BBV po 25 letech

Biatlonistům pokazil štafetu Vítek, kralovali Francouzi

Anterselva (Itálie) – Biatlonistům štafetový závod na světovém poháru v Anterselvě vůbec nevyšel, hned na prvním úseku jim ho pokazil Zdeněk Vítek. Na "stojce" mu zůstaly tři nesestřelené terče a po jeho třech trestných okruzích měli Češi po nadějích. Nakonec skončili až čtrnáctí, z prvenství se radovali Francouzi. Ženský závod s hromadným startem v Itálii vyhrála Běloruska Darja Domračevová a snížila v SP ztrátu na vedoucí Němku Magdalenu Neunerovou. Ta se připravila o 30. vítězství v seriálu dvěma chybami při závěrečné střelbě a doběhla třetí. Mezi ně se vklínila slovenská olympijská vítězka Anastasija Kuzminová a poprvé v sezoně se dostala na pódium.

Jaroslav Soukup
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Vítek předal Jaroslavu Soukupovi štafetu na předposledním 23. místě, Ondřej Moravec postavení vylepšil o tři pozice a finišman Michal Šlesingr ji vytáhl na 14. příčku. Na vítězné Francouze s bratry Simonem a Martinem Fourcadeovými, Jeanem Guillaumem Beatrixem a Alexisem Boeufem ztratili čeští reprezentanti tři minuty a 21 sekund.

Po sedmém a devátém místě v předchozích štafetách této sezony tak Češi zažili nejhorší výsledek, přičemž další společný závod je čeká až na mistrovství světa na začátku března v Ruhpoldingu. Za Francouzi doběhli druzí Němci před Rakušany.

Podobného smolaře jako Vítka měli dnes norští favorité, Lars Berger si třetí úsek prodloužil dokonce o pět trestných kol. Vítězové úvodních štafet v Hochfilzenu skončili přesto jedenáctí.

Světový pohár v biatlonu Itálie

České biatlonistky se mezi 30 nejlepších pro závod s hromadným startem nedostaly, nejlepší z nich Veronika Vítková před ním byla v pořadí SP na 35. místě. Domračevová musela dvakrát na trestné kolo hned po úvodní položce, ale pak předvedla vynikající stíhací jízdu a rychlým během se dotáhla na špičku. Když Neunerová v závěru netrefila dva terče a Kuzminová jeden, běžela si Běloruska neohroženě pro třetí výhru v sezoně a celkově šestou v kariéře.

Žádné drama se neodehrálo ani v souboji o druhé místo. Kuzminová si náskok na Neunerovou pohlídla a porazila ji o sedm sekund. Německá hvězda nicméně ve 14. závodu sezony stála pojedenácté na stupních vítězů. Na Domračevovou stříbrná Slovenka ztratila 25 vteřin.

Výsledky SP v biatlonu v Anterselvě

Muži – štafeta 4x7,5 km:

1. Francie (Beatrix, S. Fourcade, Boeuf, M. Fourcade) 1:12:14,7 (0 tr. okruhů + 7 dobíjení),

2. Německo (Rösch, Birnbacher, Graf, Peiffer) -12,0 (1+9),

3. Rakousko (Eder, Eberhard, Mesotitsch, Landertinger) -41,7 (0+9),

4. Rusko -45,3 (1+12),

5. Švédsko -1:02,6 (1+11),

6. Bělorusko -1:42,3 (0+6),

...14. ČR (Vítek, Soukup, Moravec, Šlesingr) -3:20,9 (3+11).

10. Gregorinová (Slovin.) -1:21,2 (1).

Průběžné pořadí SP (po 14 z 26 závodů): 1. Neunerová 696 b., 2. Domračevová 639, 3. Mäkäräinenová (Fin.) 575, 4. Bergerová 560, 5. Zajcevová 557, 6. Ekholmová 524, ...37. Vítková 109, 78. Soukalová (obě ČR) 4.