neděle 20. srpna 2017 Bernard

Křížek s Adamem byli na MS katamaránů sedmí

Torbole (Itálie) – Jachtaři David Křížek a Zdeněk Adam znovu potvrdili, že patří do absolutní světové špičky, a po 5. místě z letošního mistrovství Evropy si připisují 7. místo z mistrovství světa katamaránů. Závod, který se konal minulý týden na italském Lago di Garda, byl letos velmi vyrovnaný a Češi se téměř po celý závod pohybovali na předních místech.

MS katamaránů

"Byla to neuvěřitelně skvělá regata. Doslova ideální jachtařské podmínky v nádherné lokalitě Gardského jezera. Pole bylo velmi vyrovnané, ale každý kromě Red Bull týmu byl porazitelný," shrnul závody Křížek.

Na pondělním startu první rozjížďky bylo 41 posádek z 10 zemí světa. Vítr postupně sílil na 20 až 24 uzlů. Pole bylo poměrně vyrovnané, ale prvních deset lodí přeci jen odskočilo. V této skupině na čtvrtém místě bojovali i Češi. V posledním, třetím kole se přiblížila skupina lodí s poryvem zezadu a naši již nestačili zareagovat a bylo z toho 6. místo. V další rozjížďce se týmu vedlo již od startu a do cíle dopluli na 2. místě. Po prvním dnu to pro ně znamenalo celkové 4. místo a minimální ztrátu na medailové příčky.

V úterý závod pokračoval dalšími třemi rozjížďkami. Vítr byl velice silný. Opět hodně přes 20 uzlů. Česká posádka si připsala skvělé 5. a 6. místo, ale poslední zkrácená rozjížďka se jim nepodařila a to znamenalo dojezd až na 18. místě. Po druhém dnu tedy celkové 5. místo.

Ve středu se kvůli dešti a totálnímu bezvětří nezávodilo. Čtvrtek byl však opět ve znamení silného větru. Křížek s Adamem se v první rozjížďce dlouho drželi na 3. místě, ale přejetí mezní čáry v posledním kole znamenalo dojezd na 5. místě. Ve druhé denní rozjížďce rozhodl start. Foukal velmi silný vítr a kormidelník Křížek si nechal příliš prostoru na rozjetí. Toho využila australská posádka, která si sjela před Čechy a tím je odsunula po startu až na konec pole. Naši bojovali a postupně se každým kolem propracovávali více dopředu, ale lepší než 11. místo z toho nevykřesali.

"Ty body nám pak chyběly k lepšímu umístění. Na startu jsem byl slušně řečeno velmi konzervativní. Musím do toho jít mnohem agresivněji. Strašně foukalo a já si stále zvykám na to startovní zrychlení z 0 na 16 uzlů za 5 sekund. Chce to skvělé načasování, klidnou hlavu a dávku bojovnosti," uvedl Křížek.

V pátek přišlo velké finále

Český tým byl na průběžném 8. místě a už si nemohl pohoršit. Naopak od 4. místa je dělily jen 4 body. Na vítr se čekalo poměrně dlouho a tím to bylo celé ještě napínavější. Nakonec vál střední vítr 10 až 16 uzlů. Naši si vybudovali skvělou startovní pozici a s obrovským nasazením se rvali o každý metr. Na návětrné bóji točili na 4. místě. Před nimi ale byli důležití soupeři z Řecka a Německa. Češi riskovali, neměli co ztratit. Nakonec to nevyšlo a David Křížek a Zdeněk Adam dojeli na 6. místě. To pro ně znamenalo 7. příčku v celkovém hodnocení letošního šampionátu. Srovnali tak své loňské maximum. "Máme co zlepšovat, ale s výsledkem jsem spokojen. Byla to skvělá zkušenost pro další souboje," zhodnotil české vystoupení Křížek.

Příští světové šampionáty se uskuteční na španělské Ibize a australském Perthu.