neděle 17. prosince 2017 Daniel

Královnou bílé stopy se stala snowboardistka Ledecká

Praha – Králem, respektive královnou bílé stopy za uplynulou zimu se stala poprvé v kariéře snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká. V hlasování odborníků, trenérů a novinářů porazila slalomářku Šárku Strachovou a běžkyni na lyžích Petru Novákovou. Trenérem roku se stal Klaus Mayrhofer, kouč Strachové.

Ledecká se stala Králem bílé stopy pro rok 2016

Jednadvacetiletá Ledecká má za sebou životní sezonu. Ovládla celkové pořadí Světového poháru v alpském snowboardingu a získala i malý křišťálový glóbus za vítězství v paralelním obřím slalomu. Kromě toho vlétla mezi lyžařskou elitu, neboť dokázala hned v prvním startu ve Světovém poháru bodovat.

"Děkuji své rodině, týmu a fanouškům, protože bez nich bych nežila život, který žiju, který mě strašně baví," řekla s korunkou na hlavě.

Ve Světovém poháru debutovala v prosinci 2012, mezi elitu se prosadila v předminulé sezoně, kdy se třikrát probojovala na stupně vítězů. Na olympijských hrách v Soči 2014 se mohla stát první sportovkyní, která by na jedněch zimních olympijských hrách závodila ve dvou odvětvích, nakonec jí nominace v lyžování těsně unikla. V Rusku měla navíc problémy s bolavými zády, přesto obsadila šesté a sedmé místo. Loni v Kreischbergu se stala první českou seniorskou mistryní světa ve snowboardingu.

Ledecká je druhou snowboardistkou, která si nasadila korunu pro Krále bílé stopy. Tou první v historii ankety, která je pořádána už od roku 1973, byla v roce 2014 olympijská vítězka ze Soči Eva Samková. Ledecká na triumf v anketě útočila už loni jako mistryně světa, ale z koruny se potřetí v kariéře radovala Strachová.

"Je to obrovská pocta, stát tady mezi těmi lidmi, protože jsou to skvělí sportovci a vyrovnat se jim je fantastické. Vyhrát je skvělé, ale já se pořád dívám dopředu, do budoucna a doufám, že budu závodit čím dál líp a budu prostě mít vyšší a vyšší cíle. A možná to třeba ještě někdy vyhraju znovu," řekla Ledecká.

Talent se v rodině Ledeckých očividně dědí. Jejím otcem je známý hudebník Janek Ledecký, matka je bývalou krasobruslařkou a dědeček Jan Klapáč byl někdejším hokejovým reprezentantem.

Královnou bílé stopy je Ledecká

V alpských disciplínách kralovala Strachová

Vedle absolutní vítězky byli během slavnostního večera na Žofíně vyhlášeni také nejúspěšnější zástupci jednotlivých disciplín. Ledecká ovládla i kategorii snowboardistů, mezi akrobaty vyhrála skikrosařka Andrea Zemanová. V alpských disciplínách triumfovala Strachová, běh na lyžích ovládla Nováková, nejlepším skokanem byl Roman Koudelka, travnímu lyžování dominoval Jan Němec a severské kombinaci Tomáš Portyk.

Juniorský mistr světa Portyk díky svému titulu ovládl také anketu o nejlepšího juniora roku. Do síně slávy byli uvedeni bývalý reprezentant, trenér a funkcionář severské kombinace Josef Lánský a bývalý generální sekretář Svazu lyžařů ČR Kurt Matz, jenž se podílel na organizaci řady vrcholných světových akcí na českém území.

Anketa Král bílé stopy 2016:

Celkové pořadí: 1. Ester Ledecká (sjezdové lyžování a snowboarding) 25 b., 2. Šárka Strachová (sjezdové lyžování) 15, 3. Petra Nováková (běh na lyžích) 3, 4. Jan Němec (travní lyžování)1.

Trenér roku: Klaus Mayrhofer (Strachová)
Junior roku: Tomáš Portyk (severská kombinace)
Akrobatické lyžování: Andrea Zemanová (skikros)
Alpské disciplíny: Strachová
Běh na lyžích: Nováková
Severská kombinace: Portyk
Skok na lyžích: Roman Koudelka
Snowboarding: Ledecká