pondělí 20. listopadu 2017 Nikola

Samková skončila na závěr Světového poháru sedmá

aktualizováno 25. 3. 2011 17:55

Arosa (Švýcarsko) - Snowboardcrossařka Eva Samková skončila sedmá ve finále Světového poháru ve švýcarské Arose. Závod žen vyhrála stejně jako ve čtvrtek Bulharka Alexandra Jakovová, jistou vítězkou disciplíny byla již předem Kanaďanka Dominique Maltaisová. Samková ve své první kompletní sezoně skončila v hodnocení snowboardcrossu sedmá. Ani jeden z trojice českých mužů Michal Novotný, David Bakeš a Emil Novák nepostoupil z osmifinále.

Česká snowboardcrossařka Eva Samková
  • Česká snowboardcrossařka Eva Samková autor: Vít Chalupa, zdroj: Czech Snowboardcross Team http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2421/242045.jpg?1301072117
  • Eva Samková na startu závodu Světového poháru snowboardcrossařek ve švýcarské Arose autor: Vít Chalupa, zdroj: Czech Snowboardcross Team http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2421/242036.jpg?1301071839

Sedmnáctiletá Češka zajela den po otřesu mozku na kilometrové trati čtvrtý čas v kvalifikaci a ve čtvrtfinále soupeřkám hravě ujela. V semifinále hůře odstartovala a v momentu, kdy se drala dopředu, musela přibrzdit, aby se nesrazila se soupeřkami. "Mám horší starty, snažila jsem se, ale už jsem se do postupové trojky nedostala," uvedla Samková. Do cíle semifinále dojela čtvrtá a nepostoupila. Chuť si spravila v malém finále. "Ale jo," komentovala dívka jezdící s namalovaným knírkem, a tentokrát i bradkou, jízdu, v které soupeřky přeskákala a cílem projela první. "Potěší to a pomůže pro další závody," řekla Samková.

Pro nadějnou snowboardistku sezona nekončí

Už příští týden bude Samková na juniorském mistrovství světa v italském Chiesa Valmalenco obhajovat loňský titul z Nového Zélandu. Na otázku, jestli může mít na MS juniorů jiný cíl než vyhrát, odpověděla: "Snad nezranit se. Ale já tam chci vyhrát a nezranit se," vyhlásila.

David Bakeš přišel o postup do čtvrtfinále až na cílové čáře a o jeho neúspěchu rozhodl fotofiniš. "Nejprve se musím uklidnit, abych ze sebe nesypal jen sprostá slova," uklidňoval se v cílovém prostoru a pak popsal zlomový okamžik závodu: "Jel jsem třetí, jenže ten za mnou se za mnou vyvezl, získal rychlost a já už jsem nestačil zareagovat. Nemyslím si, že bych udělal chybu, ale… Hrozně mě to štve."

Novotný mířil do čtvrtfinále, vedl svoji osmifinálovou rozjížďku, ale na posledním skoku spadl. "Co jsem to tam vyvedl?" ptal se sám sebe Novotný: "To snad není možné. Krásně jsem si jel na prvním místě, jenže mě rozhodila poslední boule a bylo to," doplnil. Novák byl za postupem daleko.

Poslední závod sezony vyhrál mistr světa Australan Alex Pullin, který se díky triumfu zároveň stal poprvé v kariéře i vítězem Světového poháru. V konečném pořadí přeskočil o 60 bodů Francouze Pierra Vaultiera.

David Bakeš prohrává na cílové čáře se Kanaďanem Jakem Holdenem postup z osmifinále při Světovém poháru snowboardcrossařů ve švýcarské Arose
Více fotek
  • David Bakeš prohrává na cílové čáře se Kanaďanem Jakem Holdenem postup z osmifinále při Světovém poháru snowboardcrossařů ve švýcarské Arose autor: Vít Chalupa, zdroj: Czech Snowboardcross Team http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2421/242039.jpg
  • Michal Novotný (vlevo, žlutý dres) vede krátce před cílem svého osmifinále autor: Vít Chalupa, zdroj: Czech Snowboardcross Team http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2421/242048.jpg
  • Michal Novotný v cíli svého osmifinále. Na posledním skoku udělal chybu, způsobil hromadný pád a do cíle přijel na páté nepostupové pozici. autor: Vít Chalupa, zdroj: Czech Snowboardcross Team http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2421/242053.jpg