čtvrtek 21. září 2017 Matouš

Vrcholy 2. dne OH: Senzace dua Š+S, Djokovičův konec a Phelpsovo 19. zlato

Rio de Janeiro – V druhém dnu OH v Riu šokovaly výhrou nad trojnásobnými olympijskými vítězkami sestrami Williamsovými Lucie Šafářová a Barbora Strýcová. Na jejich úspěch navázalo i české duo H+H. S turnajem se naopak rozloučil Lukáš Rosol a překvapivě i světová jednička Novak Djokovič. Plavec Michael Phelps vybojoval už 19. zlato. Střelec David Kostelecký je po prvním dnu kvalifikace trapu pátý. Pro fleretistu Alexandera Choupenitche skončil v Riu sen o olympijském úspěchu hned po prvním zápase. Jízdy veslařů byly kvůli vlnám zrušeny. Dařilo se vodním slalomářům.

České tenistky nadmíru úspěšné

Sesterská dvojice Venus a Serena dokázala ovládnout deblový turnaj na OH v Sydney, Pekingu i Londýně, ale snaha o čtvrté olympijské zlato pro Williamsovy skončila už v úvodním zápase zásluhou českého páru. Šafářová se Strýcovou v Riu vyřadily nasazené jedničky po skvělém výkonu za hodinu a 33 minut 6:3 a 6:4.

S vypětím všech sil uspěly i stříbrné medailistky z Londýna Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou. Ukrajinky Olgu Savčukovou a Elinu Svitolinovou porazily 7:6, 1:6 a 6:4.

Nejlepší z Ria: Den druhý

Petra Kvitová vstup do olympijského turnaje zvládla hladce. Jedenáctá nasazená hráčka porazila v prvním kole Maďarku Timeu Babosovou 6:1, 6:2. O postup do osmifinále se utká s bývalou světovou jedničkou Caroline Wozniackou. Dánka, jejíž přípravu převzal po rozchodu s Kvitovou trenér David Kotyza, vyřadila Lucii Hradeckou 6:2, 6:2.

Djokoviče překvapil starý lišák Juan Martin Del Potro. Argentinec svého velkého rivala udolal ve dvou tie-breacích.

Baumrtová první nepostupová

Simoně Baumrtové unikla semifinálová účast na znakařské stovce o 19 setin sekundy. V rozplavbách skončila časem 1:01,08 minuty sedmnáctá, tedy na prvním nepostupovém místě. Za vlastním českým rekordem z roku 2013 zaostala o sekundu a čtvrt. Nepostoupila ani prsařka Martina Moravčíková, která na stometrové trati skončila pětadvacátá.

Baumrtová i Moravčíková nepostoupily na znakařské stovce do semifinále

Phelps podevatenácté zlatý

Devátý americký titul v historii olympijských plaveckých štafet na 4 x 100 m znamenal zároveň i devatenácté nejvyšší olympijské umístění pro Michaela Phelpse. Na druhém úseku vypracoval náskok před pronásledovateli a Američané nakonec vítězství uhájili před Francouzi a Australany.

Phelps získal ve štafetě 4x100 m své devatenácté zlato na OH

Dvaadvacetiletá švédská plavkyně Sarah Sjöströmová potvrdila svou nadvládu v disciplíně 100 metrů motýlek a získala zlato v novém světovém rekordu 55,48 sekundy. K nejcennějšímu kovu doplavali ve světových maximech také Brit Adam Peaty na stejné prsařské vzdálenosti časem 57,13 sekundy a Američanka Katie Ledecká na 400 metrů volný způsob výkonem 3:56,46 minuty.

Větrná smršť

Soutěže v některých disciplínách komplikoval vítr. Jízdy veslařů byly kvůli vlnám přeloženy na pondělí, zpoždění nabral i program tenisových turnajů a kvalifikace vodních slalomářů.

Expert Pecka: Zrušit nedělní veslařský program bylo moudré rozhodnutí

Dvakrát semifinále pro české vodní slalomáře

Kajakářský mistr světa Jiří Prskavec si postup do semifinále zajistil první jízdou, celkově byl sedmý. Kanoista Vítězslav Gebas proklouzl z kvalifikace velmi těsně, druhou jízdou se posunul na poslední postupovou čtrnáctou příčku.

První kvalifikační jízda Jiřího Prskavce

Kostelecký drží naději na finále

Kostelecký v kvalifikaci trapu ze 75 pokusů minul třikrát a před dnešními dvěma závěrečnými položkami se drží v postupové šestici o jeden zásah před dvojicí soupeřů. Se stoprocentní úspěšností vede italský brokař Massimo Fabbrizi, obhájce stříbrné medaile z Londýna.

Kostelecký: Všichni, co to dnes absolvovali, už se v cirkuse smát nebudou

Choupenitchova nevyvedená premiéra

Pro fleretistu Alexandera Choupenitche skončil v Riu sen o olympijském úspěchu hned po prvním zápase šermířské soutěže. Dvaadvacetiletý český reprezentant prohrál souboj s obhájcem stříbra Aláldinem Abúelkásimem z Egypta o postup mezi nejlepších šestnáct šermířů 8:15. Celkově obsadil 26. místo. Afričan hned v dalším kole prohrál s Danielem Garozzem z Itálie, pozdějším olympijským vítězem.

Zápas Alexandra Choupenitche s Egypťanem Abúelkásimem

Drama v cyklistickém závodě žen

Olympijskou vítězkou v cyklistickém silničním závodu s hromadným startem se stala po dramatickém finiši jedna z favoritek Nizozemka Anna van der Breggenová. Ve spurtu předčila Švédku Emmu Johanssonovou a Italku Elisu Longovou Borghiniovou.

Závěr silničního závodu žen

Necelých 11 kilometrů před cílem vedla další Nizozemka Annemiek van Vleutenová, ale ve sjezdu měla ošklivý pád. V zatáčce dostala smyk a po dopadu na obrubník se dlouho vůbec nehýbala. Podle prvních informací utrpěla těžký otřes mozku, ale je mimo ohrožení života.