Golf Time

Bauer v Canmore doběhl patnáctý na patnáctce volně, bodovala i Nováková

Canmore - Běžec na lyžích Lukáš Bauer podruhé v sezoně Světového poháru bodoval, v závodu na 15 kilometrů volnou technikou v Canmore obsadil 15. místo. Do elitní dvacítky se vešel i druhý český reprezentant Martin Jakš, který skončil na 19. příčce. Petra Nováková doběhla v závodě na 10 kilometrů dvacátá. Mezi ženami vyhrála Norka Ingvild Östbergová před krajankou Heidi Wengovou, která si tak před sobotní poslední etapou osmidílné Ski Tour Kanada upevnila vedení v pořadí minisérie. Mužům překvapivě kraloval Fin Matti Heikkinen.

Lukáš Bauer
zdroj: ČT4 autor: ČTK/Pavlíček Luboš

Předposlední závod sezony rozběhl pomaleji, postupně se ale na mezičasech posouval. Za vítězem zaostal o 1:18,2 minuty, Jakš byl o 10,4 sekundy pomalejší. "Dneska byl na trati hodně mokrý a hluboký sníh, takové podmínky vůbec nemám rád. Hodně mi pomohlo, že mě dojel Manificat. Řekl jsem si, že ten mi nesmí ujet. Ve finále to je 15. místo, což je samozřejmě bomba, jsem spokojený," řekl Bauer. V sobotním stíhacím závodu na 15 km klasicky ale očekává ještě větší teplo. "Startuje se ještě o hodinu později, takže už to bude asi na plavky," dodal s úsměvem.

Bronzová medailistka z mistrovství světa do 23 let Nováková v Kanadě bodovala v sedmém závodě za sebou, přestože v posledních dnech bojuje s nachlazením. Na prvním mezičase uzavírala první desítku, při průjezdu do druhého pětikilometrového okruhu byla 15.

Na vítězku nakonec ztratila 1:31,1 minuty a v pořadí kanadské série je šestnáctá. "Myslím, že jsem to měla dobře rozjeté, ale ve druhém kole mě dost limitovala záda, která začala bolet během závodu," uvedla Nováková, jež startovala jako poslední. "Na psychiku je dobré jet zezadu, ale na druhou stranu dneska to bylo ráno přituhlejší a pak vylezlo slunce. Takže později startující měly trochu nevýhodu, že sníh začínal roztávat a trať už nebyla zmrzlá a tak rychlá," řekla.

Bývalý mistr světa z klasické patnáctky z roku 2011 Heikkinen se v SP dočkal vítězství po pěti letech. Nejlepší z letos suverénního norského týmu byl na šestém místě už jistý vítěz pohárového seriálu Martin Johnsrud Sundby, na stupně vítězů tentokrát vystoupali Rus Jevgenij Bělov a Švéd Marcus Hellner. Vedení v Tour uhájil 12. místem Rus Sergej Usťugov.

Vedoucí žena průběžného pořadí SP Therese Johaugová z Norska se dnes musela spokojit s šestým místem. Zisk druhého křišťálového glóbu v kariéře tak bude muset potvrdit až v sobotní stíhačce, která uzavře celou sezonu. Před druhou Östbergovou má nyní náskok 184 bodů. Östbergová dnes nadělila Wengové 23 sekund, třetí Finka Krista Pärmäkoskiová byla pomalejší o další 1,5 sekundy. Johaugová za krajankou zaostala už o 40,1 sekundy, dál ale drží druhé místo v hodnocení Ski Tour.

Muži - 15 km klasicky:

1. Heikkinen (Fin.) 35:16,3, 2. Bělov (Rus.) -13,6, 3. Hellner (Švéd.) -13,9, 4. Harvey (Kan.) -21,7, 5. Duvillard (Fr.) -28,8, 6. Sundby -37,5, 7. Krogh -37,6, 8. P. Northug -47,4, 9. Holund (všichni Nor.) -57,9, 10. Babikov (Kan.) -1:00,2, ...15. Bauer -1:18,2, 19. Jakš (oba ČR) -1:28,6.

Průběžné pořadí Ski Tour Kanada (po 7 z 8 etap): 1. Usťugov (Rus.) 3:19:11,1, 2. P. Northug -32,3, 3. Sundby -39,6, ...18. Bauer -8:49,3, 38. Jakš -13:31,2.

Průběžné pořadí SP (po 34 z 36 závodů): 1. Sundby 2191, 2. Krogh 1468, 3. P. Northug 1362, 4. Usťugov 1159, 5. Dyrhaug (Nor.) 995, 6. Manificat (Fr.) 881, ...44. Jakš 145, 97. Bauer 29.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Östbergová 23:20,1, 2. Wengová (obě Nor.) -23,0, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) -24,5, 4. Slindová (Nor.) -24,6, 5. Digginsová (USA) -32,6, 6. Johaugová (Nor.) -40,1, 7. Stadloberová (Rak.) -52,2, 8. Niskanenová (Fin.) -53,6, 9. Fesselová (Rak.) -54,9, 10. Kyllönenová (Fin.) -55,1, ...20. Nováková (ČR) -1:31,1.

Průběžné pořadí Ski Tour Kanada (po 7 z 8 etap): 1. Wengová 2:06:39,6, 2. Johaugová -30,0, 3. Östbergová -1:24,4, ...16. Nováková -7:52,9.

Průběžné pořadí SP (po 34 z 36 závodů): 1. Johaugová 2235, 2. Östbergová 2051, 3. Wengová 1846, 4. Kallaová (Švéd.) 1124, 5. Pärmäkoskiová 1085, 6. Fallaová (Nor.) 1047, ...27. Nováková 259, 86. Grohová (ČR) 10.