pátek 22. září 2017 Darina

Americké basketbalistky deklasovaly španělské rivalky o 40 bodů

aktualizováno 8. 8. 2016 21:51

Rio de Janeiro - Americké basketbalistky plní svoji roli favorita. Obhájkyně zlata z posledních pěti olympiád po výhře nad Senegalem zdolaly také Španělky, které jsou největšími soupeřkami v boji o zlaté medaile. Utkání rozhodla již první čtvrtina a Američanky nakonec zvítězily 103:63. Skupinu B vedou se čtyřmi body spolu s Kanaďanky, které porazily 71:67 Srbky.

Výhra amerických basketbalistek nad Španělkami

Favoritky turnaje v úvodním zápase rozprášily Senegalky 121:56 a zaznamenaly nejvyšší rozdíl v historii ženských basketbalových duelů. I proti Španělkám se Američankám podařilo zdolat stobodovou hranici, ale dosáhly "pouze" na 103 bodů. Přesto bylo jejich vítězství jednoznačné.

Američanky nastoupily do utkání ve velkém stylu a už v první čtvrtině získaly náskok 15 bodů. Španělsko mělo při absenci své zraněné hvězdy Sancho Lyttleové problémy hlavně s bráněním silných pivotek a na doskoku.

Ve druhé a třetí čtvrtině už sice úřadující vicemistryně světa dokázaly hrát s Američankami vyrovnanější partii, když zářila zejména Alba Torrensová, autorka 20 bodů, ale do utkání už se nevrátily. Naopak v závěrečné čtvrtině odpadly a hvězdy z WNBA dovedly zápas k jasnému vítězství v exhibičním tempu.

Záznam basketbalu: USA - Španělsko (Ž)

V týmu USA dalo hned devět hráček osm a více bodů. Nejvíce Diana Taurasiová, která si připsala 13 bodů.

Španělsku nepomohl ani dobrý výkon rozehrávačky Laii Palauové, která je klíčovou postavou českých mistryň USK Praha. Ta dala osm bodů. Druhá z opor USK Marta Xargayová se tentokrát na hřiště nedostala.

Kanaďanky předvedly famózní závěr

Hodně adrenalinový zápas za sebou mají Kanaďanky a Srbky. Hráčky javorového listu v úvodním zápase porazily Číňanky a v případě výhry nad Srbskem by se bodově dotáhly na vedoucí Američanky. Průběh zápasu tomu však nenasvědčoval.

Úvodní čtvrtina sice skončila vyrovnaně, jenže prostředek zápasu jasně patřil Srbkám. Po třetí čtvrtině vedly již o 12 bodů, jenže Kanaďanky předvedly závěr snů a poslední čtvrtinu ovládly poměrem 26:10, díky čemuž dokráčely k vítězství. Pod to se nejvýznamněji podepsala Kia Nurseová, která zaznamenala 25 bodů.

Druhou výhru na turnaji si připsaly hráčky Japonska, které porazily Brazilky 82:66. V první čtvrtině se domácí hráčky držely, ale poté přestaly Japonkám stačit a vydařený závěr je již nespasil.

Basketbal - ženy

Skupina A: Japonsko - Brazílie 82:66 (19:20, 47:33, 73:52)

Skupina B: Španělsko - USA 63:103 (14:29, 37:54, 51:74), Kanada - Srbsko 71:67 (21:21, 32:40, 45:57)