KVÍZ: Jak se vyznáte v atletice?

Slavící Usain Bolt
Zdroj: ČT sport

Jak se vyznáte v atletice?

Historie atletických bitev pod pěti kruhy čítá pouze dva sportovce, kterým se podařilo triumfovat na jedněch olympijských hrách ve čtyřech různých disciplínách. Carl Lewis zvítězil v Los Angeles 1984 ve skoku do dálky a na tratích 100, 200 a 4x100 metrů, čímž zopakoval legendární výkon svého předchůdce. Kdo to byl?

Jednou z medailových nadějí pro letošní Hry je Zuzana Hejnová, úřadující mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek. Vzpomenete si, jak dopadla liberecká rodačka před čtyřmi roky v Londýně?

Desetiboj patří mezi divácky velmi atraktivní sport. O propagaci se v České republice postarala především trojice Robert Změlík, Tomáš Dvořák a Roman Šebrle. Která z uvedených disciplín do jeho výčtu nepatří?

Jan Železný bývá označován za nejlepšího oštěpaře všech dob, což potvrzuje i fakt, že je držitelem největšího množství olympijských medailí. Získal celkem čtyři cenné kovy. Kolik z nich bylo zlatých?

Mezi klasické disciplíny pod pěti kruhy řadíme také maraton. Jak dlouhý úsek musí běžci překonat?

Za vrchol atletických soutěží bývá označován sprint na 100 metrů. Dvakrát po sobě jej opanoval fenomenální Usain Bolt. Kdo získal na předcházející olympiádě v Londýně stříbrnou medaili?

Během letošních Her budou atleti soupeřit v 26 různých disciplínách. Na novodobé premiéře v Aténách 1896 byl ovšem počet sportů podstatně nižší (pouze 9, pozn. autora). Z uvedených vyberte odvětví, které součástí této olympiády nebylo.

Nejúspěšnějším českým sportovcem na LOH je Emil Zátopek, jenž se nesmazatelně zapsal do dějin především legendárním vystoupením v Helsinkách 1952, kde získal tři zlaté medaile. Cenné kovy však sbíral také o čtyři roky dříve, kdy sportovní svátek hostil Londýn. Jaké medaile si z britské metropole odvezl?

Nedílnou součástí olympijských her jsou štafetové běhy. Jedním z nich je prestižní sprinterský souboj na 4x100 metrů. Jak dlouhá je distance druhého štafetového běhu, který bude pochopitelně k vidění i v Riu de Janeiro?

Atletika patří do repertoáru olympijských her od jejich znovuobnovení v roce 1896. Kdo získal historicky největší množství medailí (12, pozn. autora)?