Vrabcová-Nývltová skončila sedmá a zajela své maximum, Jakš byl 18.

Lenzerheide (Švýcarsko) - Martin Jakš doběhl osmnáctý na klasické patnáctce hromadným startem, která byla čtvrtou etapou miniseriálu Tour de Ski. Lukáš Bauer obsadil v Lenzerheide ve Švýcarsku 26. místo a o jeho možném odstoupení se rozhodne v příští etapě v Toblachu. Z výhry se radoval Kazach Alexej Poltoranin. Mezi ženami zdravotní obtíže zastavily Marit Björgenovou, a norská lyžařská hvězda se tak vítězství v miniseriálu znovu nedočká. V průběžném pořadí Tour patřilo vedoucí běžkyni světového poháru druhé místo. V Lenzerheide ženám kralovala Finka Kerttu Niskanenová, Eva Vrabcová-Nývltová skončila sedmá a dosáhla svého nejlepšího výsledku ve světovém poháru.

Tour de Ski
zdroj: AP Photo, Keystone autor: Arno Balzarini

Z českých běžců byl v závodu od začátku nejvíce vidět Jakš. Pohyboval se i v první desítce, ale ve finiši mu Sjur Röthe přišlápl a ulomil hůl, proto klesl na osmnácté místo. "Musel jsem dojet stříďákem o jedné holi. Mrzí to, ale vnitřní naštvanost odešla téměř vzápětí," řekl Radiožurnálu Jakš, kterému se Nor v cíli omluvil. Bauer se ze zadních pozic pomalu propracovával dopředu a od poloviny tratě se držel ve třetí desítce. Zrychlit ovšem nedokázal a nyní se bude rozhodovat, jestli z Tour odstoupí.

Aleš Razým skončil s odstupem 1:08 minuty jednapadesátý a v průběžném pořadí se propadl z dvanáctého na 31. místo. Nejlepším Čechem v Tour je čtrnáctý Jakš, Bauer je se ztrátou 2:18,4 na Sundbyho devětatřicátý.

Martin Jakš:

"Jelo se mi dobře. Chtěl jsem dojet s první skupinou, což se až na posledních dvě stě metrů povedlo. Teď začíná ta pravá Tour. Cílem je dvacítka, s tím bych byl spokojený."

V čele etapového závodu je nově Nor Martin Johnsrud Sundby, jenž dnes skončil čtrnáctý, ale na trati posbíral bonusové vteřiny. Druhý je Švéd Calle Halfvarsson s odstupem 31,7 sekundy za Sundbym. Z prvního na třetí místo klesl Kanaďan Alex Harvey.

Marit Björgenová
zdroj: ČTK/AP autor: Jens Meyer

Vrabcová-Nývltová si zajela maximum, Björgenová ze závodu odstoupila

Eva Vrabcová-Nývltová prožívá nejlepší sezonu a od začátku závodu se držela na hranici desátého místa v kontaktu se špičkou. V závěru se dokázala prosadit ve finiši, dojela sedmá a o místo si vylepšila své maximum v SP i na Tour. "Šokuju sama sebe," řekla Vrabcová-Nývltová, v sezoně mimo jiné desátá na 15 km volně v Davosu.

V hodnocení Tour de Ski se posunula na desáté místo. Netušila ale, zda se mezi elitou udrží až do cíle. "Nahoru to teď jde strašně těžko, ale dolů hrozně lehko. Záleží, jak se kdo vyspí, kdy mě postihne krize. Zatím je to neuvěřitelné. Ale ještě tři přetěžké závody - patnáctka, pak rychlá pětka a na závěr boj o život," řekla směrem k finálové etapě, výběhu do sjezdovky Alpe Cermis ve Val di Fiemme.

Marit Björgenová si po sprintu v Lenzerheide stěžovala na bolesti břicha. Podle lékaře norské reprezentace má lehkou virózu. "Bolelo ji břicho a měla teplotu, ale už je na tom lépe. Vrátí se domů a bude pár dní odpočívat. Pak začne znovu s tréninkem, jestli bude v pořádku," řekl doktor Dag Lunder.

