Greipel dominoval sprintu i na Champs-Élysées, Froome slavil šampaňským

Paříž – Vládce sprinterů na letošní Tour de France André Greipel potvrdil svoji formu i v závěrečném dojezdu na slavnou Champs-Élysées. Německý jezdec zdolal drtivým závěrem všechny svoje největší konkurenty a dojel si pro čtvrté vítězství v ročníku. Již jistý celkový vítěz "Staré dámy" Chris Froome do cíle dojel v objetí se svými týmovými kolegy a mohl slavit druhý celkový triumf v kariéře.

K poslední etapě Tour již tradičně patří kromě závěrečného sprintu na Champs-Élysées i úvodní pohodové tempo. I když oproti předešlým dnům pelotonu nepřálo počasí a cesty byly po deští hodně vlhké, náladu to cyklistům nezkazilo. Jezdci během prvních kilometrů za rekreačního tempa vesele debatovali a již jistý vítěz Chris Froome si dopřál vítězné šampaňské a udělal si vítězné foto se svými týmovými kolegy, kteří do Paříže vyrazili ve speciálně upravených dresech.

Rychlost se začala zvyšovat až po 35 odjetých kilometrech, kdy celý balík dorazil do centra Paříže, kde se pustil do závěrečného desetikolového kroužení. Tempo v úvodu diktoval Froomův Sky, ale poté ho převzalo Lotto-Soudal, které zareagovalo na několik uprchlíků, kteří se pokusili hlavnímu balíku ujet.

Cyklisté se museli potýkat při kroužení po Champs-Élysées s nepříjemnými kostkami, které způsobovaly spoustu defektů. Ke svému vozu museli například Robert Gesink či Bauke Mollema a zaseklý papírový pytlík na zadním kole musel řešit také Froome.

Celý balík se sjel úpět kilometrů před cílem, kdy se na čele již začaly seřazovat sprinterské týmy, jež se snažily připravit pro největší aspiranty na triumf co nejlepší pozici. Závěrečné stovky metrů byly však hodně hektické a čelo bylo velmi promíchané.

Ze všech nejlépe si v tomto zmatku počínal André Greipel, který znovu rozkýval své kolo nejrychleji a prolétl cílovou čárou pár centimetrů před Bryanem Coquardem a třetím Alexanderem Kristoffem. Již jistý vítěz bodovací soutěže Petr Sagan ani tentokrát na triumf nedosáhl, ale nemusel smutnit, jelikož i při svém čtvrtém startu na Tour získal zelený dres.

Celkový vítěz Chris Froome dojel poslední metry v naprostém poklidu a v objetí se svými týmovými kolegy, mezi kterými nechyběl ani Čech Leopold König. Froome, jenž žlutý dres do Paříže dovezl podruhé v kariéře, kromě celkového pořadí ovládl také soutěž vrchařů a stal se díky prvním cyklistou od roku 1970, který na Tour získal v jediném ročníku žlutý dres pro vítěze a puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře. Před ním se to povedlo naposledy legendě Eddymu Merckxovi.

Bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce do 25 let dovezl do cíle Nairo Quintana, který skončil celkově druhý. Na třetím místě skončil jeho týmový kolega Alejandro Valverde, který se tak na Tour konečně dočkal vytouženého umístění na stupních vítězů.

Z českých jezdců si nejlépe vedl Roman Kreuziger, který obsadil v konečném pořadí sedmnáctou příčku. Jan Bárta skončil pětadvacátý. Loni sedmý Leopold König tento rok pomáhal především Froomovi a byl sedmdesátý. Zdeněk Štybar, který ukončil čtrnáctileté české čekání na etapovou výhru a jenž se dlouho držel v top 10, nakonec dojel sto třetí.

Cyklistický etapový závod Tour de France - závěrečná 21. etapa: Sévres - Paříž (109,5 km):

1. Greipel (Něm./Lotto) 2:49:41, 2. Coquard (Fr./Europcar), 3. Kristoff (Nor./Kaťuša), 4. Boasson Hagen (Nor./MTN-Qhubeka), 5. Demare (Fr./FDJ), 6. Cavendish (Brit./Etixx-Quick-Step), 7. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo), 8. Degenkolb (Něm./Giant), 9. Matthews (Austr./Orica), 10. Navardauskas (Lit./Cannondale), ...18. Bárta (ČR/Bora-Argon), 58. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step), 60. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo), 132. König (ČR/Sky) všichni stejný čas.

Konečné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 84:46:14, 2. Quintana (Kol./Movistar) -1:12, 3. Valverde (Šp./Movistar) -5:25, 4. Nibali (It./Astana) -8:36, 5. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -9:48, 6. Gesink (Niz./LottoNL) -10:47, 7. Mollema (Niz./Trek) -15:14, 8. Frank (Švýc./IAM Cycling) -15:39, 9. Bardet (Fr./AG2R) -16:00, 10. Rolland (Fr./Europcar) -17:30, ...17. Kreuziger -1:02:51, 25. Bárta -1:26:56, 70. König -2:53:09, 103. Štybar -3:30:13.

Bodovací soutěž (zelený trikot): 1. Sagan 432, 2. Greipel 366, 3. Degenkolb 298, ...16. Štybar 78, 33. Bárta 47, 85. Kreuziger 17.

Vrchařská soutěž (puntíkovaný trikot): 1. Froome 119, 2. Quintana 108, 3. Bardet 90, ...25. Bárta 20, 35. Kreuziger 12.

Jezdci do 25 let (bílý trikot): 1. Quintana 84:47:26, 2. Bardet -14:48, 3. Barguil (Fr./Giant) -30:03.

Týmy: 1. Movistar 255:24:24, 2. Sky -57:23, 3. Tinkoff-Saxo -1:00:12, ...20. Bora-Argon -6:02:56, 21. Etixx-Quick-Step -7:36:20.