úterý 12. prosince 2017 Simona

Číňané opanovali gymnastický víceboj. Bez medaile je po pádu Rus Běljavskij

Zlato i stříbro z gymnastického víceboje na mistrovství světa v Montrealu si odvážejí Číňané Siao Žuo-tcheng a Lin Čchao-pchang. Na třetím místě skončil Japonec Kenzo Širai.

Siao Žuo-tcheng

Bez medaile skončil Rus David Běljavskij, který byl před závěrečným cvičením v čele, ale pád z hrazdy ho odsunul mimo stupně vítězů. "Soustředil jsem se jenom na to, že to musím odcvičit od začátku do konce, na nic nemyslet a nespadnout. Ale stalo se," řekl mistr Evropy ve víceboji z roku 2013. "Možná při mně nestálo štěstí. Ale čekají mě ještě tři finále (na nářadích) a na ty se teď budu koncentrovat," uvedl Běljavskij.

Další z kandidátů na medaili Oleg Verňajev z Ukrajiny spadl při cvičení na koni i z hrazdy a obsadil až osmé místo. Nepovedlo se mu navázat na olympijské stříbro z Ria de Janeiro.

Siao Žuo-tcheng se postaral o první čínský triumf ve víceboji na velké světové akci od vítězství Jang Weje na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008.

Ve finále chyběl japonský favorit Kohei Učimura. Šestinásobný mistr světa a dvojnásobný olympijský vítěz ve víceboji si v kvalifikaci poranil nohu a musel odstoupit.

V kvalifikaci vypadli oba čeští reprezentanti David Jessen a Daniel Radovesnický.

Mistrovství světa ve sportovní gymnastice v Montrealu

Muži - víceboj: 1. Siao Žuo-tcheng 86,933, 2. Lin Čchao-pchan (oba Čína) 86,448, 3. Širai (Jap.) 86,431, 4. Běljavskij (Rus.) 86,315, 5. Larduet (Kuba) 86,031, 6. Wilson (Brit.) 85,332, ...v kvalifikaci 35. Jessen, 36. Radovesnický (oba ČR).