pátek 18. srpna 2017 Helena

Berdych následuje Kvitovou. Zahraje si na Turnaji mistrů

aktualizováno 18. 10. 2015 20:22

Londýn – Český tenis má po Petře Kvitové druhého jistého zástupce na Turnaji mistrů. Stal se jím Tomáš Berdych, který se na závěrečný turnaj kvalifikoval pošesté za sebou. Společně s ním se do Londýna dostal i Rafael Nadal. Vrchol sezony si naopak nezahraje český pár Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká.

Tomáš Berdych

Na Turnaj mistrů se Berdych dostal především díky vydařené první půlce sezony. Zahrál si semifinále Australian Open a do finále se dostal v Monte Carlu, Rotterdamu a Dauhá. Ve druhé části roku svěřenec venezuelského kouče Daniela Vallverdua získal v Šen-čenu první letošní titul a tento týden hrál v Šanghaji čtvrtfinále.

Nejdále se na Turnaji mistrů Berdych dostal v roce 2011, kdy prohrál v semifinále. Čtyřikrát skončil shodně s bilancí jedné výhry a dvou proher ve skupině.

Start na Turnaji mistrů už mají s Berdychem a Nadalem jistý Srb Novak Djokovič, Brit Andy Murray a Švýcaři Roger Federer se Stanem Wawrinkou. O zbylá dvě místa usilují Španěl David Ferrer, Japonec Kei Nišikori, Francouzi Jo-Wilfried Tsonga a Richard Gasquet, Jihoafričan Kevin Anderson či Američan John Isner.

Hlaváčková s Hradeckou budou náhradnicemi

České dvojici by nepomohl k postupu mezi nejlepších osm dvojic ani případný titul z turnaje v Linci, o který navíc neúspěšně bojovaly proti Američankám Raquel Kopsové-Jonesové s Abigail Spearsovou, jež zabraly poslední volné místo. Hlaváčková a Hradecká ve finále prohrály ve dvou setech 3:6 a 5:7.

Podle webu WTA stačilo Kopsové se Spearsovou postoupit v Linci do finále, na prestižním Turnaji mistryň si zahrají druhým rokem za sebou. Letos získaly tituly v Dauhá a Nottinghamu.

Český tenis bude ve čtyřhře v Singapuru od 25. října reprezentovat Lucie Šafářová s americkou spoluhráčkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou, v singlu pak minimálně Petra Kvitová. Šafářová má rovněž šanci, v Moskvě o ni bude v příštím týdnu hrát i Karolína Plíšková.

Zbývající kvalifikované deblové páry tvoří Hingisová s Mirzaovou (Švýc./Indie), Makarovová s Vesninovou (Rus.), Dellacquaová se Švedovovou (Austr./Kaz.), Babosová s Mladenovicovou (Maď./Fr.), Garciaová se Srebotnikovou (Fr./Slovin.) a Chan Hao-Ching a Chan Yung-Jan (Tchaj-wan). Hlaváčková s Hradeckou by měly být prvními náhradnicemi.

Tenisový turnaj žen v Linci (tvrdý povrch, dotace 226.728 eur):

Čtyřhra - finále: Kopsová-Jonesová, Spearsová (1-USA) - Hlaváčková, Hradecká (2-ČR) 6:3, 7:5.