úterý 21. listopadu 2017 Albert

Berdych prohrál ve čtvrtfinále Australian Open s Nadalem

aktualizováno 24. 1. 2012 15:30

Melbourne – Český tenista Tomáš Berdych podlehl ve čtvrtfinále Australian Open španělskému favoritovi Rafaelu Nadalovi. V souboji o grandslamové semifinále sice Španěla potrápil, po čtyřech hodinách a šestnácti minutách ale prohrál 7:6, 6:7, 4:6 a 3:6. Nadal narazí v semifinále na čtyřnásobného vítěze melbournského turnaje Rogera Federera.

Tomáš Berdych

On-line přenos (ukončen):

09:45

První dvě výměny pro českého tenistu. Nadalovy returny byly dlouhé, Berdych vede 30:0.

09:45

40:0, dosáhne Berdych na čistou hru?

09:47

40:15, Berdych zahrál return do zámezí.

09:47

1:0 pro českého tenistu, Nadalův return končí na pásce.

09:49

15:15, Berdych dobře zahrál fordendem, Špěnel kontruje esem.

09:50

Ruterzn Bedycha opět až za základní čárou, v následující hře ale český tenista zahnal Nadala do úzkých - 30:30.

09:51

Prohoz po čáře se Berdychovi nepovedl.

09:52

Opět skvělé první podání Nadala - 1:1.

09:52

Eso na úvod a pak krásný volej - 30:0 pro Bedycha.

09:54

Nadal Berdycha doslova uhnal a na jeho stranu se postavilo i jestřábí oko - 30:15.

09:55

Zato Berdychovu forhendu by ani jestřábí oko nepomohlo - 30:30.

09:56

Berdych trefuje síťku, první brejkbol ale Nadal nevyužil - 40:40.

09:58

Druhý dobrý "Jestřáb" pro Nadala a druhý brejkbol, Berdych ale kontruje dvěma dobrými servisy a má výhodu.

09:58

Nadal bekhendem míří jen do autu, Berdych vede 2:1.

10:01

Spaněla úvodní dvojchyba nerozhodila a následně získává přímý bod z podání - 15:15.

10:03

Nejdřív fordend Španěla do autu, pak dobrý útok a prohoz Berdycha do autu - 30:40.

10:04

A další aut Berdycha, vyrovnáno na 2:2.

10:05

Nadalovi se return nepovedl, následně si Berdych došel pro bod na síť a krátkým volejem si ho vychutnává - 30:0.

10:06

Druhé eso českého tenisty.

10:07

Výborný return Španěla - 40:15.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Před zraky legendárního Roda Lavera, který přiletěl do Melbourne z americké Kalifornie, kde žije, rozehrál Berdych skvěle první set. Za hlučné podpory svých fanoušků z "Berdych Army", pomalovaných na odhalených tělech vlajkou i trikolórou, hrál důrazně, výborně podával a dokázal favorita dostávat do úzkých. Za stavu 6:5 si Berdych při Nadalově podání vypracoval čtyři setboly, ale ani jeden nevyužil. Při druhém byl ve velkém tlaku, ale Nadal všechny ataky doběhl a Berdycha prohodil. V tie-breaku za stavu 5:5 přestal Nadal po Berdychově úderu na základní čáru hrát, protože si myslel, že soupeř zahrál aut. Berdych míč vyhrál a Nadal u sudího neuspěl s žádostí o jestřábí oko. Český hráč následně proměnil svůj pátý setbol esem.

První set trval hodinu a čtvrt a na začátku druhého mohl Berdych využít psychickou výhodu, ale dva brejkboly neproměnil. Za stavu 5:6 nabídl Berdych dvojchybou Nadalovi setbol, ale odvrátil ho volejem. I o druhém setu rozhodovala zkrácená hra a Berdych po sedmi vyhraných tie-breacích v turnaji poprvé v Melbourne neuspěl. Vypracoval si sice setbol, jenže bekhendový volej poslal do autu a další dvě výměny vyhrál Nadal. "Berdych hrál výborně a měl jsem při tom voleji štěstí. V prvním i druhém setu jsme měli oba své šance a druhý set byl klíčem k utkání," řekl Nadal na kurtu.

Na začátku třetího setu ještě vedl Berdych 2:0, ale pak prohrál čtyři hry. S přibývajícím časem získával Nadal stále více půdu pod nohama. Pohyboval se stále stejně, doběhl skoro každý míč a v dlouhých výměnách dominoval.

Nadal dobíhal téměř vše i v posledních dvou setech

Berdych bojoval, ale v důležitých okamžicích byl důraznější Nadal, vítěz deseti grandslamů. V poslední hře utkání prorazil Berdychovo podání čistou hrou. Po půlnočním mečbolu odměnilo 15 tisíc diváků v hledišti oba hráče potleskem vstoje. "Výborný zápas pro Berdycha. Škoda druhé sady, chybělo trochu štěstí. Kdyby býval vedl dva nula na sety, myslím, že by zápas vyhrál," řekl televizní komentátor Mats Wilander.

"Jsem unavený, ale šťastný, protože jsem vyhrál a dobře zvládl třetí a čtvrtý set. Vydržel jsem běhat celý zápas a skončil jsem fantasticky na returnu," řekl Nadal, který hrál od začátku se zavázaným kolenem. Nyní ho čeká Roger Federer. S Nadalem prohrál Berdych počtrnácté v kariéře a podesáté za sebou. Postupem do čtvrtfinále český hráč zopakoval na Australian Open loňský výsledek.