Golf Time

Sáblíková na pěti kilometrech vyhrála, ale titul z ME ve víceboji neobhájila

Heerenveen (Nizozemsko) – Tři roky kralovala víceboji na mistrovství Evropy, tentokrát však na medaili nedosáhla. Martina Sáblíková, kterou po celou dobu trápily potíže se zády, sice závěrečný závod na pět kilometrů vyhrála, ale to stačilo jen na čtvrté místo, a nejlepší česká rychlobruslařka tak na ME nezískala medaili poprvé po sedmi letech. Celkovou vítězkou se stala Nizozemka Ireen Wüstová, kterou na stupně vítězů doprovodily krajanky Linda de Vriesová a Diane Valkenburgová.

Martina Sáblíková
zdroj: ČTK/AP autor: PETER DEJONG

"Já jsem do toho dala všechno. Snažila jsem se, takže já si nemám co vyčítat," řekla krátce po skončení dvoudenních závodů. "Po patnáctistovce jsem říkala trenérovi, že nechci jet pětku, že chci odstoupit," nastínila složité rozhodování kvůli bolavým zádům.

Zdravotní problémy se nejvíce projevily na pomalejších startech. "Musím říct, že navzdory tomu, jak jsem dneska odstartovala patnáctistovku, jak jsem odstartovala pětku, tak to nebylo zas tak špatné. Já z toho mám dobrý pocit a opravdu jsem za to čtvrté místo ráda, i když je to těsně pod medailí," zdůraznila Sáblíková.

Dvojnásobná olympijská šampionka z Vancouveru Sáblíková se v Heerenveenu po nevydařené sobotní pětistovce postupně posouvala průběžným pořadím. Po dnešní patnáctistovce, na které zajela pátý čas, byla šestá. Od umístění na stupních vítězů ji ale dělilo téměř deset sekund, což se jí nakonec na pětce nepodařilo stáhnout.

Zraněná Sáblíková zlato na ME v Heerenveenu neobhájila

Závěrečná disciplína se ale Sáblíkové již tradičně vydařila, zajela čas 6:57,16, což byl nejlepší výkon sezony. Jako jediná se dostala pod hranici sedmi minut. Wüstová, De Vriseová a Valkenburgová ale následně potvrdily, že jsou na domácí šampionát dobře připraveny. Poprvé v historii ME tak na stupních vítězů stály tři Nizozemky, podobný kousek se povedl v roce 2005 Němkám v čele s Anni Friesingerovou.

"Tak ten odstup byl opravdu hodně velký, což jsme všichni věděli a nikdo nevěděl, jak těch 12 a půl kola zajedu s těmi zády. Já jsem si netroufala říct, že bych opravdu mohla bojovat o tu medaili. Nakonec to o vteřinu nedopadlo, ale jak říkám, já jsem strašně spokojená," zdůraznila Sáblíková.

Druhá Češka na startu Karolína Erbanová byla na patnáctistovce jedenáctá a celkově obsadila dvanácté místo. Díky tomuto umístění se kvalifikovala na mistrovství světa ve víceboji, takže s výkonem byla stejně jako trenér Petr Novák spokojená.

Erbanová v Heerenveenu zvítězila v úvodním závodě na 500 metrů a kvalifikovala se i na příští evropský šampionát. "Myslím, že můžu být spokojená," řekla. Závodem na 1 500 metrů pro ni šampionát skončil, neboť do závěrečné pětky postoupilo jen osm nejlepších.

Závod mužů ovládl domácí favorit Sven Kramer, který kontinentální šampionát vyhrál pošesté v kariéře a vyrovnal rekord krajana Rintjeho Ritsmy. Čech Zdenek Haselberger skončil pětadvacátý, absolvoval jen dvě disciplíny.

ME v rychlobruslařském víceboji v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:
10 000 m: 1. Kramer 12:55,98, 2. Blokhuijsen (oba Niz.) 13:01,60, 3. Swings (Bel.) 13:08,08.

Konečné pořadí: 1. Kramer 148,584 b., 2. Blokhuijsen 149,259, 3. Bökko (Nor.) 149,479, ... 25. Haselberger (ČR) 80,186.

Ženy:
1 500 m: 1. Wüstová 1:56,39, 2. De Vriesová 1:57,57, 3. Valkenburgová (všechny Niz.) 1:57,76, ...5. Sáblíková 1:58,68, 11. Erbanová (obě ČR) 2:00,02.

5 000 m: 1. Sáblíková 6:57,16, 2. Wüstová 7:01,95, 3. De Vriesová 7:02,77.

Konečné pořadí: 1. Wüstová 160,889, 2. De Vriesová 162,335, 3. Valkenburgová 162,712, 4. Sáblíková 162,839, ...12. Erbanová 123,374.

Ženy:

Průběžné pořadí: 1. Wüstová 118,694 b., 2. De Vriesová 120,058, 3. Valkenburgová 120,156, ...6. Sáblíková 121,123, 12. Erbanová 123,374.