sobota 16. prosince 2017 Albína
Olympijské rivality

Rivalita britských běžců: Coe vs. Ovett

Jelikož Velká Británie byla jednou z mála západních zemí, která v tehdejším bipolárním světě vyslala na olympijské hry v Moskvě v roce 1980 své sportovce, mohl se odehrát dvojitý souboj mezi britskými běžeckými rivaly na tratích 800 a 1500 metrů. Sebastian Coe i Steve Ovett byli světovými rekordmany na jejich oblíbených distancích, přesto si na olympiádě připsali prvenství na slabších vzdálenostech. Vzájemná rivalita započatá v roce 1978 panovala nakonec až do roku 1989.

Olympijští rivalové: britský souboj Coe vs. Ovett

Poprvé na velkých závodech se britští běžci Sebastian Coe a Steve Ovett střetli na mistrovství Evropy v Praze v roce 1978, kde vznikla jejich rivalita. Ovett tehdy pokořil Coea v běhu na 800 metrů, zároveň překonal i soupeřův britský rekordní čas.

Vrcholem jejich soubojů byly olympijské hry v Moskvě o dva roky později. Zatímco většina tehdejšího západního světa bojkotovala olympiádu pořadatelské země ze Sovětského svazu, Velká Británie se nakonec moskevských Her zúčastnila.

Olympijská veřejnost i díky tomuto faktu mohla sledovat nevídané soupeření dvou běžců z jedné země, jejichž souboje ozdobily atletické soutěže. Zatímco Coe byl dřívějším rekordmanem na kratší trati dlouhé 800 metrů, Ovett byl nejlepší na delší distanci 1500 metrů.

Prvním závodem byla soutěž v kratší délce a Ovett svého soupeře dokonale zaskočil. Závod si perfektně rozběhl a v závěru si pohlídal náskok před Coem, který se jako rekordman musel spokojit pouze s druhým místem.

Ve finále patnáctistovky měla soutěž obrácený vývoj. V popředí se tentokrát držel Coe, který už nechtěl zopakovat promrhaný start tentokrát v mílařském běhu. K dobrému rozběhu přidal také skvělý finiš a v závěrečných metrech si doběhl pro zlatou medaili. Ovettovi se běh nepovedl a zbyl na něj pouze bronz.

Rivalové si tak navzájem vzali zlaté medaile z favorizovaných tratí. Soupeření pokračovalo i v 80. letech a vyvrcholilo v roce 1989, když se oba běžci utkali naposledy. Na stadionu Crystal Palace Coe porazil Ovetta na 1500 metrů a uzavřel tak jejich vzájemné souboje. Krátce poté tito britští běžci ukončili sportovní kariéru.

Zdroj: ČT sport