pondělí 21. května 2018 Monika

Svoboda zlato z Londýna neobhájil, pětiboj zakončil na 9. místě

aktualizováno 21. 8. 2016 00:39

Rio de Janeiro – Do běhu kombinovaného se střelbou vybíhal David Svoboda se ztrátou 20 sekund na bronzovou pozici, a i když se český reprezentant postupně propracovával pořadím vzhůru, na posun na stupně vítězů to nestačilo. Obhájce zlata z Londýna tak v Riu skončil devátý se ztrátou 16 sekund na bronz. Pro zlato si doběhl Rus Lesun, který v závěru uhájil svůj náskok před dotahujícím se Ukrajincem Tymoščenkem. Bronz patří Mexičanovi Hernandezovi.

Moderní pětibojař David Svoboda
  • David Svoboda v olympijském parkuru zdroj: ČTK/Petr Toman/World Sports Images http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Jednatřicetiletý Svoboda od začátku ztrácel na nejlepší. Po čtvrtečním předsazeném šermu byl sedmý, po plavání klesl na deváté místo a po bonusovém šermu si ještě o příčku pohoršil. Dvě chyby a překročený časový limit na parkúru ho srazily na 13. pozici a před závěrečným během kombinovaným se střelbou měl už příliš velkou ztrátu na to, aby atakoval stupně vítězů. Druhý z českých reprezentantů Jan Kuf nedokončil parkúr a skončil hluboko v poli poražených.

Svoboda se mezi Londýnem a Riem potýkal se zdravotními problémy, a proto deváté místo bral. "Jsem strašně rád za to místo, pro mě je krásné. Myslím, že jsem z minima vytěžil maximum. Z toho, co jsem měl natrénováno vlivem nějakých zdravotních omezení, je to krásné," uvedl.

Po šermu byl sedmý

Svoboda ve čtvrtek v předsazeném šermu, který netradičně začal o dva dny dříve než hlavní závodní den, obsadil sedmé místo. V úvodní sobotní disciplíně plavání sice patřil mezi pomalejší polovinu z 36 pětibojařů, ale jeho ztráta na čelo příliš nenarostla. Ve druhé rozplavbě se představil spolu s Kufem a zaplaval o méně než sekundu pomaleji než před čtyřmi lety v Londýně.

Červencový mistr Evropy ze Sofie Kuf dohmátl o 25 setin sekundy za Svobodou, což znamenalo, že získal jen o bod méně než jeho reprezentační kolega. Stejně jako ve čtvrtečním šermu i v plavání padl olympijský rekord. Zasloužil se o něj časem 1:55,60 Brit James Cooke. Jelikož mu však nevyšel šerm, je až za Svobodou.

Krátce po plavání absolvovali pětibojaři novinku olympijského programu, bonusový šerm. Žádné velké změny v pořadí ale podle očekávání nenastaly, nejlepší pětibojaři si připsali jen tři bonusové body za tři výhry. Svoboda prohrál v souboji s Britem Choongem, Kuf nejdříve porazil Maďara Demetera a pak nestačil na Francouze Belauda.

Svoboda je spokojený, Kuf se snaží být pozitivní

V parkúru, který poznamenal déšť, potřeboval jednatřicetiletý Svoboda zajet čistě, ale s třináctiletou klisnou Ariadne shodil dvě překážky, takže odečítal 14 sekund. O další čtyři body navíc přišel kvůli překročenému časovému limitu.

Ještě hůř dopadl Kuf, kterému připadla jedenáctiletá klisna Rima TW. Zpočátku s citlivým koněm neměl problémy, jenže na deváté překážce kamenné zdi přepadl. Zvíře poté zkrotil, ale stejný problém se opakoval při jednom z dalších skoků a pětadvacetiletý reprezentant nakonec parkúr nedokončil.

"Byly to asi hlavně moje chyby. Do té doby byl parkúr moc hezký, plynulý a všechno v pohodě. Možná tím jsem se nechal uchlácholit, že jsem si říkal, že už to bude dobrý. Jednou jsem ho podcenil a hned mě vypekl a podruhé taky," litoval Kuf.

Svoboda vybíhal na závěrečnou 3200 metrů dlouhou trať se čtyřmi střeleckými zastávkami se ztrátou 20 sekund na bronz. Manko sice postupně lehce stahoval, ale k boji o stupně vítězů měl daleko.

Osmadvacetiletý Lesun potvrdil roli favorita. První muž světového žebříčku přidal ke zlatým medailím ze světového a evropského šampionátu premiérový kov z olympiády a rovnou ten nejcennější. Ruský pětiboj tak ovládl mužský závod na čtvrtých z posledních pěti Her.

Moderní pětiboj - muži:

Po bonusovém šermu:

1. Lesun (Rus.) 592 b. (šerm: 268 - plavání: 324), 2. O. El Gezirí (Eg.) 569 (239 - 330) a Choong (Brit.) 569 (224 - 345), ...10. Svoboda 550 (226 - 324), 19. Kuf (oba ČR) 538 (215 - 323).