ČTsport

ČTsport
sobota 24. února 2018 Matěj

Phelps: Jsem takový děda naší mladé plavecké skupiny

Velikost textu:
aktualizováno 14. 8. 2016 09:26

Rio de Janeiro - Ačkoliv to hlásil již před čtyřmi lety v Londýně, zastavila se kariéra Michaela Phelpse až teď. Olympijská bilance jednatřicetileté hvězdy se tedy nejspíš už skutečně zastavila na 23 zlatých, třech stříbrech a dvou bronzech.

Michael Phelps
Michael Phelps

V Phelpsovu medailovou žeň se proměnila většina akcí, jichž se jedna z nejvýraznějších postav historie sportu zúčastnila. Na OH 2008 v Pekingu vyhrál rekordních osm zlatých medailí ve stejném počtu závodů. O čtyři roky dříve v Aténách vybojoval šest zlatých a dvě bronzové, v Londýně zase čtyři zlaté a dvě stříbrné.

"Jsem uvolněnější než dřív. Hodně se směju, jsem šťastnější, dělám fórky. Jsem takový děda naší mladé skupiny. Už jsem starý muž," užíval si návrat Phelps, který na vrcholné akci debutoval pátým místem na 200 metrů motýlek na OH 2000 v Sydney. Na téže trati o pár měsíců později ve věku necelých 16 let poprvé překonal světový rekord a na MS 2001 ve Fukuoce vybojoval i premiérové velké zlato.

přehrát video
Záznam finále v plavání: štafeta 4x100 (M)

Michael Phelps: "Když jsem dneska vystoupil z autobusu a šel k bazénu, cítil jsem, že trochu začínám ztrácet nervy. Poslední rozcvičení, naposledy obléknout plavky, poslední nástup před fanoušky v reprezentaci... Je to šílené."

V roce 2003 vystřídal na pozici nejlepšího plavce světa Australana Iana Thorpea, pomyslný trůn držel až na pár výjimek až do OH 2012. Světové maximum překonal celkem devětatřicetkrát (dvakrát v krátkém bazénu), momentálně stále drží sedm rekordních zápisů. 

"Všechno to začalo jedním klukovským snem o tom, jak změnit plavání a pokusit se o něco, co ještě nikdy nikdo nedokázal," řekl Phelps. "Přesně takhle jsem chtěl skončit kariéru. Prožil jsem si svůj sen. To, že jsem vše dokázal završit na těchto Hrách, je zkrátka perfektní způsob, jak skončit."

"Stal jsem se nejlepším plavcem všech dob. I když byly v průběhu mé kariéry nějaké propady, stejně jsem byl schopen zvládnout všechno, co jsem chtěl. Dokázal jsem něco, co nikdo přede mnou," prohlásil trefně po Hrách v Londýně, když oznamoval závodní konec. To netušil, že svou pozici v Riu ještě výrazně posílí.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.