Marit Björgenová:

"Moc mě mrzí, že Tour opouštím, ale nejsem ve stavu, kdy bych mohla bojovat o vítězství. Důležitější jsou pro mě olympijské hry, všechno podřizuji Soči."

Po třech etapách ztrácela Björgenová v klasifikaci Tour jen dvě sekundy na krajanku Ingvild Flugstad Östbergovou, která vyhrála úterní sprint, a byla jasnou adeptkou na celkový triumf.

Před rokem musela Björgenová Tour de Ski vynechat kvůli srdečním potížím, které ji postihly v tréninku. Jejím maximem v etapovém seriálu je druhé místo, které vybojovala v prvním ročníku v roce 2007 a předloni, kdy skončila za svou velkou rivalkou Justynou Kowalczykovou. Polka, která ovládla poslední čtyři ročníky, tentokrát do Tour ani nenastoupila kvůli změnám v programu, k nimž pořadatele donutily špatné sněhové podmínky.

Závod SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Lenzerheide (Švýcarsko):

Muži - 15 km s hromadným startem: 1. Poltoranin (Kaz.) 34:28,1, 2. Dotzler (Něm.) -0,6, 3. Volžencev (Rus.) -1,0, 4. Bing (Něm.) -1,1, 5. Richardsson (Švéd.) -4,0, 6. Jauhojärvi (Fin.) -4.0, 7. Filbrich (Něm.) -6,9, 8. Turyšev (Rus.) -7,9 9. Röthe (Nor.) -7,9, 10. Černousov (Rus.) -8,9, ...18. Jakš -15,3, 26. Bauer -25,3, 51. Razým -1:08,6, 73. Magál -2:06,8, 81. Horyna -2:34,1.

Průběžné pořadí Tour (po 4 ze 7 závodů): 1. Sundby (Nor.) 48:13,6, 2. Halfvarsson (Švéd.) -31,7, 3. Harvey (Kan.) -35,3, 4. Northug (Nor.) -37,3, 5. Černousov -43,2, 6. Poltoranin -53,4, ...14. Jakš -1:25,2, 31. Razým -2:03,0, 39. Bauer -2:18,4, 79. Horyna -4:22,5, 81. Magál -4:29,6, Kožíšek odstoupil.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 28 závodů): 1. Sundby 489, 2. Poltoranin 316, 3. Legkov (Rus.) 303, 4. Jespersen (Nor.) 298, 5. Halfvarsson 277, 6. Manificat (Fr.) 266, ...18. Bauer 124, 45. Razým 73, 54. Jakš 55, 92. Magál 14.

Ženy - 10 km s hromadným startem: 1. Niskanenová (Fin.) 26:27,4, 2. Jacobsenová -0,4, 3. Johaugová -1,1, 4. Wengová (všechny Nor.) -1,9, 5. Saarinenová -2,5, 6. Kyllönenová (obě Fin.) -23,9, 7. Vrabcová-Nývltová -24,5, 8. Kuzjuková (Rus.) -25,1, 9. Eriksonová (Švéd.) -25,8, 10. Östbergová (Nor.) -29,8, ...56. Grohová -2:33,6, 57. Nováková -2:45,1.

Průběžné pořadí Tour (po 4 ze 7 závodů): 1. Jacobsenová 38:14,2, 2. Östbergová -35,4, 3. Niskanenová -36,8, 4. Johaugová -44,7, 5. Saarinenová -54,0, 6. Kyllönenová -55,7, ...10. Vrabcová-Nývltová -1:39,9, 54. Nováková -4:20,1, 57. Grohová -4:30,6.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 28 závodů): 1. Björgenová (Nor.) 676, 2. Johaugová 456, 3. Kowalczyková (Pol.) 444, 4. Kallaová (Švéd.) 401, 5. Herrmannová (Něm.) 384, 6. Jacobsenová 379, ...19. Vrabcová-Nývltová 134, 72. Nováková 12, 85. Grohová 3.