pondělí 20. listopadu 2017 Nikola
MS v alpském lyžování

Ohlédnutí za Svatým Mořicem: kraloval Hirscher, dařilo se i domácím Švýcarům

Dva týdny vrcholné sjezdařské podívané v podobě mistrovství světa ve Svatém Mořici jsou minulostí. Šampionát přinesl vavříny dlouholetým stálicím zasněžených svahů i úspěšným tvářím letošního Světového poháru, ovšem stejně tak se v několika případech podařilo na nejvyšší stupínky proniknout poměrně neznámým závodníkům. Nad celým startovním polem čítajícím téměř 600 reprezentantů z celkem 76 zemí však čnělo jedno jméno: Marcel Hirscher.

Marcel Hirscher vybojoval na MS 2017 dvě zlata a jedno stříbro
  • Marcel Hirscher vybojoval na MS 2017 dvě zlata a jedno stříbro autor: Stefano Rellandini, zdroj: Reuters http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
  • Wendy Holdenerová byla nejzářivější hvězdou pořadatelské země autor: Ruben Sprich, zdroj: Reuters http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
  • Mikaela Shiffrinová potvrdila pozici slalomové jedničky autor: Stefano Rellandini, zdroj: Reuters http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
  • Kanadský veterán Erik Guay byl hrdinou rychlostních disciplín autor: Stefano Rellandini, zdroj: Reuters http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

"Dvojnásobný mistr světa, vicemistr světa o setinu sekundy, celkově je to velkolepé představení," zhodnotil pochvalně své vystoupení na šampionátu jinak skromný Hirscher. Dominanci mezi brankami neprokázal jen dosaženými umístěními, ale hlavně přesvědčivým způsobem, jímž k nim dospěl. Zdobily ho technicky vytříbené jízdy a při obou vítězných závodech byl lídrem už po prvním kole, aby v tom druhém svůj náskok s přehledem uhájil.

Tím, že si ve Svatém Mořici pověsil na krk tři cenné kovy, rozrostla se jeho sbírka medailových počinů ze světových šampinátů na devět, což ho - viz tabulka dole - řadí mezi největší sjezdařské legendy. Mezi ně patří už dávno, zejména díky pěti prvenstvím v celkovém pořadí Světového poháru.

Závodníci s nejvyšším počtem získaných medailí z MS:

1. Kjetil André Aamodt (Norsko) 12 medailí (5-4-3), 2. Marc Girardelli (Lucembursko) 11 (4-4-3), 3. Lasse Kjus (Norsko) 11 (3-8-0), 4. Marcel Hirscher (Rakousko) 9 (6-3-0), 5. Pirmin Zurbriggen (Švýcarsko) 9 (4-4-1), 6. Toni Sailer (Rakousko) 8 (7-1-0), 7. Aksel Lund Svindal (Norsko) 8 (5-1-2), 8. Émile Allais (Francie) 8 (4-4-0), 9. Gustavo Thöni (Itálie) 7 (5-2-0), 10. Ingemar Stenmark (Švédsko) 7 (5-1-1), 11. Ted Ligety (USA) 7 (5-0-2).

Pozn.: Tučně jsou vyznačeni sjezdaři, kteří ještě neukončili závodní kariéru.

A další Velký křišťálový glóbus má Hirscher na dosah. V průběžném hodnocení letošního SP se totiž těší z více než čtyřistabodového náskoku před druhým Kristoffersenem, a jen případné zranění ho tak může připravit o rekordní šestý titul, jehož ziskem by překonal Girardelliho a vyrovnal se své krajance Annemarie Moser-Pröllové.

Hirscher po obřím slalomu triumfoval i ve slalomu

Šampionát bez zraněných ikon

Mistrovství nabídlo řadu hodnotných výkonů, k úplné spokojenosti fanoušků však chyběl start některých hvězd tohoto sportu, které o účast připravily zdravotní trable. Častá a vleklá zranění jsou smutnou skutečností současného alpského lyžování, takový Aksel Lund Svindal nebo Lindsey Vonnová by o tom mohli obsáhle vyprávět. Američanka se sice před Mořicem stihla do závodního kolotoče vrátit a na mistrovství vybojovala bronz ve sjezdu (byla to její v pořadí sedmá medaile z MS), ale absentovala další velká jména. Řeč je jak o zmiňovaném Svindalovi, tak i o Tedu Ligetym, pětinásobném mistrovi světa, jenž, pokud by byl stoprocentně fit, jistě by patřil k hlavním vyzyvatelům Hirschera v obřím slalomu a mohl by v této disciplíně útočit na čtvrté zlato po sobě.

Mezi ženami bylo v případě Anny Veithové, která přijela na MS v pozici obhájkyně dvou zlatých medailí, hodně patrné, jak těžké je vrátit se do špičkové formy po předchozím dlouhodobém zranění, kvůli němuž vynechala celou loňskou i část letošní sezony. A v malou sportovní tragédii se proměnil šampionát pro švýcarskou naději číslo jedna, Laru Gutovou. Ta se po bronzu v superobřím slalomu chystala atakovat medailové příčky v superkombinaci, ovšem při rozježdění před slalomovou částí si při pádu přetrhla přední zkřížený vaz v levém koleni - skončilo tím pro ni nejen mistrovství, nýbrž i celá sezona, v níž měla ve Světovém poháru výrazně nakročeno k obhajobě Velkého křišťálového glóbu.

