavil 13. pohárový triumf v kariéře. Už jistý majitel malého glóbu Nor Kjetil Jansrud byl devátý, o dvě příčky níže skončil šestinásobný celkový vítěz SP Rakušan Marcel Hirscher.

Finále SP v sjezdovém lyžování v Aspenu (USA):

Ženy - super-G: 1. Weiratherová (Licht.) 1:11,66, 2. Štuhecová (Slovin.) -0,35, 3. Brignoneová (It.) -0,36, 4. Schmidhoferová -0,74, 5. Görglová -1,34, 6. Haaserová -1,38, 7. Scheyerová (všechny Rak.) -1,46, 8. Rebensburgová (Něm.) -1,65, 9. Worleyová (Fr.) -1,70, 10. Curtoniová (It.) -1,83.

Konečné pořadí super-G (po 7 závodech): 1. Weiratherová 435, 2. Štuhecová 430, 3. Gutová (Švýc.) 300, 4. Curtoniová 271, 5. Venierová (Rak.) 255, 6. Goggiaová (It.) 240, ...37. Ledecká (ČR) 24.

Průběžné pořadí SP (po 35 ze 37 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 1523, 2. Štuhecová 1325, 3. Goggiaová 1117, 4. Gutová 1023, 5. Weiratherová 831, 6. Worleyová 825, ...21. Strachová 362, 77. Ledecká 61, 97. Dubovská 25, 107. Pauláthová 14, 122. Klicnarová (všechny ČR) 5.

Muži - super-G: 1. Reichelt (Rak.) 1:08,22, 2. Paris (It.) -0,11, 3. Caviezel (Švýc.) a Kilde (Nor.) oba -0,33, 5. Théaux (Fr.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,53, 7. Fill (It.) -0,55, 8. Ganong (USA) -0,60, 9. Jansrud (Nor.) -0,80, 10. Pinturault (Fr.) -1,02.

Konečné pořadí super-G (po 6 závodech): 1. Jansrud 394, 2. Reichelt 303, 3. Kilde 299, 4. Paris 277, 5. Fill 226, 6. Franz (Rak.) 190.

Průběžné pořadí SP (po 34 z 36 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 1449, 2. Jansrud 924, 3. Pinturault 875, 4. Kristoffersen (Nor.) 867, 5. Fill 693, 6. Kilde 668, ...81. Krýzl 75, 141. Berndt 8.