Kometa Cup

Senzace má pokračování: Matura ovládl v Sapporu i druhý závod

Sapporo (Japonsko) - Skokan na lyžích Jan Matura vyhrál v Sapporu i druhý závod světového poháru. Po sobotním premiérovém vítězství mezi elitou kraloval také nedělnímu závodu, který vyhrál o 1,3 bodu před Slovincem Robertem Kranjecem. V celkovém pořadí už je Matura třináctý. Z dalších českých skokanů bodoval i třiadvacátý Lukáš Hlava a na 28. místě Jakub Janda. Z prvního kola opět neprošel Roman Koudelka (34.).

Jan Matura
zdroj: Isifa/EPA

Matura v Japonsku na oblíbeném můstku na kopci Okurajama opět předvedl vyrovnané skoky. Po prvním kole a pokusu dlouhém 132,5 metru stejně jako v sobotu vedl, ve druhém skoku půl metru přidal a první místo uhájil. Za Kranjecem skončil třetí Andreas Wank z Německa.

Jan Matura:

"To je neuvěřitelné, mám dojem, že pořád sním. Druhý závod byl opravdu náročný, protože podmínky se pořád měnily. Povedly se mi ale dva dobré skoky, měl jsem i štěstí a závod si moc užíval."

Z Japonska, kde ze špičky chyběl vedoucí muž světového poháru Gregor Schlierenzauer z Rakouska, se skokani vrátí do Evropy. Doma dlouho nepobudou, od pátku je čekají lety na lyžích v norském Vikersundu. "Jsem opravdu ve skvělé formě a myslím, že by se mi i v letech mohlo dařit," hýřil Matura sebevědomím.

Cíl dvojnásobně překonán

Před sezonou si dal Matura za cíl nasbírat ve světovém poháru 150 bodů, což by byl pro něj osobní rekord. Jen za tento víkend jich ale získal 200, celkem má na kontě už 308 bodů. "Najednou to šlo strašně snadno, je to na mě opravdu moc rychlé," jako by se Matura omlouval, že se ani pořádně za celý víkend neradoval, nedal najevo pořádné emoce. "Je to asi i zkušenostmi, byl jsem hodně dlouho dole a nikdo ode mě nic nečekal," vysvětlil.

Nechybělo přitom mnoho a Matura už dávno nezávodil. Před dvěma lety právě v Sapporu se sice podíval dvakrát do Top Ten, ale jinak patřil patnáct let mezi spíš průměrné skokany. "V posledních letech jsem si skoro před každou sezonou říkal, jestli bych už to neměl ukončit," přiznal Matura.

Jan Matura:

"Určitě jsem nepomýšlel takhle vysoko, ale skoky mi vycházejí a jdu tomu štěstí trochu naproti."

Uvědomuje si, že si na sebe ušil tak trochu bič před dalším pokračováním sezony, že tíha úspěchu reprezentace bude s vrcholem na mistrovství světa ležet právě na něm. "Já si z toho ale nic nedělám. Když to nepůjde, tak to nepůjde. A když se to někomu nebude líbit, tak to bude jeho problém," prohlásil Matura. Poznamenal, že s neúspěchy se musel v celé své kariéře vypořádat především on sám. "A jestli se mi přestane dařit a někoho tím zklamu, tak se omlouvám," dodal.

Do Japonska obvykle necestuje celá světová špička, ale tentokrát kromě Schlierenzauera chyběli z Top Ten pouze Němci Richard Freitag (v průběžném hodnocení osmý muž) a Andreas Wellinger (9.). Neskákal ani Rakušan Thomas Morgenstern, kterému se v této sezoně ale moc nedaří.

Druhý muž celkového hodnocení světového poháru Nor Anders Bardal skončil po nevydařeném prvním skoku patnáctý, v průběžném pořadí třetí Němec Severin Freund do druhého kola nepostoupil stejně jako nakonec třiačtyřicátý Nor Anders Jacobsen, druhý muž Turné čtyř můstků. Rakušan Andreas Kofler, v pořadí SP pátý, skončil třináctý, na stupně vítězů se nedostali ani Polák Kamil Stoch či Nor Tom Hilde.

Dva závody po sobě dokázal z českých skokanů naposledy vyhrát Janda. V prosinci roku 2005 se radoval v Harrachově a o týden později i v Engelbergu.