Buly - debata expertů

Hirscher předvedl skvělý slalom a bere zlato v superkombinaci

Beaver Creek - Po sjezdu sice vedl pořadí superkombinace Kjetil Jansrud, avšak z celkového vítězství se nakonec radoval jiný lyžař - Marcel Hirscher, který předvedl famózní slalom. Druhý skončil Jansrud, třetí dojel Ted Ligety. V závodě po pádu nepokračoval Ondřej Bank.

Marcel Hirscher
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Daniel Stiller

Druhé místo za famózním Hirscherem obsadil se ztrátou 19 setin Jansrud, který je specialistou na rychlostní disciplíny - jde o jeho první medaili na šampionátu. Ač totiž vítěz tří sjezdů sezony, v královské disciplíně obsadil patnácté místo, v super-G byl čtvrtý.

Třetí skončil Američan Ted Ligety, který byl ve sjezdu devětadvacátý, ale rovněž kvalitní slalomovou jízdou se dostal na stupně vítězů. Na Hirschera ztratil v součtu obou kol 30 setin. Největší favorit superkombinace Alexis Pinturault z Francie byl pátý, na medaili mu chybělo jedenáct setin. O tři setiny rychlejší než on byl ještě čtvrtý Rakušan Romed Baumann.

Nejlepším českým závodníkem byl na šestadvacátém místě Kryštof Krýzl, který ztratil na vítěze 3,66 sekundy. Martin Vráblík byl hodnocen na třicátém místě s mankem 5,94 sekundy na nejrychlejšího.

Bank měl podle papírových předpokladů útočit na cenný kov, vždyť v poslední kombinaci v Kitzbühelu byl třetí, ale před posledním skokem při sjezdu se mu zařízla lyže do sněhu, vypnula mu a český lyžař proletěl cílem v kotrmelcích. Vyšetření ukázala silný otřes mozku, lékaři mu zašili tržnou ránu pod levým okem a ošetřili výron v kotníku, ale jinak by měl být Bank v pořádku.

Český lyžař byl po dramatické nehodě chvíli v bezvědomí a lékaři ho v cílovém prostoru dlouho ošetřovali. Sedmý muž ze sobotního sjezdu na MS už podstoupil i vyšetření mozku, která byla také negativní. "Je v pohodě, nic vážného by to snad nemělo být," řekl jeho bratr a kouč Tomáš Bank.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - superkombinace: 1. Hirscher (Rak.) 2:36,10 (sjezd 1:46,17 + slalom 49,93), 2. Jansrud (Nor.) -0,19 (1:43,01+53,28), 3. Ligety (USA) -0,30 (1:46,04+50,36), 4. Baumann (Rak.) -0,38 (1:43,70+52,78), 5. Pinturault (Fr.) -0,41 (1:45,65+50,86), 6. Janka (Švýc.) -0,70 (1:44,18+52,62), 7. Romar (Fin.) -0,83 (1:44,96+51,97), 8. Kilde (Nor.) -0,86 (1:44,53+52,43), 9. Mermillod Blondin (Fr.) -0,89 (1:44,89+52,10), 10. Paris (It.) -1,03 (1:44,75+52,38), ...26. Krýzl -3,66 (1:47,02+52,74), 30. Vráblík -5,94 (1:48,41+53,63), Bank nenastoupil do slalomu.