sobota 21. října 2017 Brigita

24 hodin běhu. Brunner skončil třetí na Spartathlonu

Sparta (Řecko) – Radek Brunner doběhl v třetím čase ultramaratonský běh Spartathlon. Trať v délce 245 kilometrů, která kopíruje běh antického hrdiny Feidippidése, zvládl za 24 hodin, sedm minut a devětadvacet sekund. Jde o nejlepší český výsledek v tomto závodě.

Radek Brunner

Zvítězil Polák Andrzej Radzikowski, který byl v cíli o více než hodinu dříve (23:02:23), druhý skončil Ital Marco Bonfiglio (23:36:58). Závod žen vyhrála Američanka Katalin Nagyová, která doběhla hned za nejlepší mužskou trojicí (25:23:52). Českým maximem na Spartathlonu dosud bylo páté místo Daniela Orálka z roku 2011. Brněnský běžec byl na startu i letošního 34. ročníku, ale po těžké krizi odstoupil.

Brunner dlouho vedl a v čele slavného závodu strávil téměř 120 kilometrů. K soše krále Leonidase pak dorazil krátce po rozbřesku na třetím místě. Také jeho čas je nejlepším českým výkonem v historii. Loni se přitom nedostal pod hranici 30 hodin a mezi muži obsadil 26. místo.

Spartathlon se koná od roku 1983 a běží se po trati, kudy podle pověsti v roce 490 před Kristem běžel z Atén antický hrdina Feidippidés. Limit pro dokončení závodu je 36 hodin. Na trati je 75 kontrol, kterými musejí účastníci proběhnout v předepsaných časových limitech.

Traťový rekord drží domácí vytrvalec Janis Kouros časem 20 hodin a 25 minut z roku 1984. S čtyřmi vítězstvími je také nejúspěšnějším účastníkem Spartathlonu, kterého se letos zúčastnilo 392 běžců z 37 zemí.