úterý 25. července 2017 Jakub
Australian open

Berdych semifinále v Melbourne neochutná, zastavil ho Djokovič

aktualizováno 22. 1. 2013 16:51

Melbourne - Tomáš Berdych ani napotřetí v řadě neprošel na Australian Open přes čtvrtfinále. Stejně jako předloni skončily jeho naděje na raketě Srba Novaka Djokoviče, Berdych mu podlehl po setech 1:6, 6:4, 1:6 a 4:6. Český tenista prohrál se svým rivalem podesáté za sebou. Vítěz duelu bude hrát v semifinále se Španělem Davidem Ferrerem, který prohrával s krajanem Nicólasem Almagrem 0:2 na sety, ale zápas otočil a zvítězil v pěti sadách 4:6, 4:6, 7:5, 7:6 a 6:2.

Tomáš Berdych

On-line přenos (ukončen):

09:23

Ve čtvrtfinále se nasazená pětka Berdych utká s turnajovou jedničkou Djokovičem, který je i první v žebříčku ATP. Berdychovi patří na světě šesté místo.

09:24

Berdych má se Srbem bilanci 11 porážek z 12 vzájemných zápasů. Jednou se střetli i v Melbourne - ve čtvrtfinále roku 2011 vyhrál Djokovič 3:0 na sety.

09:25

Australian Open je jediným grandslamem, na kterém Berdych ještě nebyl v semifinále.

09:28

Pětadvacetiletý Djokovič bude v Melbourne útočit na vítězný hattrick v řadě.

09:32

Berdych na cestě do čtvrtfinále neztratil ani set. Naposledy porazil Jihoafričana Kevina Andersona 6:3, 6:2 a 7:6.

09:33

To Novak Djokovič bojoval dlouhých pět hodin se Švýcarem Wawrinkou, kterého udolal v pěti setech a 12:10 v poslední sadě.

09:36

Utkání začne s desetiminutovým zpožděním, zhruba v 9:40.

09:37

Hráči přicházejí na kurt, Berdych jako první.

09:37

Zdraví diváky a usedá na lavičku.

09:38

Za ním jde už za mírně silnějšího potlesku publika Novak Djokovič.

09:41

Oba hráči mají bílá trika a tmavě modré trenýrky. Berdych přidal ještě bílou kšiltovku.

09:42

Probíhá rozcvičení obou hráčů. Berdych vypadá koncentrovaně.

09:45

Rozhodčím je Brit Kevin Koavethong.

09:46

Ještě zkušební servírování a utkání může začít.

09:47

Utkání začalo, podávat bude český tenista.

15:0

Dobrý servis a první fiftýn pro Berdycha.

30:0

Sérii delších výměn poslal Srb do autu.

30:15

Berdych trefil pásku a od ní se míček odrazil do autu.

40:15

První výlet Bedycha na síť končí úspěšně.

1:0

Berdych vyhrál první hru za dvě minuty.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Berdychovi vstup do zápasu nevyšel. Sice získal svůj úvodní servis, ale pak nezachytil rychlé tempo Srba a přišel o šest gamů v řadě. Pod tlakem chyboval, ve výměnách byl pozadu a po 28 minutách přišel po dvojchybě o úvodní set. "Netrefoval jsem na začátku údery čistě a míč neměl potřebnou rychlost. Nebyly dost dlouhé, nebyl jsem dost agresivní, a proto to pro něj bylo dost snadné," řekl Berdych.

Věděl, že pasivně hrát nemohl, a proto od začátku druhé sady přidal na agresivitě a hned mu to vyneslo brejk, který udržel až do konce sady. Za stavu 5:4 Djokovič zatlačil, Berdych ovšem odvrátil při svém servisu čtyři brejkboly, jeden třeba riskantním vítězným bekhendem po lajně, a srovnal na 1:1 na sety.

Vysoko nastavenou laťku Berdych neudržel. Jako v prvním setu si nepomohl servisem a Djokovič trestal a exceloval. Český hráč ztratil pět her po sobě a po těžce vybojované druhé sadě přišel o třetí za necelých třicet minut.

• Novak Djokovič
    Novak Djokovič autor: Rob Griffith, zdroj: ČTK/AP
  • Tomáš Berdych
    Tomáš Berdych autor: Aaron Favila, zdroj: ČTK/AP

Ve čtvrtém setu ztratil Berdych pošesté v utkání servis a na obrat se už nevzmohl. Největší rozdíl mezi hráči ukazuje počet nevynucených chyb, kterých měl Berdych skoro dvakrát víc. "S Tomášem je každý zápas těžký, on dobře podává a mám radost, jak jsem to zvládl. Jsem svým výkonem potěšen," řekl Djokovič v rozhovoru na kurtu.

Ke konci zápasu se Berdych občas držel za záda v oblasti beder. "To je normální každodenní problém, každý z nás občas nějaký má," prohlásil Berdych.

Hodnocení Berdycha po zápase:

"Měl jsem šanci, protože už jsem Djokoviče viděl hrát lépe. I předešlé zápasy hrál mnohem lépe, ale já jsem nepředvedl svůj nejlepší tenis a jeden set nestačí. Hrál jsem tak na sedmdesát pět procent a nedokázal přijít s ničím navíc."

Posledním českým semifinalistou Australian Open tak zůstává Jiří Novák z roku 2002, úvodní grandslam sezony naposledy vyhrál Petr Korda v roce 1998.

Chce dál makat, aby se k nim prokousal

Berdychovi se proti nejlepší čtveřici žebříčku ATP převážně nedaří - s Djokovičem má bilanci 1:12, se Švýcarem Rogerem Federerem 5:11, se Španělem Rafaelem Nadalem 3:12 a jen s britským tenistou Andym Murraym je na tom alespoň neutrálně 4:4.

Berdycha prohra hodně mrzela, ale našel i kousky motivace právě pro hru proti hráčům "silné čtyřky". "Teď prohra mrzí, štve. Na druhou stranu je potřeba se zase zavřít a tvrdě na sobě makat." Zápas s Djokovičem ukázal, že Berdych dokáže hvězdy přehrát. "Je to hodně těžké, ale když na každém turnaji budu hrát s jedním z těch čtyř, je to ta nejlepší cesta, jak se k nim prokousat co nejblíž," řekl Berdych.

Svěřenec trenéra Tomáše Krupy si myslí, že je potřeba se v zápasech s Djokovičem a spol. posunout ještě blíž k základní čáře, aby mohl výměny zrychlit. "Na to je třeba míče čistě trefovat. To není nic jednoduchého. Jde o dlouhodobější proces, ale je to cesta, jak na ty první tři hráče světa," uvažoval Berdych nahlas.

Šarapovovou vyzve Li-Na

Australian Open už zná také první dvě semifinalistky. Šestá nasazená Li-Na ukončila ve čtvrtfinále v Melbourne letošní neporazitelnost Agnieszky Radwaňské a Polku přehrála 7:5 a 6:3.

Číňanka v boji o finále vyzve nezadržitelnou Rusku Marii Šarapovovou. Ta ve čtvrtfinále dovolila krajance Jekatěrině Makarovové jen čtyři gamy, duel trval pouhých 66 minut. Loňská finalistka Šarapovová zatím ztratila jen devět her, lepší bilanci žádná hráčka v open éře neměla.

Rekord dosud držela Monika Selešová, která v roce 1991 cestou do semifinále prohrála 12 gamů. "Tyhle výsledky a rekordy pro mne nejsou tak důležité. Nakonec jde vždycky jen o vítězství," řekla pětadvacetiletá Šarapovová, majitelka čtyř grandslamových titulů.