Buly - debata expertů

Berdych prohrál s Djokovičem ve dvou setech a do semifinále nepostoupil

Londýn - Český tenista Tomáš Berdych zakončil účinkování na Turnaji mistrů v Londýně prohrou se světovou jedničkou Novakem Djokovičem ze Srbska 2:6 a 6:7. Berdych prohrál bez většího odporu první set, ve druhém se mu hru podařilo vyrovnat a v tiebreaku měl dokonce tři setboly. Žádný ale neproměnil, naopak Djokovič využil hned první příležitost a upravil bilanci vzájemných utkání na 11:1 ve svůj prospěch. Djokovič se může těšit na semifinále Turnaje mistrů, Berdych se bude připravovat na pražské finále Davisova poháru.

On-line textový přenos

--:--

Novak Djokovič - Tomáš Berdych  6:2  7:6(6)

6:8

Novak Djokovič prokázal svou psychickou odolnost i tenisové umění a proměnil hned první mečbol. Druhý set vyhrál v tiebreaku 8:6, celé utkání pak ovládl 6:2 a 7:6. Tomáš Berdych končí na Turnaji mistrů se skalpem Francouze Tsongy, naopak Murrayho ani Djokoviče porazit nedokázal. Djokovič vyhrál svou skupinu a představí se v semifinále. Tomáš Berdych se nyní bude připravovat na pražské finále Davisova poháru. Děkujeme vám za přízeň a u dalšího on-line přenosu na shledanou.

6:7

A Tomáš si prohrává i druhé podání a je tu mečbol pro Novaka Djokoviče.

6:6

Tomáš Berdych neudržel nervy na uzdě a zahrál do sítě. Je srovnáno.

6:5

Druhý také, ale při třetím setbolu podává Tomáš!

6:4

První setbol Djokovič odvrátil.

6:3

Esem se ale Berdych k setbolům dopracoval! Při prvním však podává Srb.

5:3

Světová jednička zabrala v pravou chvíli, přehrála světovou šestku a snižuje.

5:2

Djokovič snižuje, ale Tomáš jde podávat a setbol je blízko.

5:1

Berdych vymetl roh kurtu a je opět vpřed o dva minibrejky!

4:1

Ale druhý minibrejk již Tomáš uhájil.

3:1

Jenže Berdych po skvělé výměně zařadil do své hry dvojchybu. V opravdu nepříliš vhodném momentu.

3:0

Druhý minibrejk!

2:0

Minibrejk je tady! Přesný stopbal, Srb neměl nárok.

1:0

Tomáš Berdych si udržel podání, nyní dvakrát servíruje Srb.

6:6

O osudu setu a možná i celého zápasu rozhodne zkrácená hra.

30:40

Srbova pestrá hra slavila úspěch, Berdych zahrál do sítě a tiebreak je blízko.

30:30

Berdych zahnal Djokoviče do rohu, ale nedokázal usměrnit konečný úder do kurtu.

30:15

Berdych famózně! Ubránil se Srbovým útokům a nakonec Djokoviče prohodil!

15:15

Djokovič ale chybuje a je srovnáno.

0:15

Berdych byl bez šance.

6:5

Čistá hra pro Berdycha, který opět zkusí zaútočit na Srbův servis a srovnat stav zápasu.

40:0

Přímý bod Tomáše z druhého podání.

30:0

Aut Djokoviče.

15:0

Berdych se ale nezaleknul a na servisu předvádí solidní hru.

5:5

Skvělý servis, gem Djokovič, srovnáno 5:5.

15:40

Od Djokoviče se míčky vracely jako ode zdi a Berdych nakonec útočil do sítě.

15:30

Agilní Srb nedal Tomášovi v tomto fiftýnu šanci.

15:15

... ale napravuje své zaváhání přímým bodem z podání.

15:0

Djokovič chybuje...

5:4

Tomáš zatlačil Djokoviče do obrany a Srb trefil síť. Čech jde do vedení 5:4 ve druhém setu a pokud nyní Novakovi sebere podání, srovná stav utkání. Ale bude to nesmírně těžké.

40:30

Po druhém Berdychově servisu excelentní Djokovičův return po lajně do růžku.

40:15

Djokovič svou chybou nabízí Tomášovi dva gemboly.

30:15

Berdych monotónně útočil do Srbova forhendu, ale nepochodil.

30:0

Djokovič zahrál do autu.

15:0

Berdych se ale nenechal zastrašit a opět výborně podal.

4:4

Excelentní Srbův stopbol a je tu rekordně krátký gem zápasu - Srb ho získává za minutu a čtrnáct vteřin.

0:40

A má tři gemboly.

0:30

Srb hraje nyní výborně.

0:15

Což bude těžké, pokud bude Srb podávat tak, jak podal nyní.

4:3

Tomáš si opět udržel podání a zkusí zaútočit na servis letošního vítěze Australian Open.

