středa 13. prosince 2017 Lucie

French Open patří Nadalovi, pošesté

Paříž - Španělský tenista Rafael Nadal porazil ve finále French Open Švýcara Rogera Federera. Na stadionu Roland Garros vybojoval vítězství 7:5, 7:6, 5:7 a 6:1 a ziskem šestého pařížského titulu vyrovnal rekord Björna Borga. Stejného úspěchu se Nadalovi podařilo dosáhnout i v letech 2005 až 2008 a loni. Díky desátému grandslamovému triumfu si navíc Nadal udržel pozici světové jedničky.

Vítězství ve French Open 2011
  • Ve finále French Open proti Rogeru Federerovi autor: Lionel Cironneau, zdroj: ČTK/AP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2612/261169.jpg?1307291450

Federer exceloval na začátku

Rafael Nadal směrem k Federerovi:

"Je neuvěřitelné, co se mi povedlo. Tohle je srdeční záležitost. Není to obyčejný turnaj. [...] Vedl sis výborně. Hráli jsme skvělý zápas a promiň."

Švýcar Federer začal excelentně. Výborně podával, úspěšně chodil i k síti a hned brejknul Nadala. Získal vedení 5:2 a zdálo se, že si v pohodě dokráčí pro první set. Španěl ale odvrátil v sedmé hře setbol a pak si nechal upravit obvaz na levé noze. Na kurt se vrátil jako jiný hráč. Létal za míčem jako vítr, který se točil nad Paříží, a vývoj otočil ve svůj prospěch. Vyhrál sedm her po sobě, získal první set a vedení 2:0.

Federerovi dělaly problémy především přeliftované Nadalovy forhendy. Nebyl téměř úder, kterým by Španěla mohl ranit. Federer se nevzdával, hrál dál pokud možno pestře a v každém gamu hrozilo, že vezme Nadalovi podání. To se mu povedlo v osmé hře a vyrovnal na 4:4, jenomže vzápětí opět o podání přišel a Nadal šel podávat na zisk setu.

Hra byla přerušena kvůli krátkému dešti

Nadalův vypracovaný setbol Federer odvrátil skvělým forhendem. Poté na deset minut vyhnal hráče z kurtu déšť. Po pauze Nadal nevyužil druhý setbol a Švýcar dostal sadu to tie-breaku, ve kterém ale dominoval španělský toreador.

Ve třetím setu šel první do brejku Nadal, čistou hrou vzal soupeři podání v šestém gamu, ale Federer ukázal svoji excelenci hned vzápětí a oplatil soupeři stejnou mincí. Nadšené obecenstvo na podporu Švýcara dvakrát zaburácelo: "Roger!" Federer je vyslyšel, hrál maximálně agresivně a po třech hodinách snížil na 1:2 na sety.

Nadal poklekl do antuky a rozbrečel se štěstím

Hned na úvod čtvrté sady měl rozjetý Federer tři brejkboly, ale v tu chvíli Nadal doložil svoji genialitu a všechny odvrátil. Sám vzal ve čtvrté hře Federerovi servis a na rozdíl od třetí sady už neklopýtl. Dovedl set i zápas do vítězného konce.

Po využitém mečbolu, který přišel po třech hodinách a čtyřiceti minutách, Nadal poklekl do antuky na kolena, skryl hlavu v dlaních a rozbrečel se štěstím.

Rekordman v počtu grandslamových titulů Federer usiloval o sedmnáctý zápis do historie, ale s Nadalem pařížské finále prohrál stejně jako v letech 2006 až 2008. "Pro Rogera to je zničující. Hraje výborně a nevím, co by měl dělat lépe. Bojuje jak boxer, ale Rafa je nezdolný," řekl Australan Pat Cash během utkání.