úterý 28. března 2017 Soňa

Berdych postoupil přes Roddicka do finále v Tokiu

aktualizováno 4. 10. 2008 11:36

Tokio - Tenista Tomáš Berdych si v neděli zahraje o titul na turnaji v Tokiu. Český daviscupový reprezentant porazil v dnešním semifinále po setech 6:7, 7:5 a 7:6 bývalou světovou jedničku Andyho Roddicka ze Spojených států amerických a postoupil letos podruhé do finále na okruhu ATP.

Tomáš Berdych

Třiadvacetiletý Berdych zdolal podruhé v kariéře Roddicka i když ve třetím setu prohrával už 2:5. Dokázal se však ze složité situace dostat a vyrovnal zápasovou bilanci s někdejším vítězem US Open na 2:2. Jeho finálovým soupeřem bude objev letošního léta Juan Martin del Potro z Argentiny.

V prvním setu si oba skvěle podávající hráči drželi své servisy, a tak o osudu sady rozhodl tie-break, který Roddick vyhrál 7:3. Na začátku druhého setu získal Berdych poprvé Američanovo podání a vedl už 4:2. Vítěz tří letošních turnajů ATP si však vzal brejk zpět a obrátil vývoj na 5:4. Český hráč se ze ztráty výhodného stavu nesložil, získal tři gamy za sebou a set vyhrál 7:5.

Rozhodující sadě dlouho dominoval druhý nasazený Roddick, jenž v japonské metropoli ve druhém kole vyřadil ve třech tie-breacích Iva Mináře. Dostal se až do vedení 5:2, za stavu 5:3 podával na zisk sady, ale Berdychovi se podařilo vzít mu potřetí v zápase servis. Český hráč poté brejk potvrdil i vlastním podáním a zápas dospěl do zkrácené hry. Ta byla tentokrát v režii Berdycha, jenž využil třetí mečbol a získal ji 7:3.

Vítěz pekingského turnaje z minulého týdne Roddick nasázel v utkání 25 es, ale ani český tenista se nenechal zahanbit a během dvou a čtvrt hodin poslal na Američanovu stranu 17 nechytatelných servisů.

Aktuálně 27. hráč světa Berdych dnešním vítězstvím potvrdil svou dobrou formu na asijském turné. Minulý týden v Bangkoku podlehl až v semifinále světové trojce Srbovi Novaku Djokovičovi.