40:15

Skvělý Berdychův servis, pak Tomáš vymetl oba rohy kurtu a Srb vyhodil míček za základní čáru.

30:15

Nevynucená chyba Tomáše.

30:0

Berdychova typická hra, krátká výměna založená na tvrdém prvním servisu.

15:0

Djokovičovu stopbalu scházelo pár centimetrů.

3:3

Čistá hra pro Djokoviče.

0:40

Čtvrté eso srbské světové jedničky.

0:30

Neskutečný bekhend Srba od základní čáry křížem k lajně kousek za síť. Berdych neměl nárok.

0:15

Djokovič začíná na podání solidně.

3:2

Berdych si udržel podání a utekl Djokovičovi z lopaty, když odvrátil brejkbol. Srb jde podávat.

AD:40

Berdych přetlačil Djokoviče a od sítě ukončil výměnu.

40:40

Jenže následuje Berdychův útok za základní čáru.

AD:40

Aktivní Berdych se dopracoval ke gembolu.

40:40

Druhé eso Tomáše přišlo v pravý čas.

30:40

Berdych dvakrát trefil pásku, podruhé od ní míček vyletěl do autu.

30:30

Další pohledná výměna, tentokrát však končí Berdychovým úderem do sítě.

30:15

Dlouhá výměna, v níž se Berdych dostal do tlaku a Djokoviče přetlačil.

15:15

Téměř dokonalý čopovaný bekhend Srba od základní čáry.

15:0

Berdychovo první eso v zápase.

2:2

Je srovnáno! Djokovič se tlačil na síť, ale míček nedokázal zkrotit směrem do hřiště.

40:15

Tomáš Berdych má dva brejkboly! Nátlaková hra české jedničky slavila úspěch.

30:15

Jenže sám vyhazuje míček do autu.

30:0

Djokovičova chyba a Tomáš vede 30:0.

15:0

Djokovič zamířil na síť, ale Berdych zacílil pod jeho nohy a ujímá se vedení 15:0.

1:2

Tomášovi bohužel riskantní hra vůbec nevychází, poprvé ve druhém setu ztrácí své podání a pokud chce ještě průběh zápasu zdramatizovat, musí Srbovi podání sebrat.

30:40

Djokovič chybuje z forhendu, ale sedmý brejkbol je tady.

15:40

A je to ještě horší. 15:40 a šestý brejkbol Srba v zápase.

15:30

Další Berdychova nevynucená chyba, míč vedle postranní čáry a Srb ohrožuje servis českého hráče.

15:15

Jenže následuje Tomášova chyba.

15:0

Kvalitní servis Berdycha, Djokovič v tísni ještě dokázal returnovat, ale Berdych nekompromisně výměnu zakončil.

1:1

Novak Djokovič srovnává čistou hrou na 1:1.

0:40

Třetí Djokovičovo eso, Srb Tomášovi nedává šanci.

0:30

Berdych se snaží, ale Djokovič hraje famózně.

0:15

Výborný servis Djokoviče.

1:0

Přímým bodem z podání se Berdych ujímá vedení 1:0 ve druhé sadě. Doufejme, že se nebude opakovat průběh setu prvního i nadále.

40:15

A v prvním gemu druhého setu se Tomášovi daří.

30:15

Na tento Djokovičův útočný úder ale Tomáš nedosáhnul.

30:0

A ujímá se vedení 30:0.

15:0

Druhý set Berdych začíná bezchybně.

0:1

Pokud chce Berdych uspět, musí začít hrát lépe. Srb předvádí skvělé představení.

2:6

Tomáš Berdych zakončuje první set nevynucenou chybou a prohrává jej 2:6.

15:40

České jednička první setbol Srba odvrátila.

0:40

Tři setboly pro Srba.

0:30

Djokovič trefuje základní čáru.

0:15

Djokovič načíná osmý gem přímým bodem z podání.

2:5

Tomáš snižuje na 2:5, ale Djokovič bude chtít při svém podání první set ukončit. Zápas bohužel zatím odpovídá předzápasovým prognózám a bilanci vzájemných utkání 10:1 pro Srba.

40:30

Výborný servis a Berdych má šanci na zisk gemu.

30:30

Další Berdychův aut od základní čáry.

30:15

Djokovičův dlouhý míč k základní čáře ale Berdycha donutil chybovat.

30:0

Berdychův povedený return.

15:0

15:0

1:5

Ale ani výborný Berdychův kraťas mu nezajistil shodu. Djokovič míček doběhnul a vedle Berdycha zakončil. Vede už 5:1.

30:40

Berdych má stále šanci na zisk tohoto gemu.

15:0

V prvním fiftýnu šestého gemu Berdych Djokoviče zatlačil do obrany.

1:4

Djokovičův skvělý return, Srb z bekhendu zamířil přesně a bere Berdychovi podruhé v zápase podání.

