Soukalová slaví druhý triumf za sebou

Chanty Mansijsk (Rusko) - Biatlonistka Gabriela Soukalová vyhrála ve finále světového poháru v Chanty Mansijsku druhý závod za sebou. Třiadvacetiletá česká reprezentantka ve stíhačce na 10 km navázala na čtvrteční triumf ze sprintu a připsala si celkově třetí vítězství v kariéře.

Gabriela Soukalová
zdroj: Isifa/EPA

"Jsem v šoku. Je to podobné jako koncem minulého roku v Pokljuce, kde jsem byla třikrát za sebou na stupních vítězů," řekla Soukalová, která v cíli slzela štěstím. "Tohle je úžasná motivace do další sezony," uvedla směrem k olympiádě v Soči.

"Ohromná radost, ohromná paráda. Dneska to bylo o nervech. Soupeřky střílely dobře, ale ona zase ten tlak ustála, navíc přidala dobrý běh," řekl bezprostředně po závodě reprezentační trenér Jindřich Šikola. "Řekli jsme si, že bude střílet pomaleji. Taktika byla taková, že Gábina bude střílet přesně. Pro ni je každý závod o psychice, zvládá to bravurně," dodal šťastný kouč.

Soukalová rozhodla závod na poslední, čtvrté střelecké položce, kde minula jen jeden terč a vrátila se do čela. Česká biatlonistka využila zaváhání do té doby vedoucí Vity Semerenkové z Ukrajiny, která chybovala hned třikrát.

Na druhém místě za Soukalovou, která poprvé vyhrála závod SP loni v prosinci v Poklujce, nakonec se ztrátou sedmi vteřin doběhla Ruska Olga Viluchinová. Třetí byla již jistá vítězka celkového hodnocení SP Tora Bergerová z Norska.

Z českých biatlonistek v Rusku bodovala ještě Veronika Vítková, která obsadila 26. pozici. Po čtyřech chybách na střelnici ztratila na Soukalovou tři minuty a 23,8 vteřiny. Jitka Landová skončila na 49. příčce.

Výsledky stíhacího závodu žen

1. Soukalová (ČR) 30:58,8 (2 tr. okruhy), 2. Viluchinová (Rus.) -7,0 (3), 3. Bergerová (Nor.) -14,8 (2), 4. Dorinová-Habertová (Fr.) -21,6 (1), 5. Gössnerová -23,4 (3), 6. Dahlmeierová -31,3 (1), 7. Henkelová (všechny Něm.) -34,7 (3), 8. Mäkäräinenová (Fin.) -41,7 (3), 9. Bescondová (Fr.) -42,3 (2), 10. Vita Semerenková (Ukr.) -1:04,5 (3), ...26. Vítková -3:23,8 (4), 49. Landová (obě ČR) -6:06,8 (5).

Průběžné pořadí SP (po 25 z 26 závodů): 1. Bergerová 1233 b., 2. Domračevová (Běl.) 906, 3. Henkelová 832, 4. Dorinová-Habertová 804, 5. Mäkäräinenová 800, 6. Kuzminová (SR) 760, 7. Soukalová 740, ...16. Vítková 491, 79. Tomešová 17, 92. Zvařičová (všechny ČR) 7.