Kooperativa NBL 2023/2024

Sáblíková byla v Heerenveenu na patnáctistovce čtvrtá

Heerenveen - Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila na Světovém poháru v Heerenveenu v závodu na 1500 metrů čtvrtá. Stejné místo jí patří i v průběžném pořadí její doplňkové disciplíny. Karolína Erbanová obsadila v druhém závodu na 500 metrů devátou příčku a i při svém třetím startu na okruhu Thialf se vešla do elitní desítky.

Trojnásobná olympijská šampionka Sáblíková v předposlední rozjížďce prohrála o šest desetin sekundy s třetí Nizozemkou Marrit Leenstraovou, která ji připravila o stupně vítězů. Vystřídala ji rovněž na třetí příčce v hodnocení Světového poháru, v němž mají obě shodně 250 bodů.

Martina Sáblíková: "K bronzu chybělo jen pár desetinek a i na druhé místo byl ten odstup malý. Ale i tak mě těší, že se na patnáctce dokážu držet ve špičce. Jen ten rozběh je pomalejší, i když na něm pracuju."

O vítězství se v závěrečné rozjížďce utkaly americké suverénky Heather Richardsonová-Bergsmová a Brittany Boweová, které se střídají na prvních dvou místech. Tentokrát vyhrála Richardsonová-Bergsmová a po čtyřech závodech má v čele celkové klasifikace 360 bodů, stejně jako její krajanka.

Sáblíková byla na patnáctistovce v úvodu seriálu třetí v obou zámořských závodech. Před týdnem v Inzellu obsadila páté místo.

Pád Sáblíkové v závodě s hromadným startem

Sáblíkové se na závěr programu v Heerenveenu nevydařil závod s hromadným startem, v němž zhruba osm kol před koncem v zatáčce upadla a doklouzala do ochranné bariéry. V závodě s velkou ztrátou pokračovala a dojela poslední dvacátá, jen o příčku lepší byla Nikola Zdráhalová. V průběžném pořadí si Sáblíková o dvě místa pohoršila na osmou pozici.

"To je taková jediná kaňka na celém tom víkendu. Bylo asi osm kol do konce a jel se spurt o body. Já byla asi na čtvrté pozici, dojížděla jsem Rakušanku, ale přišla zatáčka, já do ní vletěla moc rychle a šla jsem. Byla to moje chyba, nikdo jiný než já za to nemohl. Byla jsem hodně naštvaná," řekla Sáblíková, jež v kontaktním závodu spadla poprvé.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu:

500 m: 1. Jü Ťing (Čína) 37,84, 2. Richardsonová-Bergsmová (USA) 37,87, 3. Čang Chung (Čína) 37,90, ...9. Erbanová (ČR) 38,29.

Průběžné pořadí SP (po 8 závodech): 1. I Sang-hwa (Korea) 680, 2. Richardsonová-Bergsmová 560, 3. Čang Chung 510, ...12. Erbanová 205.

1500 m: 1. Richardsonová-Bergsmová 1:55,29, 2. Boweová (obě USA) 1:55,44, 3. Leenstraová (Niz.) 1:56,12, 4. Sáblíková 1:56,72, ...v divizi B: 12. Zdráhalová 2:03,15, 18. Kerschbaummayr (všechny ČR) 2:04,92.

Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Richardsonová-Bergsmová 360, 2. Boweová 360, 3. Leenstraová 250, 4. Sáblíková 250.