Biker Cink zajel v Andoře životní výsledek, zářila i Nash

Vallnord (Andorra) - Čeští bikeři Ondřej Cink a Kateřina Nash dojeli ve Světovém poháru v cross country horských kol ve Vallnordu na druhém místě. Čerstvý republikový šampión Cink zajel životní výsledek v kategorii Elite. Závod vyhrál stříbrný z olympiády Nino Schurter ze Švýcarska, který navázal na triumfy z Nového Města na Moravě a Val di Sole a upevnil si vedení v seriálu. Pátnácté místo obsadil Jan Škarnitzl, olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý skončil ve čtvrté desítce.

Sport
zdroj: ČT4

Cink se ujal brzy vedení a vypracoval si náskok až 40 sekund. V posledním kole ho však dostihla skupina pronásledovatelů v čele se Schurterem, ale český biker dokázal zmobilizovat síly. Ostatní soupeře odrazil a dál sváděl s favorizovaným Švýcarem boj o vítězství. Nakonec dvojnásobnému světovému šampionovi podlehl o šest sekund.

"Neuvěřitelné. Tohle jsem fakt nečekal, dva dny jsem se tu trápil a byl z té nadmořské výšky nervózní. Ale v závodě to bylo jiné, když jsem jel první, cítil jsem euforii a žádnou bolest. Doufal jsem, že to dokážu až do konce, ale Nino jel fakt skvěle. Zkoušel jsem ho ještě na závěr stáhnout, protože jsem viděl, že byl hotovej z toho, jak mě stahoval," řekl serveru mtbs.cz Cink, který měl ještě při nájezdu do závěrečného kola na soupeře k dobru půl minuty. Druhé místo si prý považuje víc než loňský titul mistra světa do 23 let.

Cink, jehož dosavadním maximem bylo šesté místo z Nového Města, se dostal na celkovou čtvrtou příčku a má stejně bodů jako třetí Francouz Julien Absalon.

Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý (obsadil 34. místo):

"Něco se mnou není v pořádku. Musíme zjistit, co to je. Doufám, že budu brzy o.k. a budu schopen závodit na sto procent."

Nash ztratila na nejrychlejší Sabine Spitzovou z Německa jednu sekundu a zopakovala stříbrnou pozici z předchozího závodu cross country ve Val di Sole. Opět potvrdila, že je ve formě, a od startu se pohybovala v čele závodu. V posledních dvou kolech se ve stoupání pokusila soupeřkám nastoupit, poprvé ji však dojely a podruhé s ní ujela Spitzová, která poté českou reprezentantku předstihla a ukončila jedenáctileté čekání na triumf v závodě SP.

Sestřih SP horských kol ve Vallnordu

"Sjížděla jsem ji ke konci, ale škoda, že jsem nebyla těsně na ní, abych využila háku. Po těch rovinách jsem ji nemohla docvaknout," uvedla Nash pro server mtbs.cz. "Nadmořská výška mi vůbec nevadí. Říkala jsem si, že to bude moje výhoda," libovala si bývalá lyžařka, která žije v Kalifornii rovněž v horách. "Myslím, že to byl skvělý závod. Hodně se taktizovalo a já jsem se snažila jet chytře, vyvážet se po rovinách za velkýma kolama a zabrat do kopců. Je to pro mě obrovský úspěch," radovala se.

V průběžném pořadí seriálu se pětatřicetiletá Nash posunula na průběžné třetí místo. Dva závody před koncem má na kontě 615 bodů a od vedoucí Slovinky Tanji Žakeljové ji dělí 175 bodů, za druhou Evou Lechnerovou z Itálie zaostává o patnáct.

Výsledky kategorií Elite:

Muži: 1. Schurter (Švýc.) 1:27:07, 2. Cink (ČR) -6, 3. Tempier -11, 4. Marotte (oba Fr.) -31, 5. Kerschbaumer (It.) -45, 6. Giger (Švýc.) -51, ...15. Škarnitzl -2:28, 34. Kulhavý -5:18, 39. Novák (všichni ČR) -5:55.

Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů): 1. Schurter 820 b., 2. McConnell (Austr.) 540, 3. Absalon 510, 4. Cink 510, 5. L. Flückiger (Švýc.) 502, 6. Kulhavý 412, ...33. Škarnitzl 171, 38. Novák 129, 74. Eberl 35, 78. Ulman 30, 87. Boudný 18, 100. Hynek (všichni ČR) 9.

Ženy: 1. Spitzová (Něm.) 1:26:54, 2. Nash (ČR) -1, 3. Lechnerová (It.) -4, 4. Dahleová Flesjaaová (Nor.) -9, 5. Žakeljová (Slovin.) -1:24, 6. Leumannová (Švýc.) -1:35, ...32. Huříková -10:25, 33. Škarnitzlová (obě ČR) -10:44.

Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů): 1. Žakeljová 790 b., 2. Lechnerová 630, 3. Nash 615, 4. Wloszczowská (Pol.) 580, 5. Engenová (Švéd.) 495, 6. Leumannová 456, ...19. Huříková 244, 46. Škarnitzlová 79, 66. Veselá 39, 80. Bulisová (obě ČR) 13.