Buly - debata expertů

Švýcar Villeta zaskočil v prvním super-G všechny favority

Beaver Creek (USA) 3. prosince (ČTK) - Překvapivým vítězem superobřího slalomu Světového poháru v Beaver Creeku se stal švýcarský lyžař Sandro Viletta. Šestadvacetiletý sjezdař získal vůbec první medaili v SP v kariéře. Do čela pořadí SP se posunul Svindal, který až do Villetovy jízdy mohl doufat ve druhé vítězství v druhém super-G v sezoně.

Sandro Villeta
zdroj: ČTK/AP

K životnímu triumfu si dojel se startovním číslem 30, když už byli v cíli americké sjezdovky Birds of Prey všichni favorité. Díky skvělé jízdě především v horní části trati sesadil Villeta do té doby dlouho vedoucího Aksela Lunda Svindala z Norska o dvě desetiny sekundy, třetí skončil další Švýcar Beat Feuz s odstupem 26 setin.

"Člověk o takových věcech sní prakticky pořád, ale že to takhle dobře dopadne, to bych nevěřil," radoval se pětadvacetiletý Viletta, který měl dosud na kontě za čtyři roky působení v SP jen šest umístění v Top Ten. Jeho maximem bylo čtvrté místo v obřím slalomu z ledna 2009.

Výsledky závodu SP v sjezdovém lyžování v Beaver Creeku

Muži - super-G:

1. Viletta (Švýc.) 1:18,71, 2. Svindal (Nor.) -0,20, 3. Feuz (Švýc.) -0,26, 4. Dixon (Kan.) -0,31, 5. Reichelt (Rak.) -0,56, 6. Jansrud (Nor.) -0,80, 7. Guay (Kan.) -0,81, 8. Raich (Rak.) -0,85, 9. Cuche (Švýc.) -0,88, 10. Weibrecht (USA) -1,06.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 44 závodů): 1. Svindal 265 b., Cuche 238, 3. Feuz 231, 4. Miller (USA) 197, 5. Reichelt 166, 6. Kröll (Rak.) 157.

Průběžné pořadí super-G (po 2 z 8 závodů): 1. Svindal 180, 2. Cuche 109, 3. Viletta 108, 4. Guay 76, 5. Théaux (Fr.) 73, 6. Feuz 71.