30:40

V nejkrásnější výměně dosavadního průběhu zápasu Djokovič Berdycha uběhal a donutil ho k chybě. Srb má brejkbol.

30:30

Výborná hra Tomáše opět po prvním servisu a donutil Djokoviče chybovat.

15:30

Konečně výborné první podání a Berdych snižuje.

0:30

Berdychovi se nedaří první podání a Djokovič se tak dostává do výměn. Teď mu navíc vypomohla páska.

0:15

Forhend Djokoviče do protipohybu českého hráče.

1:3

Berdych rozběhal Srba, ale finální úder nasměroval pár centimetrů za základní čáru. Prohrává 1:3 a jde podávat.

40:AD

Djokovič má výhodu.

40:40

Nadějně rozehranou výměnu ale Berdych zakončil forhendovým topspinem do sítě.

40:30

Berdych se poprvé v zápase dostává k brejkbolu!

30:30

Srb srovnává esem.

30:15

Djokovič Berdycha zahnal do rohu a ten trefil jen síť.

30:0

Djokoviče podruhé zastavila páska, brejkbol je blízko.

15:0

Srb ale na začátku gemu chybuje.

1:2

Čtvrtou šanci už Djokovič využil. Páska zastavila bekhend rodáka z Valmezu a Djokovič se ujímá vedení 2:1 a jde podávat.

40:A

Nevynucená chyba Tomáše, Srb má další šanci k prolomení Tomášova servisu.

40:40

Shoda!

30:40

Druhý brejkbol odvrácen.

15:40

Výborné Berdychovo druhé podání a Djokovič returnoval do autu.

0:40

Berdych tlačil z forhendu, ale úspěšný byl nakonec ten Djokovičův. Tři brejkboly pro Srba.

0:30

Páska zabránila Berdychovi v zisku fiftýnu.

0:15

Berdychův forhend skončil za základní čárou.

1:0

Berdych byl úspěšný na síti a vyhrává své podání, podává Djokovič.

40:15

Přesný Djokovičův bekhend po lajně.

40:0

Páska vyhodila míč z Djokovičovy rakety do autu.

30:0

Výborný první servis Tomáše.

15:0

Berdych podává a ujímá se po nevynucené chybě Srba vedení.

--:--

Berdych s Djokovičem se rozehrávají. Vítáme Vás u online přenosu.

Srbský hráč začal útočně, sebral Berdychovi hned druhé podání, uhájil svoje a ujal se vedení 3:1. Při svém dalším servisu Tomáš Novaka opět pustil k brejkbolu, Srb příležitost znovu využil a poté bezpečně brejk potvrdil. Berdych ještě snížil na 2:5, ale Djokovič se propracoval ke třem setbolům a druhý z nich proměnil.

Vývoj druhého setu zpočátku kopíroval první sadu, když si Berdych opět prohrál své druhé podání a zdálo se, že je hotovo. Tomáš si ale chtěl pobyt v Londýně prodloužit a před zraky rodičů a přítelkyně prolomil následující Djokovičův servis a srovnal na 2:2. Hráči si pak solidně drželi podání. Berdych sice musel odvracet jeden brejkbol, ale jinak zápas v poklidu dospěl do tiebreaku.

Tomáš věděl, že musí druhou sadu vyhrát, aby mohl přemýšlet o semifinále. Udržel si své první podání v tiebreaku a skvělý stopbal i výborný servis mu dopomohly k zisku dvou minibrejků a vedení 3:0. Pak se sice nevyvaroval dvojchyby, ale svůj další servis uhájil a vedl 4:1. Poté zahrál skvěle na returnu a před výměnou stran se dostal do vedení 5:1 a zisk setu se přiblížil.

Djokovič si ale svůj další servis udržel, snížil na 2:5, vzal si jeden minibrejk zpátky a snížil na dvoubodový rozdíl - 3:5. Tomáš pak dal eso na 6:3, které bohužel bylo jeho posledním vítězným míčem na letošním Turnaji mistrů. Djokovič ubránil své dva servisy a snížil na 5:6. Berdych nedokázal využít ani setbol při svém podání, prohrál i následující výměnu a pustil světovou jedničku k mečbolu. Djokovič nabídnutou šancí nepohrdnul a ovládnul tiebreak v poměru 8:6.

Na Turnaji mistrů už tak z Čechů pokračuje jen Radek Štěpánek ve čtyřhře s Indem Leanderem Paesem. Tomáš Berdych už se může připravovat na pražské finále Davis Cupu, v němž zkusí společně se Štěpánkem vybojovat první salátovou mísu pro samostatnou Českou republiku. Djokovič se představí v nedělním semifinále. Spolu s ním postoupil ze skupiny A Brit Andy Murray, který si poradil 6:2 a 7:6 s Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou.