MS smíšených dvojic 2024 Švédsko

Zach Johnson ovládl British Open v dodatečném play-off

St. Andrews - Američan Zach Johnson vyhrál golfový major British Open. Na hřišti v St. Andrews se prosadil v play-off na čtyřech dodatečných jamkách, v němž na něj nestačili jihoafrický vítěz turnaje z roku 2010 Louis Oosthuizen a Australan Marc Leishman.

Zach Johnson
zdroj: PA autor: David Davies

V 39 letech získal Johnson druhý titul na turnajích elitní kategorie major. V roce 2007 triumfoval na Masters v Augustě. Titul ve 144. ročníku British Open mu vynesl prémii 1,65 milionu eur (44,7 milionu korun).

"Byl to týden trpělivosti. Předvedl jsem svůj nejlepší golf. Je to neuvěřitelné a naplňuje mne pýchou, že mohu číst své jméno na trofeji a být součástí historie," řekl dojatý Johnson.

Všichni tři uchazeči o Klaretový džbán měli po čtyřech kolech na kontě shodně 273 úderů. Po polovině play-off se Johnson díky dvěma birdie ujal vedení o ránu před Oosthuizenem a příležitost k zisku dvanáctého titulu na PGA Tour už nepustil, třebaže Jihoafričan na poslední jamce sahal po dalším prodloužení. Jeho pat do birdie ale cíl těsně minul.

Louis Oosthuizen
zdroj: PA autor: Danny Lawson

Jediný úder dělil od rozstřelu Američana Jordana Spietha, který už letos vyhrál Masters i US Open. O šanci navázat na Bena Hogana, který v roce 1953 jako jediný dokázal ovládnout první tři majory sezony, jej připravila zejména osmá jamka, na jejíž zdolání potřeboval pět ran místo předepsaných tří. Na par pak nedosáhl ani na předposlední jamce, což jej stálo alespoň účast v play-off. O čtvrté místo v turnaji se Spieth podělil s Australanem Jasonem Dayem.

Útok na senzační triumf nedotáhl do úspěšného konce dvaadvacetiletý irský amatér Paul Dunne. Po neděli se ještě dělil o vedení, ale v posledním kole vyhořel a obsadil dělené 30. místo (-6). Nejlepším hráčem se statusem amatéra byl v turnaji Američan Jordan Niebrugge na děleném šestém místě (-11).

Kvůli páteční a sobotní nepřízni počasí turnaj podruhé v historii vyvrcholil až v pondělí. Dosud se British Open dohrávalo s denním zpožděním jen v roce 1988 na hřišti v Lythamu. Na play-off došlo poprvé od roku 2009.

British Open, golfový turnaj kategorie major v St. Andrews (dotace 9,2 milionu dolarů, par 72):

1. Z. Johnson (USA) 273 (66+71+70+66), v rozstřelu po 4 dodatečných jamkách, 2. Leishman (Austr.) 273 (70+73+64+66) a Oosthuizen (JAR) 273 (67+70+67+69), 4. Spieth (USA) 274 (67+72+66+69) a Day (Austr.) 274 (66+71+67+70), 6. García (Šp.) 277 (70+69+68+70), Niebrugge (USA) 277 (67+73+67+70), Rose 277 (71+68+68+70) a Willett (oba Angl.) 277 (66+69+72+70), 10. Scott (Austr.) 278 (70+67+70+71) a Koepka (USA) 278 (71+70+69+68).