neděle 20. srpna 2017 Bernard
MS v klasickém lyžování

Boje o medaile načínají sprinteři. České naděje se upírají ke skoku

Falun (Švédsko) – Program mistrovství světa v klasickém lyžování načaly už včera kvalifikace běžců a běžkyň na trati 5 a 10 kilometrů. Po zahajovacím ceremoniálu se ale až dnes rozbíhají první klání o medaile. Český tým má ve svých řadách jedinou velkou medailovou naději. Tou je skokan Roman Koudelka. Česká sestava čítá celkem dvacet skokanů, sdruženářů a běžců na lyžích. Zkusit se prosadit do bojů o cenné kovy touží i běžec Lukáš Bauer. Na začátku sezony se na stupně vítězů prosadil Miroslav Dvořák v severské kombinaci. Přímé přenosy nabídne ČT sport a náš web. První z nich startuje již dnes v 12:55 z kvalifikace sprinterů - mužů i žen. Kompletní program vysílání ČT sport najdete zde.

Hlavní pozornost je soustředěna na Koudelku. Po návratu rakouského trenéra Richarda Schallerta k českému týmu skáče výborně a vedle čtyř výher byl v SP ještě jednou druhý a třikrát třetí. "S medailí moc nepočítám," řekl trochu nečekaně Koudelka při odletu do Švédska. "Toho štěstí letos už bylo docela dost a bylo by nad plán, kdyby byla medaile. Ale samozřejmě kdyby byla, tak se zlobit nebudu," usmál se.

K hlavním favoritům patří Němec Severin Freund, Slovinec Peter Prevc a Rakušané v čele se Stefanem Kraftem. "Černým koněm je Simon Ammann. On se dokáže připravit," řekl Koudelka a pro závod na velkém můstku přidal ještě jméno japonského veterána. "Noriaki Kasai je legenda a musí se s ním počítat," řekl.

Dalším českým skokanům už se v této sezoně tolik nedařilo. Jan Matura byl nejlépe patnáctý a Jakub Janda jednadvacátý. Janda odjel už podeváté na šampionát a ten nejlepší prožil před deseti lety v Oberstdorfu, kde získal stříbro a bronz, což jsou poslední české medailové úspěchy skokanů.

Bauer je ještě o rok starší a absolvuje už jubilejní desáté mistrovství světa. Doma má stříbro z klasické patnáctky z Liberce 2009 a tentokrát vše obětoval přípravě na klasickou padesátku, kvůli čemuž vynechal i Tour de Ski. "Když budu do šestky, bude to super. Medaile by byla splněný sen. Ale když dojedu hůře a s vědomím, že jsem o to bojoval do poslední chvíle, budu i tak spokojený," nastínil Bauer své ambice. Trošku jeho plány narušily dvě nemoci, jedna krátce před startem sezony a druhá na přelomu roku, ale měl by být připraven.

Nominace ČR

Běh na lyžích:

Muži: Bauer, Jakš, Razým, Kožíšek, Šrail, Bartoň. Trenér: Petrásek.

Ženy: Vrabcová-Nývltová, Grohová. Trenér: Krejčí.

Skok na lyžích:

Muži: Koudelka, Janda, Matura, Hlava, Polášek. Trenér: Schallert (Rak.)

Ženy: Doleželová, Blažková, Pešatová. Trenér: Hájek.

Severská kombinace:

Dvořák, Portyk, Kutal, Rypl. Trenér: L. Rygl.

Mezi běžci se chce do desítky prosadit Martin Jakš na volné patnáctce a Eva Vrabcová-Nývltová by ráda navázala na loňskou olympiádu v Soči, kde dojela pátá na volné třicítce. Tato trať se na MS jede klasicky. "Pro mě je ta trať výjimečná, mám pocit, že to je královská disciplína lyžařů," řekla běžkyně a dodala: "Nejdůležitější bude pocit z dobře odvedené práce a výsledek tomu snad bude odpovídat."

Třetím místem začal sezonu sdruženář Dvořák. Pak ještě skončil několikrát v desítce a tu by měl atakovat i na šampionátu, čímž by si vylepšil osobní maximum - 16. místo. "Překonat jen tu šestnáctku by byl malý cíl, ale zase se ohánět nějakými medailemi by byla silná slova," řekl závodník liberecké Dukly.

Favority mezi běžci jsou Norové. Především v ženách dominují sezoně a očekává se, že Marit Björgenová a spol. jen tak někoho mezi sebe na stupně vítězů nepustí. V severské kombinaci je suverénní jedničkou zimy Němec Eric Frenzel.

Program MS:

Středa: 13:30 5 km volně ženy - kvalifikace, 15:00 10 km volně muži - kvalifikace.

Čtvrtek: 13:00 sprint muži a ženy - kvalifikace, 15:15 sprint muži a ženy - finále, 17:00 skok střední můstek ženy - kvalifikace.

Pátek: 10:00 severská kombinace - skok střední můstek, 17:00 skok střední můstek ženy - finále, 19:00 skok střední můstek muži - kvalifikace, 16:00 severská kombinace - běh 10 km.

Sobota: 13:00 skiatlon ženy, 15:30 skiatlon muži, 16:30 skok střední můstek muži - finále.

Neděle: 10:00 severská kombinace družstva - skok střední můstek, 12:30 sprint dvojic muži a ženy - kvalifikace, 14:30 sprint dvojic muži a ženy - finále, 16:00 severská kombinace družstva - štafeta 4x5 km, 17:00 skok střední můstek smíšená družstva.

Pondělí: volný den.

Úterý: 13:30 10 km volně ženy.

Středa: 13:30 15 km volně muži, 17:00 skok velký můstek muži - kvalifikace.

Čtvrtek: 10:00 severská kombinace - skok velký můstek, 13:30 štafeta 4x5 km ženy, 15:15 severská kombinace - běh 10 km, 17:00 skok velký můstek muži.

Pátek: 13:30 štafeta 4x10 km muži.

Sobota: 10:00 severská kombinace sprint dvojic - skok, 13:00 30 km klasicky s hromadným startem ženy, 16:00 severská kombinace sprint dvojic - běh 2x7,5 km, 17:00 skok velký můstek družstva.

Neděle: 13:30 50 km klasicky s hromadným startem muži.