čtvrtek 17. srpna 2017 Petra

Profil sportu: Rychlostní kanoistika

Rychlostní kanoistika jako sport vznikla v průběhu 19. století ve Velké Británii a Spojených státech. Využívá dva typy lodí známých již několik tisíciletí. Zatímco kánoe pochází od Indiánů ze Severní Ameriky, kajak od Eskymáků z Grónska a Aljašky. Premiéru na olympijských hrách měla v Berlíně 1936. Českou medailovou nadějí pro Rio je především Martin Fuksa, světový šampion a čtyřnásobný mistr Evropy.

Martin Fuksa

Ačkoliv nejstarší dochovaná zmínka o lodi typu kánoe je stará přes šest tisíc let, kanoistika se do programu olympijských her dostala poprvé až v Berlíně 1936. Pro československé reprezentanty to byla premiéra nadmíru úspěšná. Václav Mottl a Zdeněk Škrland triumfovali v deblkánoi na trati deset kilometrů a Bohuslav Karlík s Janem Brzákem-Felixem na kilometrové distanci.

Nebýt tragických okolností druhé světové války, mohl být dnes Jan Brzák-Felix mezi legendami světového sportu. Takto ovšem přišel o dvoje Hry, na medailový úspěch navázal až během londýnské olympiády 1948, kdy dokázal zvítězit ve dvojici s Bohumilem Kudrnou. Další cenný kov přidali oba i v Helsinkách o čtyři roky později, tentokrát stříbrný.

Na obou LOH exceloval i singlkanoista Josef Holeček - na kilometrové trati slavil zisk zlatých medailí. Do galerie triumfů patří ještě František Čapek, jenž v Londýně vyhrál závod na deset kilometrů. Po olympijských hrách v Helsinkách však bohatá žíla českých kanoistických úspěchů vyschla.

Olympijské soutěže v rychlostní kanoistice probíhají:

Od pondělí 15. srpna do soboty 20. srpna

Místo

Lagoa Stadium

Soutěže

12 – 8 mužských (K1 200m, K1 1000m, K2 200m, K2 1000m, K4 1000m, C1 200m, C1 1000m, C2 1000m)

4 ženské (K1 200m, K1 500m, K2 500m, K4 500m)

Počet účastníků:

246 účastníků z 46 zemí rozdělených do dvanácti soutěžních kategorií

Česká účast

Josef Dostál (K1 a K4 1000 m), Martin Fuksa (C1 200m a 1000 m), Filip Šváb (K1 200 m), Daniel Havel, Jan Štěrba, Lukáš Trefil (všichni K4 1000 m), Jaroslav Radoň, Filip Dvořák (oba C2 1000 m)

Až v Atlantě 1996 dokázal na úspěchy československých reprezentantů navázat Martin Doktor. Byl to úžasný triumf rodinného týmu, který jej doprovázel. Na Lake Renier byl neporazitelný a domů si odvezl hned dvě zlaté medaile. V závodech na 500 i 1000 metrů. Od té doby se žádný z rychlostních kanoistů na stupně vítězů neprobojoval.

Příslibem a velkou medailovou nadějí pro Rio je třiadvacetiletý Martin Fuksa. V Brazílii bude startovat na tratích 200 a 1000 metrů. Za největšího soupeře rodáka z Nymburka lze označit německého závodníka Sebastiana Brendela, který jej na kilometru během předcházejících dvou světových šampionátů pokaždé v boji o zlato porazil.

V posledních letech dochází k trendu zkracování tratí. Na předcházejících olympijských hrách byl do programu poprvé kromě tradiční půlkilometrové a kilometrové distance zařazen také 200 metrů dlouhý sprint. Ve hře tak zůstává dvanáct medailových sad. Osm z nich si rozdělí muži, čtyři ženy.

Český tým budou reprezentovat singlkanoista Fuksa, singlkajakáři Šváb a Dostál, bronzový čtyřkajak z londýnské olympiády ve složení Havel, Štěrba, Dostál, Trefil a také deblkanoisté Radoň s Dvořákem. Závody jsou v programu Her naplánovány od 15. do 20. srpna.

Zdroj: ČT sport, rio2016.com, Wikipedia