Paralympijský magazín

Fuksa vybojoval na MS do 23 let zlato na kilometru

Szeged – Rychlostní kanoista Martin Fuksa opanoval po mistrovství Evropy do 23 let na kilometrové trati i světový šampionát. Jednadvacetiletý český závodník vyhrál v Szegedu v kategorii do 23 let, deblkajak Filip Skládal, Jakub Zavřel vybojoval na trati 1 000 metrů stříbro mezi juniory.

Fuksa, jenž má od loňska ve sbírce i kontinentální seniorské tituly, tak získal už čtvrté letošní zlato. Před necelým měsícem obhájil na evropském šampionátu třiadvacítek zlaté medaile na 1 000 a 500 metrů a minulý týden mezi seniory přidal titul na 500 metrů. "Byl to parádní závod. Jel jsem na sebe. Od začátku se mi nejelo úplně ideálně, šetřil jsem co nejvíc sil na finiš," popisoval Fuksa, který v Maďarsku prošel i do nedělního finále na 200 metrů.

"Cítím se tu dobře a tohle to jen potvrdilo," dodal. Také deblkajak Skládal, Zavřel navázal na úspěšné vystoupení na juniorském ME a v Szegedu. Stejně jako koncem června ve francouzském Mantes la Jolie Češi překvapili a nestačili jen na německou posádku Lemke, Poth. "Byl to hrozně těžký závod. Od začátku jsme jeli tak, aby nám ostatní moc neujeli, protože naše síla je ve druhé půlce závodu. V závěru jsme do toho dali všechno. Šli jsme do toho s tím, že by se to mohlo povést, ale nevěřili jsme tomu," líčil Jakub Zavřel.

Čtvrtým místem mezi juniory podtrhl úspěšné dopoledne českých reprezentantů kanoista Kryštof Hájek, deblkanoe do 23 let Lukáš Hájek, Tomáš Janda dojela na kilometru pátá. Finále se naopak nevydařilo juniorskému kajakáři Tomáši Veselému. Po loňských stříbrech na evropském i světovém šampionátu a po zlatu z červnového juniorského ME chtěl nejcennější medaili i ze světové konkurence.

V Szegedu dnes útočil, po třech čtvrtinách závodu jasně vedl, jenže pak mu došly síly a vyčerpaný spadl do vody. "Od kluků z deblkajaku stříbro nikdo nečekal, v roli černého koně se závodí úplně jinak. Pro Toma to bylo psychicky náročné, byl pod tlakem, chtěl vyhrát. Nenahrály mu podmínky a navíc chtěl závod rozhodnout moc brzo, zlomit soupeře psychicky," konstatoval reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Vedle Fuksy budou v neděli na trati 200 metrů usilovat o medaile ještě kanoistka do 23 let Jana Ježová a mezi juniory kanoista Karel Palma a kajakář Ondřej Bišický.

Mistrovství světa juniorů v rychlostní kanoistice v Szegedu:

1 000 m:

Muži do 23 let - K1: 1. Dombvári (Maď.) 3:27,176, ...9. Špicar (ČR) 3:34,336; K2: 1. Ceiner, Hunfágel (Maď.) 3:10,259; C1: 1. Fuksa (ČR) 3:48,060; C2: 1. Korovaškov, Pjervuchin (Rus.) 3:29,026, ...5. L. Hájek, Janda (ČR) 3:35,158. Junioři - K1: 1. Peters (Belg.) 3:32,145, ...Veselý (ČR) nedokončil; K2: 1. Lemke, Poth (Něm.) 3:16,115, 2. Skládal, Zavřel (ČR) 3:16,411; C1: 1. Hajdu (Maď.) 3:52,910, ...4. K. Hájek (ČR) 3:57,218; C2: Holdak, Kitewski (Pol.) 3:36,843.