Bauer kraloval klasické desítce v Kuusamu

Kuusamo (Finsko) – Takřka po čtyřech letech, poprvé od ledna 2010, vyhrál Lukáš Bauer podnik světového poháru. Ve finském Kuusamu na desetikilometrové trati klasickým způsobem nenašel přemožitele a cílovou pásku proťal s náskokem 2,4 sekundy na druhého Nora Rönninga. Celkově třetí ruský běžec Japarov byl o další tři sekundy pomalejší. Mezi ženami ani ve druhém závodě nikdo nestačil na Justynu Kowalczykovou.

Vítězný Lukáš Bauer v Kuusamu
zdroj: ČTK/LEHTIKUVA autor: Markku Ulander

První mezičasy ještě nenaznačovaly, že by Bauer měl aspirovat na vítězství. Postupně však začal pořadím stoupat a dva kilometry před cílem se držel na druhé pozici za Rusem Japarovem. V cíli mu však už fotobuňka naměřila náskok 2,4 sekundy na skvěle finišujícího a nakonec druhého Eldara Rönninga z Norska. Japarov skončil třetí se zhruba pětisekundovým náskokem.

Bauer si připsal dvanácté vítězství ve světovém poháru v kariéře a potvrdil svá slova o tom, že se mu v přípravě po dlouhých letech vyhýbala zranění a konečně se cítí dobře připraven. V průběžném hodnocení miniseriálu v Kuusamu s označením Ruka triple se dostal na čtvrté místo a bude v neděli ve stíhacím závodu na 15 km volnou technikou útočit na celkový triumf. Na první místo má ztrátu 12,5 sekundy. "Doufám, že i v bruslení dokážu, že jsem v dobré formě. Budu se prát o co nejlepší výsledek," uvedl Bauer.

Lukáš Bauer:

"Jsem v euforii. Je to tak. Převládá nadšení. Musím se přiznat, že před čtyřmi lety jsem to vítězství bral tak nějak automaticky. Nakonec to trvalo dlouho, než jsem to zopakoval. O to víc si to ale užívám, protože to není vůbec jednoduché. Ty pocity se vám strašně rychle vybaví a musím se přiznat, že už mi to strašně chybělo. Letos se ale ideálně podařila příprava, všechno do sebe zapadlo, mozaika se poskládala. Ale hlavní bylo, že jsem zůstal zdravý."

"Podmínky na trati nebyly jednoduché. Stopa byla vymydlená, hrbolatá a člověk se musel soustředit na techniku. Byl to těžký závod a rozdíly byly minimální, jak to na deset kilometrů většinou bývá. Dnes jsem byl já ten šťastnější, který Eldara (Rönninga) porazil o dvě vteřiny a kousek," uvedl Bauer.

Další český zástupce Aleš Razým doběhl 31. se ztrátou více než padesáti sekund, Jiří Magál skončil na konci sedmé desítky pořadí. Z dalších běžců byl Ondřej Horyna celkově 86., Dušan Kožíšek skončil na 106. příčce. Martin Jakš kvůli bolestivě otlačené patě do závodu nenastoupil, nezávodil ani Jiří Horčička.

Tři nejlepší v Kuusamu - Japarov, Bauer, Rönning

Kowalczyková na pětce předčila Björgenovou

Polská obhájkyně celkového triumfu navázala na vítězství z úvodního sprintu a ve finském Kuusamu byla nejrychlejší na pětikilometrové trati klasicky s intervalovým startem. Jen tři vteřiny za ní skončila druhá norská rivalka Marit Björgenová, na stupních vítězů je doplnila další Norka Therese Johaugová.

Pro první dva body v sezoně si ve Finsku doběhla česká reprezentantka Eva Vrabcová-Nývltová, jež obsadila 29. místo se ztrátou minuty a čtyř sekund na vítězku. Karolína Grohová byla 72., Petra Nováková ještě o třináct míst za ní.

Závody SP v běhu na lyžích v Kuusamu (Finsko):

Muži - 10 km klasicky: 1. Bauer 24:43,6, 2. Rönning (Nor.) -2,4, 3. Japarov (Rus.) -5,7, 4. Golberg -7,4, 5. Sundby (oba Nor.) -12,6, 6. Bessměrtnych (Rus.) -21,4, 7. Jespersen (Nor.) -24,4, 8. Vylegžanin (Rus.) -25,8, 9. Tscharnke (Něm.) -26,0, 10. Legkov (Rus.) -29,5, ...31. Razým -51,5, 70. Magál -1:26,9, 86. Horyna -1:43,9, 106. Kožíšek -2:42,7.

Průběžné pořadí seriálu Ruka Triple (po 2 ze 3 závodů): 1. Rönning 27:26,7, 2. Japarov -0,3, 3. Golberg -2,0, 4. Bauer -12,5, ... 28. Razým -54,2, 85. Magál -1:47,1, 88. Horyna -1:51,7, 106. Kožíšek -2:52,5.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 28 závodů): 1. Rönning 61, 2. Japarov 59, 3. Brandsdalđ57, 4. Hattestad (oba Nor.) 51, 5. Bauer 50, 6. Poltoranin (Kaz.) 49.

Ženy - 5 km klasicky: 1. Kowalczyková (Pol.) 13:33,7, 2. Björgenová -3,0, 3. Johaugová (obě Nor.) -14,6, 4. Čekalevová (Rus.) -18,4, 5. Kallaová (Švéd.) -18,7, 6. Lähteenmäkiová (Fin.) -26,3, 7. Bjornsenová (USA) -29,0, 8. Jacobsenová -33,9, 9. Wengová (obě Nor.) -39,3, 10. Išidaová (Jap.) -42,2, ...29. Vrabcová-Nývltová -1:04,0, 72. Grohová -1:36,1, 85. Nováková -1:48,7.

Průběžné pořadí seriálu Ruka Triple (po 2 ze 3 závodů): 1. Kowalczyková 16:14,0, 2. Björgenová -25,7, 3. Johaugová -44,9, ...33. Vrabcová-Nývltová -1:45,5, 60. Grohová -2:11,6, 80. Nováková -2:32,2.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 28 závodů): 1. Kowalczyková 100 b., 2. Björgenová 66, 3. Randallová (USA) 62, 4. Herrmannová (Něm.) 61, 5. Johaugová 54, 6. Östbergová (Nor.) 54, ...38. Vrabcová-Nývltová 2.