pátek 26. května 2017 Filip

Nadal po nejdelším zápase na Australian Open postoupil do finále

Melbourne - První hráč světového žebříčku Rafael Nadal bude soupeřem Rogera Federera v nedělním finále Australian Open. V duelu španělských tenistů dnes udolal čtrnáctého nasazeného Fernanda Verdasca po setech 6:7, 6:4, 7:6, 6:7 a 6:4 v utkání, které se s pěti hodinami a 14 minutami stalo nejdelším zápasem historie úvodního grandslamu sezony.

Rafael Nadal

Verdasco v prvním grandslamovém semifinále v kariéře vsadil na útočnou taktiku, celkem nasbíral 95 vítězných úderů. V pohledném utkání plném fantastických výměn už sice prohrával 1:2 na sety a ve čtvrté sadě se zdálo, že mu docházejí síly, ale vzchopil se a tie-break naprosto ovládl.

Nadalova skvělá defenziva

Od začátku pátého setu měl při podání větší problémy než Nadal, který se prosazoval především skvělou defenzivou. Přemožitel Radka Štěpánka brejkboly vytrvale odvracel, ale v desátém gamu ho podání zradilo. S přispěním jeho dvojchyby se Nadal dostal do vedení 40:0 a třetí mečbol proměnil, když dal Verdasco čtvrtou dvojchybu v zápase.

Na kurtu tenisté strávili bezmála pět a čtvrt hodiny, čímž o tři minuty překonali rekord Australian Open z roku 1991. Tehdy spolu hráli Němec Boris Becker a Ital Omar Camporese pět hodin a jedenáct minut, než Becker vyhrál 14:12 v pátém setu.

Dlouhému se nedařilo

Českému tenistovi Lukáši Dlouhému na letošním Australian Open nevyšel ani druhý pokus o postup do finále deblové soutěže. Po vyřazení v semifinále mužské čtyřhry neuspěl ve stejné fázi turnaje ani ve smíšené čtyřhře, v níž společně s krajankou Ivetou Benešovou podlehl 4:6 a 1:6 indickému páru Sania Mirzaová, Maheš Bhúpathí.

Čeští tenisté přitom vstoupili do zápasu lépe a záhy vedli 3:0, jenže pak už na dvorci vládli jejich indičtí soupeři. Benešová s Dlouhým uhráli jen dva další gamy a za 54 minut odešli poraženi. Mirzaová s Bhúpathím se ve finále utkají s francouzsko-izraelskou dvojicí Nathalie Dechyová, Andy Ram.