ČTsport

ČTsport
sobota 23. září 2017 Berta

Ze sanitky až na vrchol. Rybářová vládne světu v dálkovém plavání

Velikost textu:

Ostrava Nejde asi o sport, který by přitahoval značnou pozornost fanoušků, přesto dálkové plavání fascinuje minimálně už jen svou náročností. Navíc Česká republika v plavání na maratonské vzdálenosti zaznamenala úspěch, který se jí v jiných sportech povede jen zřídkakdy. Rodačka z Brna Silvie Rybářová v něm totiž ovládla světový pohár.

přehrát video
Téma pro hosty ČT sport

I přes svůj úspěch však Rybářová v Česku uznání nenašla. "Zvýšená pozornost bohužel nebyla. Jediné, o čem se trochu více mluvilo, bylo mé první vítězství v Argentině v závodě na 57 kilometrů," říká plavkyně

Důvod, proč takový úspěch zapadl, je lakonický, a přiznává jej sama plavkyně spolu se svým trenérem. "Je to špatným marketingem plaveckých sportů," myslí si trenér Zdeněk Tobiáš. "Světový pohár vrcholil v době mistrovství Evropy v plavání v Berlíně, a tak to možná zapadlo. Lidé ale ani nevědí, jak maratonské plavání ve skutečnosti vypadá," doplňuje.

Maratonské vzdálenosti v plavání nejsou fixní, pohybují se od třiceti až téměř k devadesáti kilometrům. Plavci se přitom v rámci světového poháru účastní závodů po celém světě, zápolí se ve volných prostranstvích.

I v dálkovém plavání však existují velmi sledované a prestižní závody. Tím nejslavnějším je právě podnik v Argentině, který Rybářová na začátku roku ovládla. "Je to neskutečný zážitek. Po celou dobu závodu vás lidé povzbuzují a stojí kolem trati nebo na lodích, takže to je paráda. Lidé obklopují všechny sportovce, nejenom ty nejlepší. Ale u nás se to bohužel nevidí," mrzí Rybářovou.

"S tím, že bych ten závod vyhrála, jsem tam rozhodně nejela," přiznává s úsměvem plavkyně. "Ale chtěla jsem se poprat o nejlepší příčky a dopadlo to nejlépe, jak mohlo. Připravovala jsem se na to celou zimu, byla kolem toho velká dřina," popisuje Rybářová. A její úsilí se nakonec vyplatilo a plodilo další úspěchy. Na konci sezony mohla slavit celkové vítězství ve světovém poháru. "V plavání se to ještě u nás nikomu nepodařilo. Klobouk dolů," říká Tobiáš.

Devětadvacetiletá Rybářová přitom svou kariéru nezasvětila od začátku dálkovému plavání. Dříve závodila na pěti- a desetikilometrových vzdálenostech, přičemž její výsledky nebyly zdaleka tak zářné. Poté se však přeorientovala na maratonské vzdálenosti.

"Sebevědomí plavce narůstá věkem i způsobem závodění. Pamatuji si, když Silvie přišla před šesti lety z prvního pětikilometrového plavání onemocněla. Z první pětadvacítky skončila v sanitce. Letos vyhrála závod v Argentině a nevěřila, že za týden by mohla zaplavat další závod. Ale hranice jsou až tam, kam vás pustí hlava," říká Tobiáš.

"Vždy jsem si po nějaké nové nejdelší vzdálenosti říkala, že dál už nepoplavu. Ale když máte úspěchy, to špatné je částečně zapomenuto," usmívá se Rybářová.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • ON-LINE: Zlín – Slavia
    Online reportáž
    ON-LINE: Zlín – Slavia vydáno před 27 minutami Navázat na dobrou formu z posledních zápasů, kdy se jim mimo jiné podařilo vyhrát nad Maccabi Tel Aviv i v derby nad Spartou, chtějí slávisté. Ve Zlíně to ale rozhodně nebudou mít ...
   • ŽIVĚ: Závod žen v Bergenu
    Sport živě
    ŽIVĚ: Závod žen v Bergenu vydáno před 3 hodinami Vrchol sezony je tu. Nejlepší závodnice profesionálního pelotonu se utkávají na zvlněných okruzích v norském Bergenu o titul světové šampionky, který obhajuje Amalie Dideriksonová.
   • ŽIVĚ: Česko – Belgie 2:1
    Sport živě
    ŽIVĚ: Česko – Belgie 2:1 vydáno před 2 hodinami Česká reprezentace hraje v ázerbájdžánské Gandže klíčový zápas o postup ze základní skupiny ME. Vítězky skupin postoupí přímo do čtvrtfinále šampionátu, celky z druhých a ...
   • Nadal přidal výhru nad Sockem a Evropa vede už 7:1
    Video
    Nadal přidal výhru nad Sockem a Evropa vede už 7:1 aktualizováno před 18 minutami Evropa na Laver Cupu v pražské O2 areně dominuje a ve druhém hracím dni přidala další dvě výhry. Nejprve zvítězil Roger Federer nad Američanem Samem Querreym 6:4 a 6:2, poté zdolal ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.