ČTsport

ČTsport
úterý 20. února 2018 Oldřich

Skobla vybojoval na olympiádě před 85 lety historické zlato ve vzpírání

Velikost textu:

Los Angeles/Praha - Před 85 lety vybojoval Jaroslav Skobla zlatou olympijskou medaili ve vzpírání na Hrách v Los Angeles. Historický úspěch pro Československo zaznamenal v kategorii nad 82,5 kilogramu. Olympiády v době hospodářské krize se přitom zúčastnil jen díky veřejné sbírce, kterou pro něj uspořádali jeho pracovní kolegové - strážníci. Hned za Skoblou navíc skončil Václav Pšenička, který tak bral stříbro. Československo nakonec vyslalo do USA jen sedm sportovců, ale získalo hned čtyři medaile.

Vzpěrač Jaroslav Skobla
Vzpěrač Jaroslav Skobla

Skobla, který se původně věnoval zápasu, se tehdy stal čtvrtým Čechem, jenž vybojoval na olympijských hrách zlatou medaili, a prvním, který na OH triumfoval ve vzpírání. Jako první Čech se také ve vzpírání v roce 1923 ve Vídni stal mistrem světa a v medailové sbírce měl i bronz z olympijských her v Amsterodamu z roku 1928.

Dalším českým vzpěračem, který vybojoval olympijské zlato, se stal v roce 1964 v Tokiu Hans Zdražila (do 75 kilogramů). V roce 1980 získal v Moskvě zlatou olympijskou medaili v kategorii do 100 kilogramů Ota Zaremba.

V roce 1993 byla u příležitosti 100. výročí organizovaného vzpírání v českých zemích vyhlášena anketa o nejlepšího českého vzpěrače historie, v níž se Skobla umístil na druhé příčce za olympijským vítězem z roku 1964 Hansem Zdražilou a před svým velkým sokem Václavem Pšeničkou, který v roce 1932 v Los Angeles skončil na druhém místě.

Na olympiádě v Los Angeles získal stříbrnou medaili ještě Josef Urban v řecko-římském zápase, František Douda bral bronz ve vrhu koulí. Celková bilance z Her v USA tak byla pro Čechoslováky vynikající - při startu sedmi sportovců se Československo radovalo ze zisku čtyř medailí.

Vynikajícím sportovcem byl i Skoblův syn Jiří, který české atletice kraloval v 50. letech ve vrhu koulí a na olympiádě v Melbourne v roce 1956 vybojoval bronzovou medaili. Jaroslav Skobla zemřel v listopadu 1959 ve věku 60 let. Jeho syn Jiří se nedožil ani padesátky.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.