Bank zajel ve druhém kole vynikající čas a v obřím slalomu znovu bodoval

Adelboden (Švýcarsko) – Ve druhém kole byl rychlejší než Fanar, Hirscher či Svindal. Celkově obsadil Ondřej Bank v obřím slalomu ve švýcarském Adelbodenu sedmadvacátou příčku a ve světovém poháru v této disciplíně potřetí bodoval. Vítězem se stal Felix Neureuther a připsal si vůbec první výhru v kariéře v obřím slalomu. Pro Německo získal první vítězství v této disciplíně od roku 1973, kdy se to podařilo Maxi Riegerovi.

Ondřej Bank
zdroj: ČTK/AP/ autor: Luca Bruno

Druhý byl se ztrátou jediné desetiny Francouz Thomas Fanara, po prvním kole vedoucí muž. Třetí místo obsadil Rakušan Marcel Hirscher, který tak snížil náskok Nora Aksela Lunda Svindala v celkovém hodnocení SP a v pořadí obřího slalomu si upevnil vedení. Loni famózní Američan Ted Ligety, vítěz úvodních dvou závodů sezony, nedokončil druhé kolo, neboť zavadil špičkou o branku a přišel o lyži.

"Po prvním kole to nebylo příliš reálné," uvedl po závodu Neureuther, který na sedmém místě ztrácel na vedoucí pozici 1,32 sekundy. "Takže jsem za to vzal, jel jsem na riziko. Je to bláznivé, že se mi podařilo vyhrát," radoval se.

Bank v olympijské sezoně bodoval v obřím slalomu v Beaver Creeku (25.) a Alta Badii (28.), ale také jednou třicátým místem ve sjezdu v Beaver Creeku. V celkovém pořadí disciplíny je na 37. místě a dostal se o dva body před krajana Kryštofa Krýzla.

"Mám radost z bodů ze Světového poháru, ale už bych chtěl být ještě trošku výš než na 27. místě," uvedl jen částečně spokojený Bank. "I když ta jízda je třeba dobrá, vždycky se tam něco stane. Dneska jsem ve druhém kole najel špatně jednu branku, to mě určitě nějaký čas stálo a mohl jsem být výš," dodal.

Ve druhém kole se přitom blýskl devátým nejlepším časem. Byl rychlejší než Fanara, Hirscher, celkově čtvrtý Francouz Alexis Pinturault, desátý Benjamin Raich i dvanáctý Svindal. Bank využil výhodnou startovní pozici, zatímco v prvním kole se v teplém počasí vydal s číslem 37 na dost rozbitou trať. "Organizátoři to před druhým kolem ještě prosypali, takže pak už to drželo lépe. Mně se ta druhá jízda celkem podařila, ale jednu chybu jsem tam uprostřed udělal. To mě stálo desetiny, které mi pak v cíli chybí," řekl lyžař, který v součtu obou jízd ztratil na vítěze 3,06 sekundy.

První nepostupové 31. místo obsadil Krýzl, jenž zaostal o 4,26 sekundy za nejrychlejším mužem prvního kola a pět setin mu chybělo k účasti v druhém. Třetí Čech na startu, dvacetiletý Adam Kotzmann, v druhém startu v SP v kariéře obsadil předposlední 55. místo s odstupem téměř osmi sekund.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Adelbodenu (Švýcarsko):

Muži - obří slalom:

1. Neureuther (Něm.) 2:34,60 (1:17,46+1:17,14), 2. Fanara (Fr.) -0,1 (1:16,14+1:18,56), 3. Hirscher (Rak.) -0,19 (1:17,04+1:17,75), 4. Pinturault (Fr.) -0,32 (1:16,83+1:18,09), 5. Haugen (Nor.) -1,24 (1:18,62+1:17,22), 6. Mölgg -1,36 (1:17,14+1:18,82), 7. Simoncelli (oba It.) -1,40 (1:17,61+1:18,39), 8. Faivre (Fr.) -1,42 (1:17,40+1:18,62), 9. Nani (It.) -1,72 (1:18,84+1:17,48), 10. Raich (Rak.) -1,78 (1:18,69+1:17,69), ...27. Bank -3,06 (1:20,13+1:17,53), v 1. kole 31. Krýzl 1:20,40, 55. Kotzmann (všichni ČR) 1:23,99.

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 5 z 8 závodů): 1. Hirscher 380 b., 2. Pinturault 305, 3. Ligety 260, 4. Fanara 232, 5. Neureuther 181, 6. Luitz (Něm.) 138, ...37. Bank 13, 41. Krýzl 11.

Průběžné pořadí SP (po 15 z 35 závodů): 1. Svindal (Nor.) 652, 2. Hirscher 575, 3. Ligety (USA) 333, 4. Pinturault 318, 5. Neureuther 311, 6. Reichelt (Rak.) 296, ...89. Krýzl 17, 93. Bank 14.