ČTsport

ČTsport
sobota 23. září 2017 Berta

IAAF žádosti Mutka nevyslyšela, zákaz startu ruských atletů nezrušila

Velikost textu:
aktualizováno 27. 7. 2016 18:52

Moskva – Ministr sportu Vladimir Mutko neuspěl se svou žádostí o umožnění startu na olympijských hrách v Riu de Janeiro čistým ruským atletům. Mutko napsal dopis Mezinárodní atletické federaci, IAAF ale rozhodnutí nepustit na Hry všechny ruské atlety kromě "neutrální sportovkyně" Darji Klišinové nezměnila.

Vitalij Mutko
Vitalij Mutko

Mutko oslovil šéfa IAAF Sebastiana Coea poté, co Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v neděli nevyřadil ruskou výpravu z OH jako celek, ale nechal rozhodnutí na jednotlivých federacích. Ruský ministr žádal IAAF, aby svůj předchozí verdikt přehodnotila a umožnila startovat v Riu atletům bez dopingové minulosti.

"Odpověděli jsme panu Mutkovi, že pravidla pro účast v Riu ze strany IAAF potvrdila i arbitráž CAS. Ta se zabývala odvoláním všech 67 atletů a zamítla je. Proto není důvod ke změně rozhodnutí," uvedla IAAF v prohlášení, jež zveřejnil na Twitteru novinář z televize ITV Steve Scott.

Mezinárodní federace vyřadila kompletní ruskou atletickou výpravu z Her kvůli systematickému a státem řízenému dopingu v zemi. Výjimkou je dálkařka Klišinová, která v Rusku nežije a podrobuje se dopingovým kontrolám mimo tamní systém. Všech 67 vyřazených atletů se následně odvolalo, CAS ale minulý týden rozhodnutí IAAF potvrdila.

Světové sportovní svazy od neděle zakázaly kvůli dopingové minulosti start v Riu oficiálně téměř čtyřem desítkám dalších ruských sportovců. Vyřazeno bylo například 22 z 28 veslařů či sedm plavců. Naopak "zelenou" dostaly kompletní výpravy tenistů či sportovních střelců, k nimž dnes přibyly od příslušných federací souhlasy pro všechny triatlonisty, šermíře, gymnasty, stolní tenisty a také oba volejbalové týmy.

Podle předsedy Ruského olympijského výboru Alexandra Žukova mohou na OH odjet i zápasníci, celkově tak mezinárodní federace už povolily start v Riu více než 250 ruským sportovcům. V původní nominaci bez vyloučených atletů a vzpěračů figurovalo 321 jmen.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • ŽIVĚ: Závod žen v Bergenu
    Sport živě
    ŽIVĚ: Závod žen v Bergenu vydáno před 2 hodinami Vrchol sezony je tu. Nejlepší závodnice profesionálního pelotonu se utkávají na zvlněných okruzích v norském Bergenu o titul světové šampionky, který obhajuje Amalie Dideriksonová.
   • ŽIVĚ: Česko – Belgie
    Sport živě
    ŽIVĚ: Česko – Belgie vydáno před 44 minutami Česká reprezentace hraje v ázerbájdžánské Gandže klíčový zápas o postup ze základní skupiny ME. Vítězky skupin postoupí přímo do čtvrtfinále šampionátu, celky z druhých a ...
   • Atlético připravilo první porážku Seville a je o bod za Barcelonou
    Atlético připravilo první porážku Seville a je o bod za Barcelonou vydáno před 28 minutami Na domácím stadionu jsou zatím fotbalisté Atlética stoprocentní. V atraktivním duelu šestého kola La Ligy si poradili s rozjetou Sevillou a vyhráli 2:0, když se o branky postarali v ...
   • ŽIVĚ: Rafael Nadal - Jack Sock
    Sport živě
    ŽIVĚ: Rafael Nadal - Jack Sock aktualizováno před 38 minutami Druhý hrací den Laver Cupu nabízí v pražské O2 areně další čtyři zápasy, každý tentokrát o dva body. V první dvouhře se střetla hlavní postava špičkového turnaje Roger Federer s ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.