ČTsport

ČTsport
čtvrtek 22. února 2018 Petr

Zase bez finále. Micka ani štafeta se do závěrečných bojů nedostali

Velikost textu:
aktualizováno 12. 8. 2016 22:05

Rio de Janeiro – Čeští plavci na olympiádě stále čekají na postup do finále některé z disciplín. Při dalším pokusu neuspěli Jan Micka, jenž po rozplavbách závodu na 1500 metrů volným způsobem obsadil dvanácté místo, a ani Simona Baumrtová, Martina Moravčíková, Lucie Svěcená a Barbora Seemanová v polohové štafetě na 4 x 100 metrů. V druhé rozplavbě skončily poslední a nakonec byly diskvalifikovány.

Český plavec Jan Micka
Český plavec Jan Micka

Micka zaplaval čas 14:58,69, díky kterému jen o sedm setin zaostal za vlastním českým rekordem a slavil ve své rozplavbě vítězství. K jistotě osmičlenného finále mu však chybělo 3,29 sekundy.

Jednadvacetiletý Micka chtěl v Riu zaútočit na své maximum, při kterém v květnu na mistrovství Evropy v Londýně jako první český plavec prolomil hranici 15 minut. Vysněné finále ale pro něj zůstalo i přes další výkon pod touto bariérou hodně vzdálené.

Micka vyhrál čtvrtou rozplavbu a vedl, ale v další se mu už naděje začala rozplývat pádem na sedmé místo a v šesté jej předčilo dalších pět soupeřů. I tak zaznamenal nejlepší dosavadní výsledek z českých plavců v Riu.

"Nadšený z toho nejsem, kvůli osobáku jsem tady byl. Plaval jsem od poloviny závodu sám a bylo těžké udržet rychlost. Na druhou stranu jsem rád, že jsem plaval podruhé v kariéře pod patnáct minut," řekl Micka. "V rozplavbě s rychlejšími lze tempo lépe kontrolovat. Škoda, sedm setin, to je půl setiny na stovku. Co s tím? Nafackovat si a zpytovat svědomí. Nevím, kde jsem udělal chybu, pocitově jsem si na rekord věřil," dodal.

Až za Mickou skončil na 16. místě obhájce zlata z Londýna a světový rekordman Číňan Sun Jang, takže nenaváže na vítězství z kraulařské dvoustovky a stříbro z dvojnásobné trati v Riu.

Česká štafeta chybovala na první předávce, na které byla Baumrtová ještě šestá, ale Moravčíková skočila do bazénu předčasně.

přehrát video
Sestřih rozplavby Jana Micky v závodě na 1500 m volným způsobem
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.