Zabodovali favorité, ale zrodila se i velká překvapení

Pohled do seznamu vítězů jednotlivých disciplín vypovídá o tom, že na jedné straně dokázali favorité a favoritky naplnit své ambice (Feuz ve sjezdu, Hirscher v obou točivých disciplínách, Shiffrinová ve slalomu, Worleyová v obřáku a Štuhecová ve sjezdu, příp. Holdenerová v alpské kombinaci), avšak na druhé straně se sjezdařský svět dočkal v Mořici i několika velkých překvapení. Strůjcem toho největšího byl pravděpodobně domácí borec Luca Aerni, který se stal králem kombinace. V její druhé polovině předvedl životní jízdu, mezi slalomovými tyčemi byl dokonce rychlejší než Hirscher.

Aerni se přitom doposud ani jednou nepodíval na stupně vítězů v některém ze závodů Světového poháru. Stejné úspěchy zatím chybí na kontě Rolanda Leitingera a Manuela Fellera, přesto byli oba Rakušané schopni se probojovat k medailovým výšinám - Leitinger skončil na MS druhý v obřím slalomu, Feller si pro totéž umístění dojel ve slalomu. V ženském super-G se směrem k nejvyšší příčce příliš nepočítalo s Nicole Schmidhoferovou, sedmadvacetiletá Rakušanka však prokázala, že země našich jižních sousedů má k dispozici nevysychající pramen špičkových závodníků a závodnic.

• Nicole Schmidhoferová
    Nicole Schmidhoferová autor: Dominic Ebenbichler, zdroj: REUTERS
  • Luca Aerni
    Luca Aerni autor: Ruben Sprich, zdroj: Reuters

Italský a německý tým má před olympiádou o čem přemýšlet

Zatímco v rakouském, švýcarském či francouzském táboře mohla s koncem mistrovství zavládnout spokojenost, těmi, kdo zaostali za očekáváním, byli nepochybně reprezentanti Německa a Itálie. Zisk jednoho bronzu je pro obě alpské velmoci dost chabou bilancí. O něco více cenných kovů si možná od šampionátu slibovali Norové, naopak tři medaile pro kanadský tým, v jehož řadách zářil Erik Guay (triumfem v superobřím slalomu se stal nejstarším mistrem světa), byly rozhodně nad plán. Kanaďané mohli slavit i to, že se dosaženým počtem a hodnotou medailí vyrovnali na tomto mistrovství zámořským rivalům z USA.

Po osmnácti letech si z mistrovství světa odvezlo cenný kov Lichtenštejnsko, a to zásluhou Tiny Weiratherové, která brala druhou příčku v superobřím slalomu. Velká euforie propukla taktéž u Slováků, poněvadž stříbro z týmového závodu bylo pro výpravu zpod Tater historicky první medailí ze světového šampionátu! A mohla "ciknout" i druhá, ve slalomu k ní měla blízko Veronika Velez-Zuzulová, ovšem ve slibné pozici nedokončila druhé kolo. Prokletí ikony slovenského alpského lyžování tak stále trvá, na velkých akcích typu MS či ZOH se jí zatím stupně vítězů v individuálním závodě vyhýbají.

Slovenské alpské lyžování se dočkalo premiérového cenného kovu

Český prapor držela tradičně vysoko Strachová

Tuzemskému alpskému lyžování se podeváté za sebou povedlo na světovém šampionátu proniknout do elitní desítky, nutno však vzít v potaz, že o tuto vynikající šňůru úspěchů, kterou na MS 2001 v St. Antonu odstartoval 6. místem v kombinaci Ondřej Bank, se drtivou většinou zasloužila právě dvojice Bank-Strachová (z ostatních závodníků se přidal ještě Kryštof Krýzl, a to 8. místem ve slalomu na MS 2009). Bank ukončil kariéru loni, Strachová se rozloučí buď po letošní sezoně, anebo ještě absolvuje příští závodní zimu s vrcholem v podobě olympijských her v Pchjongčjangu. Na mistrovství světa však jako sportovkyně už nezavítá.

Tomáš Bank, šéftrenér českého týmu: "Mistrovství to bylo pro nás spíše neúspěšné. Šárka to trochu zachránila, její jízdy byly perfektní. Ester (Ledecká) předvedla slušné výsledky, zbytek nic moc."

V případě české jedničky stojí za to - vedle jedinečné kolekce čtyřech slalomářských medailí - připomenout i další přední umístění, které se jí během devíti (!) světových šampionátů podařilo nasbírat. Ať už to bylo 4. místo v superkombinaci na MS 2007, 10. místo v obřím slalomu na MS 2005 či 15. místo v superobřím slalomu na MS 2009. Všechno to jsou mety (a to samé platí pro Bankovy výsledky), jež bude nesmírně těžké zopakovat.