pátek 24. listopadu 2017 Emílie

Novák navázal na Řezáče a jako druhý Čech ovládl FIS Marathon Cup

Chanty Mansijsk (Rusko) – Český dálkový běh na lyžích není jenom o Stanislavu Řezáčovi. Skvělý úspěch si na své konto připsal také Petr Novák, jenž vyhrál poprvé v kariéře celkové pořadí FIS Marathon Cupu. Svůj triumf zpečetil sedmým místem ve finále série, UgraSki maratonu v ruském Chanty Mansijsku.

Dálkový běžec Petr Novák

Novák se stal druhým českým běžcem, který FIS Marathon Cup ovládl. Před ním to dvakrát dokázal Stanislav Řezáč, ten byl nejlepší v letech 2005 a 2012.

Dvaatřicetiletý Novák absolvoval osm z devíti závodů FIS Marathon Cupu. Z vítězství se radoval v polském Biegu Piastow a třikrát dojel druhý. "Je to tam, celkové vítězství ve FIS Marathon Cupu!" radoval se Novák na sociálních sítích. Za celkový triumf získal odměnu 7400 eur, v přepočtu dvě stě tisíc korun.

V závěrečném ruském maratonu na 50 km bruslením v sibiřském Chanty Mansijsku dojel dvě minuty za vítězným Švýcarem Tonim Liversem. "Trápení, ale stačilo to na sedmé místo a prioritou bylo celkové vítězství," řekl Novák.

Jeho největší soupeř v boji o prvenství Francouz Benoit Chauvet dojel jen o dvě místa lépe, což karlovarskému běžci stačilo, aby uhájil vedoucí pozici a vylepšil loňské i předloňské čtvrté místo.

V příští sezoně by Novák rád pokračoval ve stejném scénáři závodů, ale více se zapojí i do prestižnější série Ski Classics. "Ale rád bych byl v týmu, který Ski Classics jezdí. S kým to bude, zatím nevím, ale nějaká jednání probíhají. Můj hlavní cíl pro příští rok je Vasův běh," řekl před startem v Rusku.