úterý 26. září 2017 Andrea

Manuelová má samostatné zlato z OH jako první afroamerická plavkyně

Olympijská stovka kraulu mohla být prvním podobným závodem, který ovládne sesterská dvojice. Očekávaný triumf Bronte a Cate Campbellových nejen že zastínil někdo jiný, ale sám měnil historii. Simone Manuelová z USA se stala první Afroameričankou, která získala olympijské zlato v individuálním plaveckém závodě.

Vítězky z kraulařské stovky - Simone Manuelová s Penny Oleksiakovou

Finálový závod vůbec překypoval nevšednostmi – spolu s Manuelovou zaplavala navlas stejný čas Kanaďanka Penny Oleksiaková. Teprve 16letá plavkyně se tak časem 52,70 dělila s Manuelovou o vítězství.

Obě závodnice přitom už v minulých dnech slavily úspěchy. Manuelová brala stříbro ve štafetovém závodě Američanek, zatímco Oleksiaková stejný kov ve dvoustovce motýlka a dvakrát bronz ve štafetě kraulem.

"Dnešní získané zlato není jen pro mě. Je i pro lidi, kteří mě inspirovali a přiměli k tomu, abych u sportu zůstala. I pro lidi, kteří nevěří, že něco takového mohou dokázat. Doufám, že budu inspirací i já pro ostatní, aby to zkusili a dělali plavání," uvedla Manuelová.

Cílová fotografie z finále

Zisk zlata v individuálním závodě prý rozhodně neočekávala. "Jsem na svých prvních olympijských hrách a mým cílem bylo spíš získávat zkušenosti a zkrátka plavat co nejrychleji," uvedla.

Spolu s Oleksiakovou porazily například držitelku světového rekordu Cate Campbellovou, která skončila až čtvrtá, navzdory faktu, že až do poloviny závodu vedla. Její sestra Bronte doplavala jako šestá.

Plavecké finále žen - kraul na 100 m

V očekávaném souboji Michaela Phelpse s Ryanem Lochtem na krátké polohovce vyšel vítězně kdo jiný než podvaadvacáté zlatý Phelps. Zatímco nezastavitelná legenda vyhrála o parník, Lochte se musel spokojit s pátým místem. Polohový závod na 200 metrů Phelps ovládl na všech Hrách od Atén 2004.

Jejich krajan Ryan Murphy zase získal už druhé zlato ve znaku - k vítězství na stovce přidal ve čtvrtek i závod na 200 metrů.

Zdroj: ČTsport, Guardian