neděle 23. července 2017 Libor

Do davoského cíle dosprintovali první Petuchov s Randallovou

aktualizováno 11. 12. 2011 20:10

Davos (Švýcarsko) – Rus Alexej Petuchov a Američanka Kikkan Randallová zvítězili ve sprintech SP v běhu na lyžích ve švýcarském Davosu. Oba navázali na skvělé výkony z předchozího düsseldorfského sprintu, kde Randallová vyhrála a Petuchov skončil druhý. Na své výsledky z předchozích sprintů navázali i čeští běžci, z nichž se žádný nedostal z kvalifikace, tak jako tomu bylo v Düsseldorfu.

Sprinterka Randallová po vítězství v Davosu

Kikkan Randallová vládne ženskému sprintu tak jako Marit Björgenová – dnes sedmá, když vypadla v semifinále – vládne dálkovým závodům. Ve finále za sebou nechala Natalii Matveevovou z Ruska, Maiken Fallaovou z Norska i Hannu Brodinovou ze Švédska, která se jí snaží mezi sprinterkami nejvíce konkurovat. Přestože Randallová vylepšila svoji sprinterskou statistiku, byl závod důležitý i pro Björgenovou, která přitom předchozí sprint docela vynechala. Díky dobrému výsledku zvýšila svůj náskok v čele průběžného pořadí Světového poháru.

Svoji pozici prvního muže SP zdůraznil také Petter Northug, který se dostal až do finále a nakonec obsadil páté místo za Petuchovem, Petersonem, Jönssonem a Kershawem. Největší Northugovi soupeři skončili až za ním, Dario Cologna vypadl v semifinále, Olsson se sprintu nezúčastnil.

Alexej Petuchov (vlevo) a Teodor Peterson

Nezávodil ani Lukáš Bauer, který se proto v tabulce propadl na desáté místo. Zato několik dalších českých běžců se do závodu pokusilo kvalifikovat, avšak nikdo neuspěl. Nejblíže postupu do elitní třicítky je Eva Nývltová, jež obsadila 37. pozici. Karolína Grohová byla čtyřiašedesátá. Mezi muži zajel Jan Bartoň 52. čas, Aleš Razým byl šedesátý a Dušan Kožíšek ještě pět míst za ním.

Výkony mužů byly pro trenéra Miroslava Petráska zklamáním a rozhodl se, že příští víkend na klasický sprint do Rogly pošle z davoské trojice pouze Bartoně, který doplní vytrvalce Martina Jakše a Jiřího Magála. Naopak trenér ženské reprezentace Jiří Šimůnek byl výsledkem Evy Nývltové potěšen. "Rozjíždíme se, příští víkend v Rogle už to Evě na body určitě vyjde a směrem k vrcholu sezony na Tour de Ski to vidím dobře," uvedl.