pátek 15. prosince 2017 Radana / Radan

Českým kanoistům se na SP v Račicích daří, nasbírali 10 účastí v sobotních finále

Račice – Čeští rychlostní kanoisté vstoupili úspěšně do Světového poháru v Račicích a na olympijské trati 1000 metrů získali v mužských kategoriích osm finálových účastí. Další dvě přidaly ženy. Přímý přenos ze sobotního bloku nabídneme na ČT sport a na našem webu od 10:30.

Cílová radost deblkanoe Vojtěch Rus a Dan Drahokoupil, která postoupila do sobotního finále závodu Světového poháru v Račicích.

Nejsnadnější cestu do finále měl momentálně nejlepší český singlkanoista Martin Fuksa, který vyhrál svou rozjížďku a postoupil přímo. "To je lepší, než jsem čekal, a ideální scénář. Ušetřím síly a nemusím se nervovat, jak to dopadne v semifinále," pronesl v cíli Fuksa, který stejně jako ostatní bojoval s větrem a silnými poryvy: "V polovině jsem si myslel, že na to nemám, protože kvůli tomu větru se mi zdál závod neuvěřitelně dlouhý. Ale pak jsem přece jen zkusil nastoupit, a když jsem všem ujížděl, věděl jsem, že to bude super a přímý postup."

Členové bronzového čtyřkajaku z olympijských her v Londýně 2012 Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba zvolili po zkušenosti z minulého týdne jinou taktiku. Při prvním letošním závodě Světového poháru v maďarském Szegedu se Havel a Štěrba prali na K2 do posledního centimetru rozjížďky s Maďary o první místo a přímý postup. Prohra o pár tisícin sekundy jim však vzala mnoho sil.

"Rozhodli jsme se šetřit, a proto jsme jeli rozjížďku v klidu, nehnali jsme se za výhrou. Věděli jsme, že si finále ujedeme s menším výdejem sil přes semifinále. To se nám skvěle podařilo a na finále se těšíme. Jasně, máme medailové ambice, protože víme, že nám to jede. Snad přijde hodně lidí," uvedl háček posádky Daniel Havel, který pro úspěch obětoval svou účast v individuálním závodě na K1.

"V semifinále jsem prohrál nejen se živly, ale i s vlastní hlavou. Když jsem se kvůli poryvu skoro zastavil a zjistil, jak mi ostatní ujeli, tak mě to zlomilo. Skutečně jsem na ně neměl, takže jsem šetřil síly," vysvětlil Havel odstup více než minuty za vítězem semifinále.

Rozladění byli po rozjížďce mistři Evropy a pátí z londýnských her na deblkanoi Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. O jedinou pozici jim unikl přímý postup do finále. Už v rozjížďce se totiž potkali s německými olympijskými vítězi Kretschmer, Kuschela. Chuť si spravili v semifinále, kterým projeli zcela bez problémů, a ještě k účasti ve finále A vyvezli krajany Vojtěcha Rusa a Dana Drahokoupila, kteří dosáhli největšího úspěchu a svému postupu ani nevěřili.

"Kdyby nám to někdo řekl před závodem, dali bychom mu do držky a poslali ho někam, ať si z nás nedělá legraci. Je to neuvěřitelné," radoval se v cíli Drahokoupil a háček Ruso doplnil: "To jsem fakt nečekal. První Světový pohár a hned finále. To je práce trenérů Fuksů, kteří nás tak skvěle připravili."

Dvojnásobné zastoupení budou mít Češi také v další deblové kategorii. Kajakáři Pavel Davídek a Patrik Kučera navázali na kvalitní výkony z minulého týdne v Szegedu a své semifinále vyhráli. "Pro nás to takové překvapení není. Zlepšujeme se každým závodem a je vidět, že i druhá česká vlna může závodit úspěšně se světem," poznamenal Davídek a Kučera objasnil technické problémy: "Dvě stě metrů před cílem jsem si bouchl pádlem o loď a měl jsem co dělat, abych situaci vyrovnal. Proto jsem rád, že jsme nakonec postoupili." Ve stejném semifinále skončili na posledním postupovém místě Jakub Adam a Michael Odvárko, kteří soupeře porazili o tři setiny, a poprvé v kariéře pojedou finále A.

A do třetice dvojnásobná česká účast ve finále A. Mezi ženami se dařilo Anně Kožíškové, která s přehledem vyhrála své semifinále na trati 1000 metrů. Totéž se podařilo také deblkajakářkám Zdislavě Paďourové a Zuzaně Šeré.

"S takovou bilancí jsem spokojený, jen je škoda, že si na nás, a teď to myslím v uvozovkách, zasedl počítač a nasazoval naše závodníky do drah s vyššími čísly. Dnes bylo zcela jednoznačné, že dráhy 1 až 4 schované pod břehem nabízely výrazně lepší podmínky pro závodění," konstatoval reprezentační trenér Pavel Hottmar a dodal: "Podle předpovědí by měla síla v sobotu poklesnout, což prospěje závodům."

Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba vyhráli semifinále Světového poháru v Račicích na trati 1000 metrů.
Více fotek
  • Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba vyhráli semifinále Světového poháru v Račicích na trati 1000 metrů. autor: Vít Chalupa, zdroj: ČT4 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4684/468331.jpg
  • Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba autor: Vít Chalupa, zdroj: ČT4 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4684/468332.jpg
  • Nejlepší český singlkanoista Martin Fuksa vyhrál své rozjížďky na trati 500 i 1000 metrů na Světovém poháru v Račicích a ukazuje, že je jedničkou. autor: Vít Chalupa, zdroj: ČT4 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4684/468333.jpg
Zdroj: ČT sport