čtvrtek 25. května 2017 Viola

Svendsen a Domračevová překonali ve stíhačce páteční vítěze

aktualizováno 10. 12. 2011 15:15

Hochfilzen (Rakousko) – Biatlonisté Emil Hegle Svendsen z Běloruska a Darja Domračevová zvítězili ve stíhacích závodech na 12,5 kilometru v rakouském Hochfilzenu. V závodech mužů i žen přitom museli vítězové stahovat ztrátu z pátečních klání, jako první vyrazili Švéd Carl Johan Bergman, který klesl na čtvrtou příčku, a Magdalena Neunerová z Německa, jež nakonec obsadila třetí místo.

Darja Domračevová

Norský biatlonista Emil Hegle Svendsen dosáhl ve stíhacím závodu na své první vítězství v letošní sezoně Světového poháru. Dvojnásobný olympijský vítěz Svendsen svedl o výhru vyrovnaný souboj s krajanem Tarjeiem Boem, jehož ve spurtu v cílové rovince porazil o pouhou desetinu sekundy. Třetí místo z pátku zopakoval Švýcar Benjamin Weger. Páteční vítěz Bergman naopak klesl na čtvrté místo. Přesto stanul v čele Světového poháru. Získal sice shodný počet bodů jako Svendsen, ale dosáhl vyššího počtu vítězství.

Světový pohár v biatlonu 2011/12 Rakousko

Body získali i dva Češi, ačkoli si oba pohoršili oproti pátečnímu sprintu. Michal Šlesingr obsadil 28. místo a Zdeněk Vítek 36. pozici. Šlesingrovi se ve stíhačce na 12,5 km nedařilo při střelbě. Dvanáctý muž ze sprintu nezvládl ani jednu položku čistě a s celkově pěti trestnými koly klesl o šestnáct míst. Pouze dvakrát minul Vítek, ale také on si oproti 25. startovní pozici pohoršil. Jednu přířku za body potom zůstal Ondřej Moravec, který dvakrát minul na úvodní ležce, pak však střílel bezchybně a s číslem 59 se postupně propracovával pořadím až na nepopulární 41. místo. Třetí muž z nedělní stíhačky v Östersundu Jaroslav Soukup dokončil závod s pěti trestnými koly poslední, padesátý.

Výsledky závodu mužů

1. Svendsen (Nor.) 33:09,0 (2 tr. okruhy)

Průběžné pořadí SP (po 5 z 26 závodů):

1. Bergman 225, 2. Svendsen 225, 3. Bö 205, 4. M. Fourcade (Fr.) 199, 5. Weger 172, 6. Šlesingr 159 ... 14. Soukup 108, 44. Vítek 26, 54. Holubec (ČR) 18, 56. Moravec 16

• Emil Hegle Svendsen
    Emil Hegle Svendsen autor: Kerstin Joensson, zdroj: ČTK/AP
  • Darja Domračevová
    Darja Domračevová autor: Kerstin Joensson, zdroj: ČTK/AP

Ve stíhacím závodě žen se dlouho zdálo, že Němka Neunerová udrží první příčku, ze které startovala. Významný náskok totiž měla ještě, když přijela k poslední střelnici. Na druhé stojce však hned dvakrát minula a vrátila tak soupeřky do hry. Dotáhly se na ni Běloruska Darja Domračevová a Ruska Olga Zajcevová a záhy dosavadní suverénku nechaly za sebou. Samy se potom utkaly o první místo. Domračevová nakonec byla úspěšnější, když do cíle dorazila o tři desetiny sekundy dříve než Zajcevová.

Na 19. příčce skončila česká biatlonistka Veronika Vítková. Bodovala už v pátek, kdy skončila na 23. místě, dnes svou pozici ještě vylepšila. Minula jenom dvakrát, do cíle dospěla se ztrátou dvou a půl minuty. Barbora Tomešová zůstala na 45. pozici bez bodů.

V neděli jsou na programu štafety, ale tím program v Hochfilzenu nekončí. V druhé polovině příštího týdne tam budou biatlonisté závodit znovu, neboť rakouské středisko převzalo pořadatelství třetího dílu SP od Annecy, kde není sníh.