pátek 21. července 2017 Vítězslav

Zlatou šňůru Björgenové přestřihla krajanka Johaugová

aktualizováno 5. 3. 2011 13:55

Oslo - Norská lyžařská běžkyně Therese Johaugová si na mistrovství světa v Oslu dojela v nejdelším ženském závodě na 30 kilometrů volnou technikou. S odstupem 44 sekund si pro stříbro dojela hlavní domácí postava šampionátu Marit Björgenová, která druhé místo přidala k předchozím čtyřem titulům. Bronz vybojovala Justyna Kowalczyková z Polska. Česká závodnice Ivana Janečková doběhla dvacátá s více než sedmiminutovou ztrátou, Eva Nývltová devět míst a zhruba minutu a čtvrt za ní.

Norská lyžařka Therese Johaugová

Třicetileté Björgenové šlo v posledním ženském závodě o vyrovnání rekordu Rusky Jeleny Vjalbeové, která na MS v roce 1997 v Trondheimu vyhrála pět závodů. Norská hrdinka dosud na Holmenkollenu proměnila ve vítězství všechny své starty (sprint, skiatlon, 10 km klasicky a štafetu), vynechala ale sprint dvojic a nyní jí dovršení zlaté sbírky znemožnila o osm let mladší reprezentační kolegyně.

Vítězka náročnou trať zvládla za 1:23:45,1, Björgenová byla o 44 sekund pomalejší, olympijská vítězka a obhájkyně prvenství Kowalczyková zaostala o půldruhé minuty.