neděle 17. prosince 2017 Daniel
SP v Novém Městě na Moravě

Závod biatlonistek vyhrála Mäkäräinenová, Češkám se nedařilo

aktualizováno 11. 1. 2012 15:56

Nové Město na Moravě (Žďársko) - Vytrvalostní závod biatlonistek na15 kmna úvod Světového poháru v Novém Městě na Moravě vyhrála Finka Kaisa Mäkäräinenová. České reprezentantky dnes v domácím prostředí, kde se elitní seriál koná po jednatřicetileté pauze, selhaly na střelnici a nebodovaly. Nejlepší z českých biatlonistek byla Barbora Tomešová, která s pěti trestnými minutami obsadila 53. místo se ztrátou šest minut a 48 vteřin na Mäkäräinenovou a téměř minutovým mankem za poslední bodovanou příčkou. Veronika Vítková skončila na 68. příčce, Lea Johanidesová byla75. aGabriela Soukalová obsadila 83. místo.

Finská biatlonistka Kaisa Mäkäräinenová

"Jsem zklamaný, to jsem neočekával a o to víc to bolí, že to je doma," řekl trenér žen Jindřich Šikola. "Holky si musí sáhnout do svědomí a každý si tím musí projít sám. Nějaké slzy určitě padly a ještě padnou," uvedl.

Vítková: Hůř jsem asi nikdy nestřílela

Nejvíce se očekávalo od Vítkové, kterou ale srazilo sedm chyb na střelnici. "Asi jsem dělala chyby, zbytečný chyby a hrozně mě to mrzí," řekla třiadvacetiletá závodnice. Doufá, že v pátečním sprintu dojem vylepší. "Doufám, že na tu sedmičku zapomenu hodně rychle a že to napravím," řekla.

Světový pohár v biatlonu 2011/12 Česko

Vítková poprvé netrefila terč jednou při úvodní zastávce na střelnici, při druhé položce vleže už chybovala třikrát a vestoje dohromady třikrát. "Hůř jsem asi nikdy nestřílela, sedm jsem asi nikdy nedala," pátrala v paměti, Podobně zkazila závod loni na mistrovství světa v ruském Chanty-Mansijsku, kde chybovala šestkrát v závodu s hromadným startem a dojela třicátá.

Z přemotivovanosti v domácím závodu chyby podle Vítkové nepramenily. "Atmosféru jsem neřešila jsem, závod jako závod," konstatovala biatlonistka z Jilemnice. Důvodem chyb mohlo být, že se snažila na spouštění ran hodně soustředit a nestřílela plynule. "Rány jsem si moc hlídala a to možná byla ta chyba."

Zklamaná Veronika Vítková v cíli vytrvalostního závodu

Mäkäräinenová oslavila narozeniny vítězstvím

Mäkäräinenová si v Novém Městě v den svých 29. narozenin doběhla pro čtvrté vítězství v kariéře. "Na těžkých tratích to bylo hodně náročné, ale jsem nadšená, že jsem srovnala střelbu, psychicky se dokázala zvednout a vyhrát," uvedla vítězka. Mistryně světa ze stíhacího závodu Mäkäräinenová porazila o 22 vteřin Švédku Helenu Ekholmovou, třetí doběhla před téměř čtyřmi tisícovkami diváků vedoucí žena průběžného pořadí SP Magdalena Neunerová z Německa. "Jsou tady opravdu těžké a kopcovité tratě, ale mám to ráda a i návštěva byla obstojná," řekla Němka.

...75. Johanidesová -10:03,2 (4),

...83. Soukalová (všechny ČR) -11:52,5 (6).

Průběžné pořadí SP: 1. Neunerová 504, 2. Domračevová 457, 3. Mäkäräinenová 433, 4. Zajcevová 421, 5. Ekholmová 364, 6. Bergerová 360, ...42. Vítková 54.